neznam sta znaci

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Korisnikov avatar
Milke
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 22 Jan 2015, 07:43
Lokacija: Ogulin

neznam sta znaci

Post od Milke »

ovako tek sam uzeo harmoniku royal standard silvana 96 basova i totalni sam pocetnik i sada sam trazio neke pjesme i nasao sam ali neznam sta znaci ovo AM,H,E molim vas pojasnite mi sta su to molovi nekakvi ili? jer neznam totalni sam pocetnik

Kod: Obeleži sve

Am 
Odlazi jesen sa zutim liscem

                   H      E
kroz prozor gledam maleni breg

Dm                     Am
kako si tuzna mladosti moja

         G  -  Gism - Am  
dok tiho pada prrrrvi sneg


Ref. 2x


Dm
Sneg je opet Snezana

G                C
a mnogo dana nas deli

Dm           E
sneg je opet Snezana

Dm                  E
k'o onda kad smo se sreli

         Am
Sneg je, Snezana


Dolazi zima hladna i duga
k'o suza pada pahulja mala
kratko ce ziveti k'o ljubav nasa
mozda to nisi Snezana znala

Sneg je, Snezana


Davno se nisam video s tobom
decembra jednog poslednji put
oprosti sto sam te noci bio
beskrajno tuzan, na tebe ljut
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: neznam sta znaci

Post od accordionist »

To su akordi koje sviras u basovima
Am je Amol, H je Hdur, E je Edur ...
Korisnikov avatar
Milke
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 22 Jan 2015, 07:43
Lokacija: Ogulin

Re: neznam sta znaci

Post od Milke »

dobro a sad malo gledam i npr pise am (amol) i a mol se svira a+c+e a? dali to tako ide ili se kombinira nesto? jer ja cujem vise tipki a pise am pa mi nije bas jasno.
Korisnikov avatar
Harmonikašica Ivana
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 21 Apr 2014, 23:09

Re: neznam sta znaci

Post od Harmonikašica Ivana »

To što ti piše iznad pjesme Am, H, E, Dm, G, Gism ( A mol, H dur, E dur, D mol, G dur, Gis mol ) itd. su akordi koje sviraš na basovima na harmonici! Na klavijaturi sviraš melodiju pjesme, na basovima sviraš ritam pjesme.. Ova pjesma počinje u A molu i počneš svirat melodiju na klavijaturi, na basovima sviraš A mol i pjevušiš u sebi ( zbog lakšeg držanja ritma ), kada dođeš do dijela maleni na basovima promjeniš sa A mola na H dur zatim dolaziš do dijela breg gdje na basovima iz H dura prelaziš u E dur i tako dalje.. kako ide pjesma tako i sviraš.. kada ti iznad teksta piše drugi akord taj akord sviraš.. Naravno moraš znati raspored basova na harmonici. Pošto imaš harmoniku od 96 basova prvi red ( red do mijeha ) su ti pomoćni basovi, drugi red su osnovni basovi, treći red su dur basovi, četvrti red su mol basovi, peti i šesti red su sept akordi.. Raspored basova ti je jednostavan, možeš pronaći i slike na internetu. Bas C ti je udubljen ( zbog lakše orijentacije ) i nalazi se otprilike na polovini. Basovi na harmonici od 96 basova idu ovako ( nabrajam osnovne basove ): Ces, Ges, Des, As, Es, B, F, C, G, D, A, E, H, fis, cis, gis
Ukratko, to što ti piše iznad pjesme nije ono što se svira na klavijaturi ( pretpostavljam da imaš klavirnu harmoniku ) već se to svira na basovima! Melodiju pjesme možeš "skinuti" po sluhu ili po notama, kako je tebi lakše. Ili možeš kombinirati note i sluh.. ako ne znaš trajanje nota, a znaš kako se naziva koja nota u notnom crtovlju ( to si trebao učiti u osnovnoj školi na glazbenom ) zapišeš si note na papir i onda kreneš svirati i slušaš dali to zvuči ili ne zvuči ( iako je to potpuno pogrešna metoda, ali ponekada nemaš alternative ). I da ti kažem nekakvo svoje mišljenje, pošto kažeš da si totalni početnik možda bi bilo bolje da za početak sviraš nekakve ritmički i melodijski laganije pjesme kao npr. Potočić maleni, Divan je kićeni Srem... pjesme su možda dosadne i bezveze ali naučiš osnove i bit će ti lakše za dalje. Šabanove pjesme su dosta teške za svirati, znam harmonikaše koji sviraju po 20 i više godina a ne znaju odsvirati neke Šabanove pjesme. Isto tako da znaš u Fakinovim početnicama za harmoniku ti je sve lijepo objašnjeno i imaš puno vježbi, a uz to možeš puno napredovati. Ali to je opet tvoj izbor! Lijep pozdrav, nadam se da sam ti pomogla. :svirac:
Korisnikov avatar
Milke
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 22 Jan 2015, 07:43
Lokacija: Ogulin

Re: neznam sta znaci

Post od Milke »

da sad sam skuzio sta sam trebo jer ja sam mislio da su ovi akordi za klavijaturu a sad znam da su za basove. a sto se tice sabanovih pjesama na njih sam slucajno naletijo po forumu pa sam kao primjer uzeo samo za objasnjenje... uzeo sam golubice bjela spor je ritam pa mislim da mogu uhvatiti sve tipke na vrijeme.
Sta mislis sta je lakse i bolje po notama ili po sluhu? inace hvala na ovom objasnjenju pomoglo mi je puno jer sam pocetnik pa mi je svaka informacija dobro dosla. :D
Korisnikov avatar
Harmonikašica Ivana
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 21 Apr 2014, 23:09

Re: neznam sta znaci

Post od Harmonikašica Ivana »

Slobodno pitaj što te zanima netko će odgovoriti. Ako ja ne znam ima onih koji znaju pa će ti odgovoriti ( ja nisam sada baš nešto jaka u teoriji iako sam išla u muzičku školu.... nisam bila jedno duže vrijeme svirala pa je ishlapila teorija iz glave hehehe :) ). Što se tiče tvog pitanja što je bolje i lakše možda je za početak najbolje da kreneš po notama ( tako se u muzičkoj školi radi ) pa kad "riješiš" note sluh ćeš lako.. ako ne bude išlo po notama sviraj po sluhu.. jer je svaki harmonikaš priča za sebe. Recimo, ja znam svirati i po notama i po sluhu i najrađe skidam pjesme po sluhu, a netko opet voli po notama. To je zaista stvar od osobe do osobe. Kažem ti, za početak je možda najbolje da kreneš raditi po notama, a kada se dovoljno ispraksaš onda deri po sluhu :D
Korisnikov avatar
Milke
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 22 Jan 2015, 07:43
Lokacija: Ogulin

Re: neznam sta znaci

Post od Milke »

hvala i samo me jos zanima dal imas neku laganu pjesmicu za pocetak sa notama i akordima.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: neznam sta znaci

Post od dugmetarac78 »

Da se malo nadovežem na temu,sve što Harmonikašica Ivana rekla je OK. ali nije to što je napisano iznad texta pesme (mislim na akorde) samo za bas stranu, nego jednostavno to su harmonije-akordi koji se sviraju u određenom trenutku, jer nesvira se pesma tako da dok pevač peva-harmonikaš u ovom slučaju da samo "solira" desnom rukom pesmu i prati text, nego svira akorde, Znači to iznad texta se može i koristi i desnom rukom, recimo ....E7 -Amol-F#7-H, jedna eto standardna šema, ali trebaš prvenstveno naučiti razlagati akorde, znači: KVINTAKORD-SEXTAKORD-KVARTSEXTAKORD- pa opet KVINTAKORD. Uzmimo za primer A-mol, on nije samo, A-C-E. nego je i C-E-A, ili E-A-C pa opet A-C-E, e to su gore spomenuti razloženi akordi. A evo i raspored prstiju po Fakinu da ti napišem..... 1-3-5, 1-2-5, 1-3-5, 1-3-5. :pozdrav: :svirac:
Korisnikov avatar
Harmonikašica Ivana
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 21 Apr 2014, 23:09

Re: neznam sta znaci

Post od Harmonikašica Ivana »

dugmetarac78 - slažem se sa vama u svemu što ste rekli. Nisam objašnjavala toliko opširno jer sam mislila da bi moglo djelovati zbunjujuće jer je mladi kolega tek uzeo harmonika i početnik je. Možda je bolje da nauči nekakve osnove i da dobije kakvu takvu tehniku sviranja pa da onda prijeđe na neke ( ajmo tako reći ) kompliciranije stvari kao što su razlaganje akorda i slično. Objašnjavala sam mu najjednostavnije što sam mogla jer sam se sjetila dana kada sam i ja bila početnik i kada mi je sve bilo zbunjujuće :pozdrav:
Milke - pokušaj sa pjesmom Potočić maleni. Ukucaj na Google "Potočić maleni note" i trebao bi ti izbaciti sliku. U tom notnom zapisu imaš dva notna crtovlja: prvo crtovlje je za desnu ruku, a drugo crtovlje je za lijevu ruku. Isto neka te ne zbuni to što su note u prvom crtovlju zapisane jedna iznad druge. Što to znači? To znači da se svira dvoglasno ( istovremeno sviraš dvije tipke; u ovom slučaju je to CE, DF, EG ) ali to možeš svirati i jednoglasno. Ja sam tu pjesmu svirala po sluhu i godinama je tako svirala, a onda sam naišla na note i shvatila da sviram onu "gornju" notu kada sviram jednoglasno, a ti ako ti je teško dvoglasno ( a vjerujem da će biti ) pokušaj isto svirati tu "gornju" notu. Ako želiš početnice za harmoniku Albina Fakina reci jer nisam sigurna ima li ih gdje na netu za skinuti :zbunjen:
Korisnikov avatar
Milke
16 basova
16 basova
Postovi: 27
Pridružio se: 22 Jan 2015, 07:43
Lokacija: Ogulin

Re: neznam sta znaci

Post od Milke »

hvala na pjesmici i da skinuo sam knjige od fakina idem redom i vjezbam malo desnu malo levu ruku. za sad je to to sto me zanimalo ako bude nejasnoca (a bit ce ih :) ) pitat cu jos ;)
Odgovori