prof. Dragan Vasovic

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od accordionist »

Slazem se da sa pocetnikom treba da se pocne ispocetka ali sta kad ti dodje pocetnik pa hoce odmah da svira Prstolomku od Kemisa a ti nikako mu ne mozes da objasnis da ne ide to tako :asdfnjo:
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od rodjak »

accordionist napisao:Slazem se da sa pocetnikom treba da se pocne ispocetka ali sta kad ti dodje pocetnik pa hoce odmah da svira Prstolomku od Kemisa a ti nikako mu ne mozes da objasnis da ne ide to tako :asdfnjo:
Problem je u tome sta publika a i vecina muzicara(i ja sam takav),misli kako je lako nesto svirati,vidim ja kemisa kako on to radi pa mogu i ja to...ali kad se pocnem imalo ozbiljnije bavit muzikom bubnes glavom u stijenu,ej ne ide to tako,ne mogu ja to odsvirati,ali publika nije uzela jednu stvar u obzir,koliko je on vremena ulozio da odsvira to?Mjesece i godine,poanta je u tome,da se krene od najlakse djecije muzike i pjesmice,pa polako prema naprijed puzevim korakom,kola i srpska muzika su izuzetno teska,sto opet ne znaci ako vidimo nekog klinca kako lako svira nesto da on uopce zna sta je svirao,a kako je onda naucio svirati,zapamtio je pokrete,a da ga pitas koje tonove svira i akorde ne bi imao pojma.Ni taj put nije dobar,pricao mi je jedan muzicar..kaze natjecanje harmonikasa a harmonikas ne zna ni note,napisani slova iznad nota,a decko svira kolo!!N ez nam zasto je tako da se jedne strane se postigne virtuoznost a s druge muzicka nepismenost.Mislim da je osnova od osnove da muzicar mora znati bar citati note, i jos nesto..sto sam primjetio baveci se svojom malom muzickom karijerom,da ljudi voli izmisljati..gledam y.t i npr Betula i slusam njegovu pricu,kako je on doslovno sam naucio svirati,mislim kome on laze pa ne može sam naucit svirati gusle a kamoli harmoniku
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od srks69 »

Rodjak, slažem se sa tobom u prethodnom postu 90%. Ono sa čim se ne bih složio je vezano za rečenicu "da ljudi voli izmisljati..gledam y.t i npr Betula i slusam njegovu pricu,kako je on doslovno sam naucio svirati,mislim kome on laze pa ne može sam naucit svirati gusle a kamoli harmoniku". Možda nisam u toku sa pričom vezano za tog Betulu ali mogu reći da sam potpuno sam naučio svirati harmoniku (ili proizvoditi melodiju koja bi mogla biti prepoznatljiva :D ). Još pre 30 godina na weltmaisterki sa tri registra i 32 basa, koliko se sećam, na kafi kod komšinice njen dečko Perica mi je samo pokazao kako da sviram Marš na drinu,toliko koliko je trajala kafa( do tada sam samo svirao ide ide patak). Tada sam uz pomoć vežbe i ogromne želje da ovladam instrumentom uspeo razdvojiti levu od desne ruke. Posle toga kupujem u to vreme svu notnu literaturu za harmoniku(Albin fakin, Kola Aca Stepića, Pavkovićevu knjigu te knjiga sa kolima Darka Lukača) i počinjem učiti note bez ičije pomoći. Vežbam svaki dan u proseku 5 sati i već posle pola godine moje Užičko kolo i Moravac počinju da liče na nešto. Dosta sam se oslanjao na sluh a da bi ste svirali po sluhu morate svoju klavijaturu imati u glavi kako bi, kada čujete melodiju već mogli znati kako se to izvodi i gde postaviti ruku. Tih godina nije bio YouTube, kasete i ploče su se dosta oskudno prodavale u mom kraju. Najčešće kada čujete sa komšijinog prozora na radiju neko kolo, trčite iz škole i ponavljate u sebi šta ste čuli.
Sada je to dosta lakše, možete usporiti, ubrzati muziku ili video, dosta je video tutorijala i nota na internetu pa tako smatram da je samoukim harmonikašima još lakše.
Pročitao sam negde da profesionalni harmonikaši uzimaju 100€ po času, što je po meni katastrofalno. Mogao bih dati te pare samo ako je neki važan triler ili neki trik, a učiti za ove pare.....? :hmmm: Ko može neka plaća, uvek bilo :ijuju: :svirac:
Suština je, dosta rada truda i znoja, rezultat ne može izostati zagarantovano. Prema tome, zavrnite rukave, nema 'leba bez motike :D
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od dugmetarac78 »

Moram se nadovezati na ovo što je srks69 rekao, to jest potpisati svaku reč, i dodati na to da je rad, trud i znoj, osnov uspeha, jer i ja sam tako, išao po kafanama gde sviraju stariji današnje kolege, i nosio diktafon sa sobom (tek kad sam ga jedva nabavio) i snimao šta oni sviraju, pa kod kuće slušao dok ne zaspim, pa ponovno i opet. itako malo po malo, pa malo dosađuješ ajd mi pokaži ovo pa ono, pa kad stekneš osnovnu nit, onda već možeš i krasti cake i štosove. i samo bildanje tehnike.
rodjak
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 12 Feb 2014, 08:19

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od rodjak »

srks69 napisao:Rodjak, slažem se sa tobom u prethodnom postu 90%. Ono sa čim se ne bih složio je vezano za rečenicu "da ljudi voli izmisljati..gledam y.t i npr Betula i slusam njegovu pricu,kako je on doslovno sam naucio svirati,mislim kome on laze pa ne može sam naucit svirati gusle a kamoli harmoniku". Možda nisam u toku sa pričom vezano za tog Betulu ali mogu reći da sam potpuno sam naučio svirati harmoniku (ili proizvoditi melodiju koja bi mogla biti prepoznatljiva :D ). Još pre 30 godina na weltmaisterki sa tri registra i 32 basa, koliko se sećam, na kafi kod komšinice njen dečko Perica mi je samo pokazao kako da sviram Marš na drinu,toliko koliko je trajala kafa( do tada sam samo svirao ide ide patak). Tada sam uz pomoć vežbe i ogromne želje da ovladam instrumentom uspeo razdvojiti levu od desne ruke. Posle toga kupujem u to vreme svu notnu literaturu za harmoniku(Albin fakin, Kola Aca Stepića, Pavkovićevu knjigu te knjiga sa kolima Darka Lukača) i počinjem učiti note bez ičije pomoći. Vežbam svaki dan u proseku 5 sati i već posle pola godine moje Užičko kolo i Moravac počinju da liče na nešto. Dosta sam se oslanjao na sluh a da bi ste svirali po sluhu morate svoju klavijaturu imati u glavi kako bi, kada čujete melodiju već mogli znati kako se to izvodi i gde postaviti ruku. Tih godina nije bio YouTube, kasete i ploče su se dosta oskudno prodavale u mom kraju. Najčešće kada čujete sa komšijinog prozora na radiju neko kolo, trčite iz škole i ponavljate u sebi šta ste čuli.
Sada je to dosta lakše, možete usporiti, ubrzati muziku ili video, dosta je video tutorijala i nota na internetu pa tako smatram da je samoukim harmonikašima još lakše.
Pročitao sam negde da profesionalni harmonikaši uzimaju 100€ po času, što je po meni katastrofalno. Mogao bih dati te pare samo ako je neki važan triler ili neki trik, a učiti za ove pare.....? :hmmm: Ko može neka plaća, uvek bilo :ijuju: :svirac:
Suština je, dosta rada truda i znoja, rezultat ne može izostati zagarantovano. Prema tome, zavrnite rukave, nema 'leba bez motike :D
vidi sta je tu na stvari..dolazimo na jednu raspravu a to je skolovani muzicar protiv sluhist,i vjeruj mi nemaju sanse sluhisti protiv muzicara koji je donekle skolovan..npr taj betula u jednoj emisiji svira neku stvar,mjehom trza tocno u odredno vrijeme tj mjehom ritmicki trza na 16-ke,a kako bi on tocno to tako izveo da ne zna sta je to 16 ili da mu netko nije to objasnio,znas kako nikako!!Muzika je znanost kao fizika medicina sta god i postoje pravila koja moras savladati da bi to znao..zato ja kazem da nije jedan vrhunski harmonikas nije neskolovan svi su onii te kako derali stolicu kod nekoga,samo sta su previse uobrazeni da bi to priznali a prvi je Pavke .koji onakvo slatko sviranje nije mogao naucit sam pa da je vjezbao 24 sata 50 godina.
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od srks69 »

Onda ništa, nisam bio u toku slučaja "Betula". Ja sam se nadovezao na rečenicu da niko ne može sam naučiti svirati. :depkvk:
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od boki80 »

Ovde je sve lepo receno, slazem se 100%
Webmaestro napisao:Imaju i note svojih prednosti. Recimo ako nemas prilike (para) da ides kod nekog "majstora" da ti pokaze onda mnogo toga mozes da naucic iz nota (plus stalnim i sistematicnim slusanjem muzike). A osim toga, princip rada vecine danasnjih "ucitelja" harmonike je: odes kod njega na cas, on ti pokaze kojim prstom koje tonove da pritiskas i to je to. U medjuvremenu dok stignes kuci ako si zaboravio ono sto ti je pokazivao to je tvoj problem. A sve to moze da se nadje i u kvalitetnim notama - koji ton kojim prstom pritiskati, a uz to uvek imas podsetnik ako si nesto zaboravio kako bese.
Ne kazem da svi ucitelji rade tako, ali velika vecina da. Cas kosta u proseku 10 - 20 eura a za to vreme valjano ne mozes da naucis ni 2 dela nekog kolca (u redu, to zavisi i od talentovanosti ucenika, ali opet...).
Zato svako ko krene kod nekog majstora neka dobro obrati paznju kakav je njegov princip rada. Nije bitno da taj majstor samo ima neku bogatu karijeru iza sebe, snimljene CD-ove, ili tezgaroski rad, pojavljivanje na TV-u, radni staz, opasnu tehniku sviranja ili je pobednik na nekom takmicenju... nego je vaznije od svega DA LI UME NA VALJAN NACIN DA PRENESE SVOJE ZNANJE.
Isto kao kad krenes da kupujes original Guerini harmoniku u Srbiji, tako je i sa trazenjem kvalitetnog ucitelja. U prvom slucaju treba da znas sta je original, a u drugom treba da prepoznas kvalitet i da ne nasednes na marketing i propagandu :D
A sada bih napisao neka moja vidjenja situacije sto se tice casova harmonike i majstora na ovim prostorima koji drze iste. Bio sam jedno vreme Pavketov ucenik, neko je napisao i to je potpuno tacno da lepo naplacuje a drzi istovremeno vise ucenika odjednom, bude s'tobom 5 min. i onda ode i nema ga 15-20, pa sve dok ne istekne vreme, kod njega cas traje 45 min. a drzi dvocas tj. 90 min. Sta sam naucio od njega naucio sam ali finansijska situacija u to vreme mi nije dozvoljavala da se duze zadrzavam. Proslo je nekoliko godina od tada i malo citanjem po forumima o cuvenoj "Vasketovoj tehnici" a zakljucio sam i sam da nesto skripi u mom sviranju, nije lose, ali dosao sam do jednog nivoa i ni makac. Pocinjem da se interesujem kod koga bih mogao da sredim to sto zelim, i odluka je pala na Caslava Ljubenovica. Odmah da kazem, ta dogma sa Albinom Fakinom me je odbila i od Vasketa a i od Baneta, mislim bez da potcenjujem ali rekao sam dogma zato sto je po meni bezveze nekoga ko ima muzicko obrazovanje recimo nizu muzicku skolu, terati da to radi, svira neke osnovne stvari koje je vec radio a da se ne spominje i neko iskustvo kakvo takvo jos ako postoji (tezge i ostalo). To je u redu tako poceti sa apsolutnim pocetnicima ali terati ljude (pogotovo sa stecenim muzickim obrazovanjem) koji jos imaju i neke svirke iza sebe da sviraju "Razgranala grana jorgovana...". Tu dolazim na ono sto sam prethodno citirao gore u tekstu, princip rada. To je sustina, kod Caslava sam krenuo sa pocetnim i laganim kolima pa sve do tezih ali smo u hodu sve radili, samo ono sto nije valjalo je ispravljao, nije me terao da 6 meseci ili godinu dana bijem jedan triler po dirkama. Po meni Caslav je odlican pedagog, mnogo smo toga presli i sada imam dobru osnovu za dalji rad. Zasto to kazem, zato sto je sustina rada kod svih ucitelja harmonike program koji je maltene kod svih isti a uglavnom podredjen spremanju za Sokobanjsko takmicenje. Znaci, bukvalno niko vam nece pokazati nesto vise od toga, u smislu nekih svojih caka ili specificnosti po kojima je odredjeni harmonikas-majstor poznat. Po meni ucenje majstorluka bi trebalo da bude i u prakticnom radu, tj. da majstor vodi ucenike na tezge, da ih lansira da tako kazem, da budu sposobni da zaradjuju za zivot. Toga, nazalost nema ili bar ja nisam cuo da neko tako radi osim da nije prijateljski ili rodbinski odnos. Znaci naucis "Vrbas vodu", "Bere cura plav jorgovan", "Prolazi Jesen"... da ne nabrajam dalje sablonske pesme koje danas svi izvode i mogu slobodno da kazem da su mi se smucile i spreman si da zaradjujes na tezgarenju. A pesama ima more, broje se u stotinama i jos vecim ciframa. Ali opet ponavljam, svi tako uce svoje ucenike. Takodje je neko lepo rekao da je sustina u samostalnom ali moram da naglasim pravilnom radu, jedino tako je moguce doci do nekog uspeha. Ocekivati od majstora da od tebe napravi to sto ocekujes, to nije moguce. I svi oni su isti put prosli, jos i tezi, zato i jesu majstori, danas toliko toga tehnicki je dostupno, i da se nesto uspori, a to nekad je moralo da se "hvata u letu", sto se kaze. Zakljucak, casovi svakako vrede da se stekne dobra osnova ali sve ostalo samo samostalnim radom.
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od boki80 »

Takodje, takmicenja poput Sokobanje mi uopste nisu merodavna za ocenjivanje necijeg sviranja. Jer svako moze da navezba da par odredjenih stvari koje izvodi odsvira besprekorno i sve zaseni. Tu ne bih hteo da podcenjujem ogroman trud koji je za to potreban, samo kazem da to nije dovoljno za to zvanje. A trazis mu da ti odsvira nesto uobicajeno sto svira maltene svaki lokalni akusticni sastav vidis koliko ustvari ne zna. Tako da ta titula "prva harmonika Srbije" je samo za vitrinu. Pre bih bio za to da se kompletni muzicari takmice za to zvanje, pa da zaista ta titula ima pravu vrednost. Kao nekad Mile Bogdanovic i Cune, ko zna vise pesama...
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od boki80 »

rodjak napisao:sta se tice ljubenovica mani ga se,za njega kazu da je on najveci antitalenat za harmoniku i cini mi se da je glazbeno nespismen,-tako kazu
Reci za Caslava Ljubenovica da je antitalenat je potpuno neozbiljno, jer covek je dokazani umetnik i majstor. Sada vec ima dosta snimaka na Youtube njegovih, sto solo sto u orkestru a on se bar dokazao u uzivo sviranju za razliku od danasnjih plejbek emisija, cast izuzecima. Ja sam imao prilike licno da vidim i cujem kako prilicno zahtevnu stvar koju je tog trenutka prvi put cuo vec odmah hvatao na harmonici, bez usporivaca. A sto se tice muzicke pismenosti, da zna da cita note to sa 100% sigurnoscu mogu da tvrdim, da li zna i da zapisuje, to vec ne znam jer barem meni nikada nista nije zapisao notama na casovima, ali opet kazem to nije merodavno da bih tvrdio da to ne ume. Ja recimo vrlo dobro citam note, zavrsio sam nizu muzicku skolu ali zapisivanje mi ne ide od ruke, barem za sada, planiram da se i na to fokusiram jednog dana cisto zbog sebe licno.

p.s. Morao sam da se oglasim jer ne volim neko neosnovano blacenje nekoga ko to ne zasluzuje. Nisam zaslepljen niti mi je bilo ko idol da bih ga branio, jer svi mi imamo i dobrih i losih strana ali jednostavno pre nego sto se nesto tako kaze treba ipak razmisliti, jer ovako zvuci kao najobicnija lupnjava.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: prof. Dragan Vasovic

Post od dugmetarac78 »

Časlava može neko da voli ili ne, ali Časlav je vrhunski muzičar, a to je i dokazao.
Odgovori