kako odsvirati trajanje nota

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Darko Ceka
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 03 Nov 2013, 14:34

kako odsvirati trajanje nota

Post od Darko Ceka »

skoro sve kapiram u vezi sa notama, ali mi nikako ne ide u glavu kako odrediti trajanje kako da odredim koliko traje cela polovina cetvrtina itd, moze li neko da mi objansi?
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: kako odsvirati trajanje nota

Post od Webmaestro »

Ovo pitanje ima veze sa metrikom pa dakle i sa ritmom, taktom i matematikom. Uzmi za primer ritam 2/4 (kao onaj za Užičko kolo). Tu znači u jednom taktu imaš dve četvrtine note. Ritam ide tako da u okviru jednog takta na basovima se odsvira: 1-2-3-4 (na 1 i na 3 ide glavni bas a na 2 i 4 akord bas). To znači da se basovi sviraju na svakoj osmini (jer 2/4 sadrži 4 osmine). I to je mera za trajanje osmine u ovom slučaju. Dalje je čista matematika i operacije sa razlomcima. Polovina note će ovde trajati jedan čitav takt jer je 2/4 = 1/2. Znači polovinu note držiš dok basovima odsviraš 1-2-3-4. Četvrtina note će trajati pola takta, jer dve četvrtine traju ceo jedan takt (1/4 + 1/4 = 2/4). Znači jednu četvrtinu držiš dok basom odsviraš 1-2: recimo glavni bas i akord bas. U okviru jednog takvog takta , kao što smo već utvrdili, ima 4 osmine jer 1/8 + 1/8 + 1/8 +1/8 = 2/4. Osmina traje dok basom odsviraš 1. Cela nota u ovom slučaju traje dva takta jer je 2/4 + 2/4 = 1.

Sve u svemu, tu ima ponajviše matematike a najmanje muzike :jdishddf:

Ako ti ovo objašnjenje nije pomoglo javi pa ću pokušati ponovo, a tu su i ostali forumaši koji su spremni da pomognu kolegama :depkvk:
Darko Ceka
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 03 Nov 2013, 14:34

Re: kako odsvirati trajanje nota

Post od Darko Ceka »

nije mi matematika problem nego kad gledam ove notne zapise ja se izgubi i ne mogu da odsviram nista...
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: kako odsvirati trajanje nota

Post od Webmaestro »

Čitanje nota se vežba kao i čitanje slova, u prvom razredu se najpre sklapa slovo po slovo, pa onda reč po reč...
Za početak razdvojiš taktove pa gledaš na svaki takt zasebno i polako rešavaš takt po takt. U početku ide veoma sporo dok sve sračunaš, ali uz vežbu to ide sve brže i lakše.
Odgovori