Glazbena ljestvica

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

moj ti je savjet da se ne zamaraš s tim trilerima u tercama, prije napravi temelje kuće pa onda diži kat kako bi se u narodu reklo, nije sve u tercama, ja kad pratim nekoga dok pjeva sviram akorde te njihove obrtaje, kad sviram kolo sviram jednoglasno a kad sviram neke pjesme narodne za ''dušu'' sviram dosta dvoglasno, a trilere ubacim kako kad u terce, ovo sve što čuješ dosta toga nije svirano u tercama, ne kažem za ovu pjesmu bobana nego općenito, iako naravno ne osporavam majstore narodne muzike koji su u stanju izvesti sve i svašta na harmonici, u većini studija se čuda naprave da nešto zvuči dvoglasno ako to nije i naravno tu su određene boje koje daju ''jači'' ton

uhvati se pravilnog prstometa i tog što vježbaš i samo polako vidjet ćeš za par mjeseci ako ne i prije moći ćeš odsvirati na tercama trećim i petim prstom ono što nisi ni mogao zamisliti, ja kad sam učio na početku samouk dosta sam toga naučio ali dosta toga je bilo i krivo dok nisam išao kod učitelja za klavijature i harmoniku, ako već ne ideš na satove sviranja onda moraš ''krasti''znanje po internetu, srećom tu ti je brdo informacija na ovom sajtu, nema čega nema a i sve što te zanima pitaj, jednako dobro možeš naučiti samo malo sporije :depkvk:
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

Hvala prijatelju ;)
Kad sam počeo svirati prije 2 godine mislio sam da sam najpametniji. Svi su mi govorili da idem na satove sviranja, ali ja nisam htio i mislio sam da ja to znam. Dok nisam počeo tražiti po internetu i saznao da sam sve krivo učio, i sad mi je muka. Šteta što nisam prije saznao za ovaj forum, gdje ima ljudi kao što si ti koji žele pomoći. Možda će mi netko reći da je kasno da s mojih 18 godina učim svirati, ali me to ne zanima, i siguran sam da ću za par godina imati neki svoj "band", jer imam veliku volju za tim i ona neće prestati ;)
I ako skupim neke pare planiram to uplatiti za par sati podučavanja kod nekog učitelja, ali mislim da sam si na ovom forumu našao dobar temelj za pravilno učenje. I mislim da bi mi učitelj mogao pomoći jedino u tome da mi pokaže pravilno držanje zgloba, da ga ovako sam ne naučim krivo. Ovo ostalo što me zanima mislim da mogu naučiti na ovom forumu. I ispričavam se svima ako sam nekome naporan, jer ispitujem osnovna pitanja, ali ja ću i dalje biti naporan jer imam žarku želju naučiti pravilno i dobro svirati ;)
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

naravno prijatelju nisi naporan samo si uporan i to je dobro a 18 godina je odlično za pravilno početi pogotovo kad se uzme u obzir da nikad nije kasno, neki će se možda nasmijati na ovo ali ovisi i od osobe kako se afirmira na početku , ja ti imam 23 pravilno sam počeo prije tri godine i intenzivno jer sam i svirao prije desetak godina ali nikad stalno nego znalo je proći pola godine da ne uzmem klavijature, sve dok me prije par godina nije uhvatila jaka želja za napredovanjem i srećom još me drži, ne pušta me :)
neki brže uče neki sporije tako sam i ja na početku mislio da sam pokupio svu pamet svijeta dok nisam naišao na razne rasprave i vidio sebi nepoznate pojmove, internet je jedna od najboljih stvari na svijetu samo što ljudi koriste milijun sajtova nepotrebnih pa kažu da ne valja

ja ako išta volim to je pomoći nekome tko ima želju, ne volim jednostavno one koji sviraju preko volje samo da bi ih društvo bolje prihvatilo i nauče dvije tri stvari i onda dijele znanje drugima a glazba je takva da ju cijeli život učiš a nikad do kraja naučiš.

ima toliko toga za naučiti da je teško sve pohvatati na početku da bi se netko nazvao profesionalcem odmah, kad naučiš još teorije koje ću objavit onda si gotovo pola posla obavio, ostaje ti samo vježbati i vježbati i pravilno držanje šake ti je takvo da zamisliš da u ruci imaš primjerice jabuku ili nešto slično da ti šaka nije ispružena do kraja jer se svira jagodicama a ne cijelim prstima a udarci ti trebaju biti takvi da počinju iz zgloba a ne da prsti budu ukočeni a da ti ruka mlatara od ramena i naravno ima tu još tehnika kao rotacija zgloba pri sviranju
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

U biti tako i sviram..Ruka mi se i rotira u zglobu i ne pomice mi se podlaktica i takođeř udaram jagodicama..
Jedino malo kad radim tercu 3 5 onda mi je malo ukoceno i podlaktica se pomice, ali polako se i to popravlja ;)
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

evo ti sve vrste kvintakorda pa nauči :

Durski:

C - C E G
D - D Fis A
E - E Gis H
F - F A C
G - G H D
A - A Cis E
H - H Dis Fis
Cis - Cis F Gis
Dis - Dis G Ais
Fis - Fis Ais Cis
Gis - Gis C Dis
Ais - Ais D F

Molski:

C - C Dis G
D - D F A
E - E G H
F - F Gis C
G - G Ais D
A - A C E
H - H D Fis
Cis - Cis E Gis
Dis - Dis Fis Ais
Fis - Fis A Cis
Gis - Gis H Dis
Ais - Ais Cis F
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

Ovo su ti obrtaji akorda i kojim prstima se sviraju, prvi je najobičniji kojim se najčešće svira, drugi sekstakord zvuči malo viši po tonu dok treći kvartsekstakord je dublji, ovaj redoslijed koristi za sve akorde ne samo za C dur:

Za lijevu ruku:

C dur - C ( mali ) E ( srednji ) G ( palac )
C dur sekstakord - E ( mali ) G ( srednji ) C ( palac )
C dur kvartsekstakord - G ( mali ) C ( kažiprst ) E ( palac )

Za desnu ruku:

C dur - C ( palac ) E ( srednji ) G ( mali )
C dur sekstakord - E ( palac ) G ( kažiprsti ) C ( mali )
C dur kvartsekstakord - G ( palac ) C ( srednji ) E ( mali )
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

Hvala, iako već znam akorde ;)
Kad smo kod obrtaja akorda. Znam i za njih, ali ih nikad nisam upotrebljavao. Koja je njihova uloga i jesu li oni nužno potrebni da bi se odsvirala neka stvar?
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Glazbena ljestvica

Post od Gregoryus55 »

Još jedno pitanje... Kada se svira terca 3 5, kakav treba bit položaj ta dva prsta s obzirom na dužinu tipke?? Jeli ispravno ako su recimo i srednji i mali prst na sredini tipke ili mali prst treba biti malo niže??
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

drži prste na sredini tipke, bar ja tako držim iako ne gledam nekad gdje mi krenu što nije ni bitno toliko, glavno da ti on hvata tu tipku iako ne valja ih držati na vrhu tipke jer ju je teže stisnuti.

a što se tiče obrtaja akorda ako sviraš na automatskoj pratnji akorde na klavijaturama pokušaj stisnuti D Dur pa G dur lijevom rukom normalnim hvatom , pa zatim pokušaj stisnuti D dur normalnim hvatom a zatim G dur kvartsekstakord vidjeti ćeš kako ti je praktičniji pri sviranju u kojem se brzo izmjenjuju akordi, tada razlika nije u zvuku nego u praktičnijem hvatanju akorda kao da se nadopunjavaju jer mali prst ne mičeš uopće s tipke.

druga stvar je zvučna razlika ako sviraš na klaviru akorde bez melodije sa dvije ruke, recimo C dur sami sekstakord desnom rukom daje ton za oktavu više tj mali prst dolazi na mjesto tona C2 i normalno da je melodija prepoznatljivija iako nije jednoglasno odsvirano, obrtaji akorda ti služe da ako već sviraš troglasno da se sama skladba bolje razumije i dođe do izražaja jer dolazi viši il niži zvuk a tonovi ostaju isti
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Glazbena ljestvica

Post od robe85 »

mala ispravka:
nisam uopće gledao svoje prste kad sviram ali sad sam skužio da ipak mali prst treba bit bliže kraju nego ostali onako otprilike kao palac gledaj samo da postaviš ruku kao da držiš nešto u njoj i automatski će se prsti formirati tako da ti najmanji bude i najbliže rubu tipke iako vjeruj mi to nije ni bitno toliko
Odgovori