Zbirka sadrži notne zapise atraktivnih melodija poznatih izvođača, izuzetnih umetnika na harmonici. Kompozicije su notirane precizno i tačno, sa kompletnom ornamentikom (trilerima), detaljno obeleženom harmonijom, bas linijama i figurama, a u zasebnom linijskom sistemu notirana je i leva (bas) strana harmonike. Notni zapisi sadrže i kompletan prstored za klavirsku harmoniku a u pojedinim deonicama zabeležene su čak dve varijante ispravnog prstoreda tako da prilikom sviranja iz notnog zapisa možete odabrati koji prstored vam više odgovara.
SADRŽAJ: Carske kočije (S. Tufegdžić), Danilovo kolo (D. Mišković), Dorćolka kolo (Aca T. Krnjevac), Duletove gajde (M. Kodić), Kemiševo kolo (M. A. Kemiš), Krnjevačko kolo (M. T. Krnjevac), Ljubavna igra (N. Nikolić Patalo), Meden čoček i Romanijada (M. Zavkov), Posveta Buci Jovanoviću (T. Miljić), Rumunska svita – Hangul (orkestar F. Advahov), Švalersko kolo (T. Miljić), Vlaška rčenica (I. Lolov), Vodičanka kolo (B. Đokić), Znalac kolo (Z. Paunović).
Za naručivanje PDF zbirke pišite nam na mejl: [email protected] ili preko kontakt stranice: KONTAKT
Knjiga NAUČITE NOTE UZ NARODNU MUZIKU namenjena je svima koji žele da nauče čitanje nota ali na jedan zanimljiv i jedinstven način kroz narodnu muziku. Ova knjiga razlikuje se od ostalih koje se bave ovom tematikom po tome što su sva objašnjenja data kroz primere iz poznatih narodnih melodija, pa će na taj način učenje notnog pisma biti jasnije, zanimljivije i prirodnije svima kojima je narodna muzika bliska. Dakle, svi segmenti notnog pisma prikazani su i obrazloženi kroz odgovarajuće primere u notnim zapisima narodnih melodija, pa sa završetkom kursa, kroz koji vas ova knjiga vodi, moći ćete da pročitate i odsvirate bilo koji notni tekst narodone (ali i bilo koje druge) muzike.
PRVO POGLAVLJE:
NA SAMOM POČETKU
Prelaz kolo (kompletan notni zapis, verzija 1)
NOTNI LINIJSKI SISTEM
KLJUČ
IMENA NOTA
POVISILICA, SNIZILICA I RAZREŠILICA (PREDZNACI)
NOTNA VREDNOST (TONSKO TRAJANJE)
PAUZE
TAKT I BROJANJE
ZNAK ZA PONAVLJANJE
TEMPO
SIMBOLI ZA OZNAČAVANJE ORNAMENTIKE
DRUGO POGLAVLJE:
BOGATIJI NOTNI ZAPIS
Prelaz kolo (kompletan notni zapis, verzija 2)
BELEŽENJE ORNAMENTIKE MALIM NOTAMA
PRSTORED
AKORDI I BASOVI
TREĆE POGLAVLJE:
NOVI NOTNI ZAPIS I JOŠ OZNAKA
Čiča Obrenovo kolo (kompletan notni zapis)
REGISTRI NA HARMONICI
PREDZNACI NA POČETKU LINIJSKOG SISTEMA (STALNI PREDZNACI)
ARTIKULACIJA (STAKATO I LEGATO)
DINAMIKA
JOŠ ZNAKOVA ZA PONAVLJANJE
ČETVRTO POGLAVLJE:
PRODUŽENJE TRAJANJA NOTA
TRIOLA I NEPRAVILNE TONSKE GRUPE
DVOSTRUKA SNIZILICA I DVOSTRUKA POVISILICA
PREDTAKT I UZMAH
SINKOPA
GLISANDO
NOTIRANJE U VIŠE GLASOVA
BROJANJE SLOŽENIH I MEŠOVITIH NARODNIH RITMOVA (orijentalni ritam, rumba, sa-sa, 5/16, 7/8, 9/8)
Knjiga „Pesma i harmonika 3“ je nastavak notne edicije započete sa izdanjima “Pesma i harmonika 1” i “Pesma i harmonika 2”. Notni zapisi narodnih pesama prilagođeni su za instrumentalno izvođenje na harmonici i pogodni su za pratnju pevača na harmonici. Ovo znači da su pesme zapisane sa bogatom i autentičnom ornamentikom, prelazima i melodijskim šarama, a na mestima gde je to prikladno i u dva glasa. Posebnu vrednost ove knjige, pored ostalog, čine notni zapisi instrumentala pesama zabeleženih po izvođenju Jovice Petkovića (Ah, moj Aljo i Oj, djevojko, džidžo moja). Ovi instrumentali notirani su sa karakterističnim melodijskim šarama u basu (sa prstoredom prilagođenim za harmoniku od 120 basova) po čemu je Petkovićev stil izvođenja prepoznatljiv.
Aranžman za harmoniku zapisan je u dva linijska sistema: desna ruka sa melodijama, ornamentikom, melodijskim šarama i prstoredom za klavirsku harmoniku, i leva ruka sa harmonijama i melodijskim prelazima u basu. Kod pesama koje imaju komponovane foršpile zapisane su i ove muzičke minijature. Uz notne zapise pesama ubeležen je i tekst pesme kao pomoć u orijentaciji prilikom izvođenja. Nakon svakog notnog zapisa dat je i ceo tekst pesme. Ovo je važno jer prilikom instrumentalnog izvođenja pesme potrebno je poznavati i tekst, odnosno atmosferu pesme koja može na pravi način da definiše izvođački karakter.
SADRŽAJ: – Ah, moj Aljo (po izvođenju Jovice Petkovića: pesma instrumental + foršpil) – Djevojka sokolu zulum učinila (foršpil + pesma instrumental ) – Jedna reka u mom kraju (foršpil + pesma instrumental) – Kad ja podjoh na Bembašu (pesma instrumental) – Kako si majko, kako si oče (foršpil + pesma instrumental) – Krčma u planini (foršpil + pesma instrumental) – Lepo ti je biti čobanica (foršpil + pesma instrumental) – Makedonsko devojče (foršpil + pesma instrumental) – Malenim sokakom (pesma instrumental) – Mislio sam svaki dan (pesma instrumental) – Ne klepeći nanulama (foršpil + pesma instrumental) – Oj, djevojko, džidžo moja (po izvođenju Jovice Petkovića: pesma instrumental + foršpil + improvizacija) – Priča mala, e pa šta (foršpil + pesma instrumental) – Raširi ruke, o, majko stara (foršpil + pesma instrumental) – Sestra brata kani na večera (po uživo izvođenju Mirka Kodića: pesma instrumetal + foršpil) – Skeledžijo na Moravi (foršpil + pesma instrumental) – Sve behara (foršpil + pesma instrumental) – Tebi majko misli lete (pesma instrumental + foršpil) – U lijepom starom gradu Višegradu (foršpil + pesma instrumental) – Vidjaš li mi staru ljubav – Š. Šaulić (foršpil + pesma instrumental)
„Škola narodne muzike za harmoniku 2 (akordi i harmonije, vežbe, improvizacije, notni zapisi)“ se najvećim delom bavi akordima i harmonijama u narodnoj muzici (harmonizacija pesama i melodija i sviranje akordske pratnje) kroz detaljna objašnjenja u tekstovima, slikama i primerima u popularnim narodnim pesmama, kao i kroz tehničke vežbe i pravila prstoreda za sviranje akorda i harmonskih tokova na klavijaturi harmonike. Pored ove veoma kompleksne teme, u knjizi je dat i osvrt na improvizacije u narodnoj muzici, a u dodatku se nalaze notni zapisi kola.
SADRŽAJ knjige „Škola narodne muzike za harmoniku 2“:
1. AKORDI I HARMONIJE U NARODNOJ MUZICI (TEORIJA I PRAKSA)
1.1 – UVOD
1.2 – LESTVICE U NARODNOJ MUZICI
– OSNOVNO O LESTVICAMA I MUZIČKI POJMOVI
– VRSTE LESTVICA U NARODNOJ MUZICI
– PRIKAZ SVIH DURSKIH, MOLSKIH (PRIRODNIH, HARMONSKIH) I „ORIJENTAL“ LESTVICA NA KLAVIJATURI
1.3 – AKORDI U NARODNOJ MUZICI
– OSNOVNO O AKORDIMA I KAKO SE GRADE
– VRSTE AKORDA U NARODNOJ MUZICI
– PRIKAZ SVIH DURSKIH I MOLSKIH ČETVOROZVUKA, “SEDMICA” I “DIM” AKORDA NA KLAVIJATURI
– OBRTAJI AKORDA
1.4 – HARMONIZACIJA U NARODNOJ MUZICI
– LESTVIČNI AKORDI
– GLAVNI AKORDI U DURSKIM LESTVICAMA, sedmice kao vezni akordi, završetak i početak na određenim stupnjevima, primeri harmonizacije pesama, određivanje tonaliteta.
– SPOREDNI AKORDI U DURSKIM LESTVICAMA, srodni i paralelni akordi, zamena akorda i proširenje harmonije, primeri harmonizacije pesama.
– GLAVNI I SPOREDNI AKORDI U PRIRODNIM MOLSKIM LESTVICAMA i primeri harmonizacije pesama.
– GLAVNI I SPOREDNI AKORDI U HARMONSKIM MOLSKIM LESTVICAMA i primeri harmonizacije pesama.
– GLAVNI I SPOREDNI AKORDI U „ORIJENTAL“ LESTVICAMA i primeri harmonizacije pesama.
– PROMENA (UKRŠTANJE) SRODNIH LESTVICA i primeri harmonizacije pesama.
– SUBSTITUCIJA – ZAMENA AKORDA I PROŠIRIVANJE HARMONIJE, načini reharmonizacije pesama i primeri.
– OSTALE LESTVICE U NARODNOJ MUZICI i primeri u pesmama.
1.5 – TEHNIKA SVIRANJA AKORDA I HARMONSKE PRATNJE (VEŽBE, PRSTORED I PRAKTIČNO IZVOĐENJE)
– VEŽBE ZA TEHNIKU SVIRANJA AKORDA
– PRSTORED ZA SVIRANJE AKORDA I HARMONSKIH PROGRESIJA
– TEHNIKA SVIRANJA AKORDSKE PRATNJE (HARMONSKA PODLOGA, RITMIČKA PRATNJA – „COKTANJE“) I SVIRANJE MELODIJA KROZ AKORDE sa primerima u narodnoj muzici.
2. IMPROVIZACIJE U NARODNOJ MUZICI
2.1 – ŠTA JE IMPROVIZACIJA I KAKO SE SVIRA
2.2 – PRIMERI IMPROVIZACIJA U NARODNOJ MUZICI (notni zapisi improvizacija snimljenih u okviru narodnih pesama i kompozicija)
Notni zapisi melodija koje su komponovali i izvodili izuzetni umetnici i majstori na harmonici. Ove odabrane kompozicije u celini sadrže stilske elemente različitih melosa sa Balkana. Melodije su zabeležene precizno i tačno, celokupna ornamentika zabeležena je malim notama uz glavu notu. Iznad svake note zapisan je prstored za klavirsku harmoniku, a označena je i kompletna harmonija.
SADRŽAJ: Valjevsko sitno (T. Miljić), Majdanska Vlajna (S. Božinović), Hora Lui Andrei (L. Nika), Ilindensko oro (T. Miljić), Metodijevo kolo (J. Petković), Srbijanski čačak (Č. Ljubenović), Vlaški pojas (S. Božinović), Maradonka kolo (T. Miljić), Serbian dance (B. Prodanović), Milankino kolo (Lj. Radosavljević), Severnjačko kolo (I. Lolov), Jelino kolo (M. A. Kemiš).
Sa harmonikom oko sveta / With Accordion Around the World
Note za harmoniku + audio CD / Sheet music for accordion + audio CD
A4, 100 strana / A4, 100 pages
SADRŽAJ / CONTENTS:
1. OLE GUAPA (A. Malando)
2. MEGLIO STASERA (H. Mancini, F. Marocco)
3. INDIFFERENCE (T. Murena / J. Colombo)
4. JA VSTRETIL VAS (Russian folk-song)
5. THE GODFATHER (N. Rota, F. Marocco)
6. REINE DE MUSETTE (J. Peyronnin)
7. LULLABY OF BIRDLAND (G. Shearing, F. Marocco)
8. TO NE VETER VETKU KLONIT (Russian folk-song)
9. ROAD TO MAROCCO (G. Lofgren, F. Marocco)
10. FRENCH TOAST (F. Marocco)
11. LE COUCOU (L. C. Daquin)
12. ESPANA CANI – PASO DOBLE (P. Marquina)
13. JERRY’S BREAKDOWN (J. Reed)
14. HORA MARTISORULUI (G. Dinicu)
Igre i pesme iz Pirota i okoline – notni zapisi 12 igara i 18 pesama u aranžmanima za harmoniku.
Format: A-4, obim: 110 strana, tvrdi povez.
Za sve dodatne informacije pišite nam na e-mail: [email protected]
ili preko kontakt stranice: KONTAKT
Pirotski kraj je, kada govorimo o muzičkoj baštini, jedan od najbogatijih krajeva u našoj zemlji. Veliki uticaj na tradicionalnu narodnu muziku ima geografska pozicija, ovo područje se nalazi na nekadašnjem „carskom putu” a u blizini je i granica sa Bugarskom. Geografska bliskost sa Bugarskom uticala je na melos najviše u pogledu ritmike i ornamentike. Tako kod igara i pesama u pirotskom kraju česte su melodije u takozvanim neparnim ritmovima (5/8, 7/16, 11/16). Pojedine melodije su preuzete iz Bugarske i zadržane, pa su se vremenom odomaćile na ovim prostorima.
U ovoj knjizi melodije iz Pirota i okoline po prvi put su zabeležene sa detaljnom ornamentikom stilizovano u duhu tradicije muzičkog podneblja odakle potiču. Ukrasi su zapisani malim notama uz glavnu melodiju tako da ne može da dođe do zabune prilikom izvođenja. Zapisan je i kompletan prstored za klavirsku harmoniku. Aranžman za harmoniku zapisan je u dva linijska sistema: desna ruka sa melodijama, ornamentikom, melodijskim šarama, pratećim glasovima i prstoredom za klavirsku harmoniku, i leva ruka sa harmonijama i prelazima u basu što je takođe veoma bitan element u izvođenju na harmonici. Kod pesama je pored aranžmana za harmoniku uporedo zapisana i osnovna melodija sa tekstom koju izvodi vokal. Ovo je važno ne samo vokalnim solistima nego i instrumentalistima jer prilikom instrumentalnog izvođenja pesme potrebno je poznavati i tekst, odnosno atmosferu pesme koja može da definiše izvođački karakter. Kod pojedinih pesama koje imaju komponovane uvode („foršpile”) zapisane su i ove muzičke minijature.
Knjiga „Pesma i harmonika 2“ je nastavak notne edicije „Pesma i harmonika“. Note pesama (tradicionalnih ili komponovanih u duhu tradicije) koje se nalaze u ovoj knjizi prilagođene su za instrumentalno izvođenje na harmonici. Ovo znači da su pesme zapisane sa bogatom ornamentikom, prelazima i melodijskim šarama, stilizovano u skladu sa podnebljem odakle određena pesma potiče. Iako su prvobitno namenjene vokalnom izvođenju, ove pesme žive i kroz instrumentalne interpretacije na harmonici i drugim instrumentima. Mnogi veliki harmonikaši izvodili su ovakve instrumentale pesama i ostavili nam brojne vredne zvučne snimke. I u današnje vreme izvođenje ovih melodija je veoma privlačno a u isto vreme i izazovno mlađoj generaciji muzičara instrumentalista. Pravilno izvođenje ovakvih melodija često predstavlja veliki izazov čak i za instrumentaliste koji poseduju prilično razvijenu tehniku sviranja. U prilog ovoj tvrdnji ide i činjenica da je ovakav tip instrumentala obavezan i nezaobilazan repertoar na svim takmičenjima i festivalima instrumentalne narodne muzike.
Aranžmani za harmoniku zapisani su u dva linijska sistema: desna ruka sa melodijama, ornamentikom i prstoredom za klavirsku harmoniku, i leva ruka sa harmonijama i prelazima u basu. Kod pojedinih pesama koje imaju komponovane foršpile zapisane su i ove muzičke minijature. Nakon svakog notnog zapisa instrumentala dat je i tekst pesme jer prilikom instrumentalnog izvođenja pesme potrebno je poznavati i tekst koji može da utiče na izvođački karakter.
SADRŽAJ:
– Bisenija, kćeri najmilija (instrumental)
– Ej, čija frula (instrumental)
– Grana od bora (instrumental)
– Jesen prođe, ja se ne oženi’ (instrumental)
– Jutros mi je ruža procvetala (instrumental)
– Kad sam bio mlađan lovac ja (instrumental)
– Kada padne prvi sneg (instrumental)
– Leptirići mali, šarenijeh krila (instrumental)
– Moj zumbule (instrumental)
– More, sokol pie (instrumental)
– Mori mome Magde (instrumental)
– Oj javore, javore (instrumental)
– Prođoh Bosnom kroz gradove (instrumental)
– Sjetuje me majka (instrumental)
– Srdo moja ne srdi se na me (instrumental)
– Udade se, Jagodo (instrumental)
– Vodeničarka (instrumental)
– Vrbas voda nosila jablana (instrumental)
– Zašto si me majko rodila – Zaim Imamović (instrumental)
– Zvijezda tjera mjeseca (instrumental)
Notni primeri (kliknite na slike ispod za njihovo uvećanje)
Knjiga „Najlepša violinska kola“ sadrži notne zapise za 20 kola u stilu „Šumadije“ koja su komponovali i odsvirali veliki majstori na violini. „Violinski“ stil sviranja kola zabeležen je u originalu tako da ga mogu izučavati kako harmonikaši tako i ostali instrumentalisti. Notni zapisi prilagođeni su za izvođenje na harmonici u smislu da je zabeležen prstored za klavirsku harmoniku, ali mogu ih koristiti i ostali instrumentalisti. U notnim zapisima, pored tačno zabeleženih melodija, zapisana je i kompletna ornamentika, kao i harmonija. Svi ukrasi – trileri zabeleženi su malim notama uz glavnu melodiju tako da ne može da dođe do zabune prilikom izvođenja ovog veoma bitnog segmenta narodne muzike.
Ovo je drugi po redu autorski CD Vlade Veselinovića sa novim melodijama od kojih je veći deo komponovano u stilu šumadijske muzike. I ovaj put album prati knjiga sa notnim zapisima svih kompozicija sa CD-a. Melodije su notirane precizno i tačno, onako kako ih autor i izvodi na CD-u, sa zapisanom kompletnom ornamentikom (trilerima), prstoredom za klavirsku harmoniku i harmonijom. Zapisana je i kompletna bas strana harmonike (leva ruka). Skoro sve kompozicije u knjizi su zabeležene u aranžmanima za dve harmonike: drugi glas je zabeležen u zasebnom linijskom sistemu ispod prvog glasa.
Sadržaj i detaljnije o instrumentalnom autorskom CD albumu „NOVA KOLA“ Vlade Veselinovića možete pronaći na stranici OVDE