Glazbena ljestvica

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

E hvala majstore ;) Sad cu prouciti kvintni krug....
Dakle ljestvica u nazad se s tercama koristi isto samo suprotno ;)
Dogodio mi se još jedan problem.
Kako sam već napomenuo, veliki problem mi je ukočenost malog prsta. Nemogu odsvirati triler s 4 i 5 prstom...Neposlušan je...Npr. odlicno sviram u tercama prelazeci iz 1-3, na 4-2...Ali iz 2-4 ili iz 1-3 na 1-5 je živa muka...
Ja evo već 5 dana po 3h dnevno praktički silujem taj 5 prst, uvježbavam tercu i triler 4-5....Ali muka mi je vec, ali necu odustati...
I dogodio se problem...Sad više ne mogu raditi triler 3-4 kojeg sam prije odrađivao super...Vjerovatno zbog tog "silovanja 5 prsta" Sve me boli kad pokusam radit taj triler 3-4 , mali prst mi tada stvara toliku neugodnost zbog nekog čudnog bola....Neznam više što da radim...Da nastavim dalje vjezbati 5 prst ili sto ://
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

ps.. Npr. odlicno sviram u tercama
prelazeci iz 1-3, na 4-2...Ali iz 2-4 ili iz
1-3 na 3-5 je živa muka...
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

nema na čemu vježbaj samo c dur skalu svaki dan pomalo što sam ti je napisao i za mjesec dana ćeš biti zmaj za klavijaturom, nemoj se obeshrabriti ako ti na početku ne ide, jer četvrti prst je najukočeniji prst inače a taj peti je najslabiji i vjerojatno tebi najneposlušniji kao i većini,
s vježbanjem će on itekako doći u normalu kao i svi ostali prsti
sad ću ti napisat jednu dobru vježbu za razgibavanje prstiju a ujedno i za brže trilere, ps. koji triler koristiš kad sviraš ?
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

ovo je nastalo mojom improvizacijom za korištenje svih pet prstiju u sviranju, u C duru uzet ćemo primjer opet:

prvo stavi peti prst na ton G i ''opali'' jednom pa pričekaj zatim odsviraj tonove F G F kao odskočne trilere na brzinu pa tonove E F E zatim D E D i na kraju palcom C, vježba ide silazno od najvećeg tona prema dolje i tako redom

te sve tonove sviraj ovim prstima C prvim prstom, D drugim prstom, E trećim prstom, F četvrtim prstom i G petim prstom, na početku vježbaj sporije ovisi kako ti bude išlo.
izuzetno je dobra vježba za razgibavanje četvrtog te petog prsta, koji su ukočeniji od ostalih

javi mi se na ovaj mail (mail adresa uklonjena) ako hoćeš
imam puno stvari kojima ti mogu pomoći kad imam vremena
Poslednja izmena od Webmaestro u 20 Mar 2013, 01:13, izmenjeno 4 puta ukupno.
Rezlog: Mail adresa uklonjena. Pravila foruma: Nemojte tražiti da odgovore na vaše pitanje ili zahteve dobijete na mail tipa: "Javite mi na mail taj i taj" ili "Pojšalji mi na mail" kao ni nuditi pomoć putem maila...
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Glazbena ljestvica

Post od salele »

Treba da se primeni sva ova teorija koju ste vec objasnili i treba da se VEZBA,VEZBA,VEZBA,VEZBA,VEZBA i jos da se VEZBA :svirac:
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

naravno nema ništa bez konstantne vježbe.

evo objašnjenja i za paralelne molove, svaki dur ima svoj mol koji ima isti broj broj istih predznaka primjerice G dur ima jednu crnu tipku u svojoj skali Fis i E mol ima taj isti ton tako da im je to zajedničko.
paralelni mol dobit ćemo kad spustimo malu tercu naniže , primjerice uzmimo ton C u sredini klavijature i spustimo ga prema njegovoj donjoj oktavi i brojimo H, B, A znači treći ton prema dolje označava mol spomenutog dura, idemo još jednom od F tona npr. pronaći njegov mol sad možemo koristit tonove iste oktave kad krenemo od F brojati tri tona niže dobit ćemo D jer idemo redoslijedom E, Dis, D

Ovo su napisani svi molovi od durova da ti bude lakše

C dur - A mol
Cis dur - Ais mol
D dur - H mol
Dis dur - C mol
E dur - Cis mol
F dur - D mol
Fis dur - Dis mol
G dur - E mol
Gis dur - F mol
A dur - Fis mol
Ais dur - G mol
H dur - Gis mol

Htio bih da se ne zabuniš ako negdje vidiš naziv B za neki ton kao što sam napisao gore, jer to ti je taj Ais kako ga ja zovem prema kvintnom krugu, dok se naziva i Hes , isto kao što nije isto Ais i As koji je prema kvintnom krugu Gis, svi tonovi imaju puno različitih naziva s tim da izvan balkana primjerice naš zadnji ton ljestvice H zapisuju da je B koji je nama zadnja crna tipka
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

E hvala majstore! ;)
Kvintni krug ću očito morati naučiti napamet, jer ovako nemogu zapamtiti ;)
Hvala na objašnjenju za mol ;)
Sad još par pitanja:
Može li se pjesma u duru i u molu odsvirati, a da zvuči jednako?
I još nešto...Kao se svira triler na jednoj tipki? Ako me razumijete..l triler u tercama? Npr. terca CE..kako se svira triler na samo te dvije tipke... Npr. kao u pjesmi Hiljadu suza majko kad se ponavlja drugi puta foršpil....
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

nisam baš stručan u vezi trilera, ja sviram ukrase neke jednoglasno i u tercama ali nije mi jasno to s jednom tipkom što misliš.

ti bi trebao prvo naučiti dobro teoriju glazbe, ljestvice, akorde, intervale, vježbati prstomet da oslobodiš taj peti prst a onda tek na trilere a ukrase u tercama trebaš pričekati još iako ja ću ti navesti neke trilere koje ja koristim, ja dosta iproviziram ali opet neka se pravila moraju znati pri sviranju:

imaš odskočni triler C-D-C ( C-Cis-C ) zatim mordent D-C-D ( D-Cis-D ) te imaš četvorku C-D-C-D ( C-Cis-C-Cis ) ti su ti dovoljni za početak , ovo u zagradama su isti trileri samo odsvirani polustepeno

a što se tiče dura i mola to nikako ne zvuči jednako jer kako sam prije napisao mol zvuči tužnije a dur veselije, možeš samo imati malu sličnost u zvuku između C dur akorda i A mol akorda jer su paralelni
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

robe85 napisao:nisam baš stručan u vezi trilera, ja sviram ukrase neke jednoglasno i u tercama ali nije mi jasno to s jednom tipkom što misliš.

ti bi trebao prvo naučiti dobro teoriju glazbe, ljestvice, akorde, intervale, vježbati prstomet da oslobodiš taj peti prst a onda tek na trilere a ukrase u tercama trebaš pričekati još iako ja ću ti navesti neke trilere koje ja koristim, ja dosta iproviziram ali opet neka se pravila moraju znati pri sviranju:

imaš odskočni triler C-D-C ( C-Cis-C ) zatim mordent D-C-D ( D-Cis-D ) te imaš četvorku C-D-C-D ( C-Cis-C-Cis ) ti su ti dovoljni za početak , ovo u zagradama su isti trileri samo odsvirani polustepeno

a što se tiče dura i mola to nikako ne zvuči jednako jer kako sam prije napisao mol zvuči tužnije a dur veselije, možeš samo imati malu sličnost u zvuku između C dur akorda i A mol akorda jer su paralelni
http://youtube.com/watch?hl=hr&client=m ... n4vuuupAD8
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

Hvala na onome.. ;)
Ovaj link sto sam objavio gore...
Morao sam tako citirati, jer drukcije nisam mogao..
Ugl. kako se sviraj to kad ponavlja foršpil?
Odgovori