Note vezane lukom

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Note vezane lukom

Post od darkec551 »

Nikako mi nije jasno kako odsvirati note vezane lukom. U knjigama nije to dobro objasnjeno. Pogotovo ako imam vise nota izmedju nekog luka.
Ne znam kako se postavlja slika uz post, ali pokusat cu objasniti ovako:
Imam note C4 D4 E2
C (cetvrtinka) i E (polovinka) su vezane lukom. Kako to odsvirati?
Zahvaljujem se unaprijed na objasnjenju!
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Note vezane lukom

Post od dugmetarac78 »

Luk ili ligatura ti je znak koji spaja istoimene note i produžuje trajanje nota, tako da se uglavnom sviraju bezprekidno u onoliko koliko im je zajednička vrednost, a ako je lukom povezano dve ili više različitih nota, onda to odsviraš legato, tj, povezano.
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Note vezane lukom

Post od darkec551 »

To mi je jasno, da ligatura oznacava da moram svirati legato, tj. tako da se jedan ton pretapa u drugi, ali me zbunjuje kako odsvirati one note izmedju, koje nisu povezane ligaturom. Jer ponekad imam slucaj da imam npr. cetiri note:
C4 D4 E4 F2 .... C4 i D4 te C4 i F2 su povezane ligaturom, a E4 nije. Znaci li ta ligatura da sve note izmedju moram odsvirati legato?
I usput da pitam, kada imam luk ispod nota, to je onda ligatura, a kada je iznad nota, to onda oznacava frazu, je li to tocno?
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Note vezane lukom

Post od Webmaestro »

Pa ako su u tvom slučaju C i F povezane ligaturom a izmednju njih imaš još nota, onda sve to sviraš legato. Jednom ligaturom može da se poveže i čitava fraza (od prve do poslednje note) i onda sve to što je izmedju te dve povezane note sviraš legato. :svirac:
Odgovori