Vezano za Albin Fakin

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Markann
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 28 Sep 2021, 16:45

Vezano za Albin Fakin

Post od Markann »

Postovanje svim clanovima. Zeleo bih da pitam nesto vezano za te 4 knjige. Imam harmoniku, zelju da naucim, i volju, spreman sam 10 sati da sedim i da ucim. Ono sto ja zelim je da naucim da sviram, ne mora biti odlicno i 100% pravilno jer nemam u planu da sviram neke tezge ili kako se vec to kaze, zelim cisto za sebe i za svoju dusu

Moje pitanje je: Da li nakon te 4 knjige, mnogo vremena i truda ulozenih u vezbe SAMO iz tih knjiga, savladavanje svega toga sto je u tim knjigama. Da li u tim knjigama ima sve sto je potrebno da bi se dalje moglo krenuti sa pesmama, da to znanje iz tih knjiga ne mora da se dopunjuje. Ponavljam da me ne zanima da to bude sve skolski i perfektno, samo za sebe zelim.

Sviram bubnjeve pa i sam znam da je potrebno vreme, dosadne vezbe, gubljenje zivaca. Znam da to ne ide preko noci i da se samo vrednim radom moze postici nesto.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Vezano za Albin Fakin

Post od dugmetarac78 »

Prijatelju i posle akademije ima još da se dopunjava znanje, a ne posle 4 knjige Albin Fakin, ali što se tiče upoznavanja sveta muzike, i tehnički i harmonski, mislim da je Albin Fakin najbolja solucija. Mnogo toga ima da se nauči i da se razradi tehnika. A ti paralelno sa tim iz knjige, možeš da polako obražuješ i pesme, kola itd... Bitno je ne učiti pogrešno, jer teže je ispraviti nego naučiti iz početka.
Markann
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 28 Sep 2021, 16:45

Re: Vezano za Albin Fakin

Post od Markann »

Jasno je to, naravno. Zanimalo me je da li u te 4 knjige ima dovoljno materijala da neko ko pocne kao potpuni pocetnik, koji zna samo gde se koji ton nalazi, durske i molske akorde i skale..Do toga da posle toga moze da odsvira neku pesmu sa pravilnom tehnikom, pravilnim prstoredom..Da zna tacan postupak ucenja jedne pesme, tonalitet i sta ti ja znam sta tu sve treba. Vama iskreno hvala na pomoci, na savetu. Meni ostaje sad samo da uzmem knjigu u ruke, i prelistavam, a za to, svakako imam puno volje. Pozdrav i svako dobro.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Vezano za Albin Fakin

Post od mali harmonikas »

Markann napisao: 29 Sep 2021, 22:11 Jasno je to, naravno. Zanimalo me je da li u te 4 knjige ima dovoljno materijala da neko ko pocne kao potpuni pocetnik, koji zna samo gde se koji ton nalazi, durske i molske akorde i skale..Do toga da posle toga moze da odsvira neku pesmu sa pravilnom tehnikom, pravilnim prstoredom..Da zna tacan postupak ucenja jedne pesme, tonalitet i sta ti ja znam sta tu sve treba. Vama iskreno hvala na pomoci, na savetu. Meni ostaje sad samo da uzmem knjigu u ruke, i prelistavam, a za to, svakako imam puno volje. Pozdrav i svako dobro.
Iz moje prakse albin fakin je ogranicen te nakog jednog vremena ces shvatiti da se zapravo vrtis u krug..s fakinom ostajes na jednom nivou..uspredujuci neke knjige s Fakinom koje su pisane za isti rang sviraca pocetnika puno su jace tj teze..muzika se ne uci kao drugi predmeti i ne napreduje ucenik linearno vec dugoo si na jednom nivo i onda recimo to ovako s 1 stupnja penjes se na 3 treći..naravno vjezbajući..Albin fakin zahtjeva presjek kada shvatis da ti je prelagano ostavis njega i krenes u druge izazove samo moras paziti da ne uzmes nesto sto ti nije domet..zasto?izgubiti ces puno vremena dok savladas gradivo a necdes imati neki napredak sjecam se da sam i ja gurnut u neke teze izazove pa sam skakao s jednog na drugo..jer zapravo kao početnik ti nemas izbor sta svirati vjezbas po cijele dane ljestice a to ce ti sjesti nakon par godina tek..a kada vidi profesor da imas volju dati ce ti da probas i nesto teze naravno to nije uopce lose..ali ako ne ide ne treba raditi paniku..ja sam tj mi smo radili ovako na laganim pjesmicama vjezbali smo tehniku i prstored i ostale elemente i vrlo smo sporo svirali to je put na kojem ces nauciti..puno tih elemenat moras savladati ali ispravno jer svirati može ko hoce ali ispravno svirati to je teze..za pocetak nacin drzanja prstiju i harmonike u sjedecem stavu -pravilno sjedenje.gdje treba biti harmonika,takoder remeni i harmonika ti moraju biti zatgnuti a ne da ti harmonika plese ..a kako ces to provjeriti..da su ti remeni dovoljno zategnuti znak je ako gurnes ruku izmedu harmonike i prsiju stane ti dlan jedino ispruzeni dlan..takoder ne smije te ni stiskasti da ne možes disati..i to nije lako nastimati ako ne nastimas neces svirati nego bildati..neces ti gospodariti njom nego ona tobom..za pocetak ili prapocetak vjezbaj samo desnu stranu..najjednostavnija vjezba da sviras od c tona to do A tona..i nazad..pri tome broji a broji ovako pr-va ,dru -ga ,tre-ca ce-ta..naravno uci note i nisu teske uvijek si broji na takav nacin jer tako vjezbas solffegio..slijedeca faza bila bi da ukljucis lijevu ruku..vjezbas za početak samo c dur (uduljeni bas) prvo opet samo lijeva ruke..brojanje je isto kao i kod desne..prste koje upotrebljavas jesu 4 ton c 3-akord..slijedeci korak je nauciti je da naucis upotrebljavati mjieh..a ove 3 nabrojene stvari savladati ces u nekom buducem periodu..Mijeh je kao jedan balon koji moras napuhati da bi svirao ne možes svirati ako nemas u mijehu nista ..moras rastegnuti mjeh da bi se nesto culo ..ono sto je prvi veliki problem koji ce te muciti sastaviti desnu i lijevu ruku..ja sam uspio za par mjececi nekima je trebalo duze..evo toliko za sada
Odgovori