Memorisanje pesama

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Memorisanje pesama

Post od Milos1999 »

Poz, kako muzicari zapamte onoliko pesama? Ok, puno vezbaju i sve to, ali sigurno postoji neki fazon koji prokljuve vremenom tako da ne moraju bukvalno uciti napamet cele pesme, pogotovo akorde koji idu. Ja skidam pesme, ali za mesec dana jedva da 10 skinem, a i ako par dana ne sviram neku pesmu, zaboravim je. Postoji li neki obavezan redosled akorada u pesmi, neki akordi koji se ne mogu koristiti u nekom tonalitetu ili tako nesto?
Jaric_T_Zivadin

Re: Memorisanje pesama

Post od Jaric_T_Zivadin »

Slusaj muziku! Moras biti veoma naslusan muzike. U tome je cela sustina.
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Memorisanje pesama

Post od DzoksySp »

Kao sto je kolega napisao bitno je i slusati muziku pre svega... da bi zapamtio tekst(i ako ne pevas pozeljno je pisati-propevaces😁), najbolje je da ih pises u jednu svesku, rokovnik i mozes da ispises i akorde iznad ako ti je od koristi.. meni je bar tako bilo najlakse da ga prepisem kad skinem melodiju i onda vremenom se "usadi" u glavu ponavljanjem..sto se muzike tice, po meni, pesmu ces zapamtiti ako je sto vise ponavljas i ako u isto vreme ne skidas puno pesama jer ce ti se povrkati sve, bar ja kad skinem nesto i ako to ne ponavljam ispari mi iz glave jednostavno, znaci skines pa provezbas pa sutra malo uzmes.. sto se harmonije tice svaka pesma ima svoje akorde, svoju harmoniju, naravno ima dosta pesama koje imaju slicnu harmoniju to se opet iskustvom i slusanjem, skidanjem skonta, takodje imas puno narodnih pesama najcesce dvojki koje imaju tipican harmoniski kraj-zavrsetak strofe ili refrena recimo Cmol-A7-D ako je recimo pesma u Gduru ili recimo ako je E-dur osnova onda je taj kraj Amol-Fis7-H ili recimo neka molska pesma moze da ima zavrsetak Es-F-Gm (ako je g-mol osnova)... to je recimo neka vrsta da kažemo šablona koji se često mogu sresti...prosto to se kroz vezbu,skidanje, slusanje, sviranje sa drugim harmonikasima prokljuvi samo od sebe..bar u mom slucaju.... sto se tice broja skinutih pesama ako se ne bavis aktivno sviranjem i ne tezgaris mislim da ti je i tih 10 sto si spomenuo odlican broj na mesecnom nivou naravno bitno je da ih sto tacnije i kvalitetnije skines(naravno spram tvojih svirackih mogucnosti) i da ne skidas veliki broj od jednom bar meni se tako sve da izvines sjebe.... ja nekad ni ne stignem toliko mesecno da poskidam a solidno sam aktivan i tezgarim, doduse imam neke druge obaveze sviranje mi dodje hobi i tako malo da se opustim..... vidim da ti u nicku pise 1999 pretpostavljam da ti je to godiste, ja sam dve godine mladji, sviram od 10-11 godine i dosta mi je pomoglo kad sam poceo tezgariti pomalo i kad sam usao u kontakt sa ljudima, vidis kako onaj odsvira ovo, onaj ono itd....a dok nisam poceo da sviram ozbiljnije vezbao sam kuci u sobi medju cetiri zida, sa drugarom ponekim i tako....vremenom sve dodje...
Eto ja sam neko svoje misljenje izneo, sta ja znam i ja sam jos mlad ali zelim da pomognem... ako sam nesto pogresio nek kolege isprave ili ako sam izostavio dopunite..
Veliki pozdrav svima
Odgovori