Dvije mjere u istoj pjesmi

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Dvije mjere u istoj pjesmi

Post od darkec551 »

Zdravo svima! U notnom zapisu pjesme ''Ah, moj Aljo'' iz zbirke ''Muhamed Zero: 450 sevdalinki sa notnim zapisom'' primjetio sam da prvo dolazi 2/4 takt pa onda 4/4 i tako se izmjenjuju, ali ne znam sto znaci onaj znak izmedju te dvije mjere na slici koju sam postavio? Znaci li onda to da u 2/4 taktu imam (poo sluhu) ritam npr. C bas c-dur akord C-bas c-dur akord, pa u 4/4 C bas c-dur akord c-dur akord c-dur akord, i tako do kraja cijele pjesme? Stvarno mi nije jasno kako se to drugacije cita, jer su mi neki harmonikasi rekli da se ritam uhvati po sluhu, a da iznad notnog sistema u violinskom kljucu navedu samo basovi i akordi koje treba koristiti u tom taktu.

Ispricavam se ako sam nesto krivo procitao na slici, jer malo slabije vidim.

Slika
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dvije mjere u istoj pjesmi

Post od accordionist »

Ne vidi se bas jasno taj znak izmedju 2/4 i 4/4. Pesma AH MOJ ALJO koliko znam je cela u 2/4 ritmu i nema promena ritma tako da neces pogresiti i ako u celoj pesmi basove sviras kao 2/4.
GueriniSuperior3!969
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 08 Nov 2014, 21:55

Re: Dvije mjere u istoj pjesmi

Post od GueriniSuperior3!969 »

ja imam od jovice petkoviiica zapis ah moja aljo koji je zapisivao serbo.Jovica ga je dao mom dedi i sad sam ga uramio pozlatnim okvirom iz postovanja inace imam i zapis od mije krnjevca ah moja aljo pozz mislim da nije tako kao sto govoris pozz
Korisnikov avatar
DzoksySp
120 basova
120 basova
Postovi: 164
Pridružio se: 03 Apr 2012, 18:30
Lokacija: Stara Pazova

Re: Dvije mjere u istoj pjesmi

Post od DzoksySp »

Pozz,
U celoj pesmi je ritam 2/4,mada mislim da si to već shvatio,a što se tiče promene takta ja mislim da je autor stavio 4/4 zbog neke ritmičke figure koja ne bi mogla stati u 2/4 ili tako nečega.Inače u 99% pesama gde je takt 4/4 ide ritam dvojka,a verovatno si shvatio i to.
Odgovori