Sviranje narodnih pesama

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Sviranje narodnih pesama

Post od Milos1999 »

Zasto su u vecini notnih zapisa zapisani samo forspili, bez strofe i refrena, da li ima neki fazon kako se strofa i refren sviraju ili? :svirac:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od sampionce »

Pa nema fazon druze. Sednes i slusas kako se sviraju strofa ili refren. :D

Ono sto pravi razliku izmedju forspila i ostatka pesme jeste da, iako orkestarski organizovano tokom cele pesme, harmonika (najcesce, mada nekada i violina, tj. redje drugi instrumenti) u forspilu ima solo deonicu koja se najvise cuje, tj. ima prioritet, dok tokom pesme je to izmesano sa drugim instrumentima i glasom pa se i manje cuje. Sto i jeste sustina orkestarskog sviranja.

Danas se, nazalost, na "koncertima za mladu i mladozenju" cuju svi instrumenti istom jacinom, prakticno tuku se jedan protiv drugog, i onda to zvuci i tako - kao nasilje! A da ne govorim na kakvim su mukama onda pevaci koji bukvalno urlaju da bi iskocili iznad instrumenata.

Dakle... skini forspil, sve kako treba. Sednes potom i pazljivo slusas gde i kako svira (pretpostavljam harmonika) instrument tokom strofe ili refrena. Nekad svira tercu, nekad sekstu, nekad akord, a nekad i ponovi forspil liniju, a nekada improvizuje...
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od Milos1999 »

E hvala puno buraz, ako jos ima nesto nek napise :D
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od Koca »

Pa to je to sto se tice orkestarskog sviranja.
Imas takodje instrumetale tj. obrade narodnih pesama sa varijacijama na temu koje ces cuti od Pavkovica, Petkovica, Kodica i tu svako svira na svoj nacin celu pesmu i nisam siguran da za to postoje notni zapisi, vec samo za narodna kola. Pazi u starim notnim zapisima postoje note za celu pesmu ali klot i to za neke jednostavnije pesme. Dugo godina radim sa usporivacem i tako skidam, jer u notama sam nailazio na neke taktove koje se tako i ne sviraju dali greskom ili se u medjuvremenu neki segment doterao na bolje ne znam. Skoro sam naisao na note Melem kola od LJ. Pavkovica i video dosta gresaka a takodje i neki delovi ne zvuce tako u originalu. Takodje Kemisovo kolo gledao note pre koji dan isto u predzadnjem delu pise jedno a svira se drugo, a tek za pesme sto bi bilo varijacija i varijacija u nedogled. Akcenat je na forspilu a ostalo svako svira na svoj nacin.
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od Milos1999 »

Hvala puno, mada ne planiram ja sa orkestrom da sviram, nego za svoju dusu i npr. kad se okupi drustvo
iz skole. Sto se pesama tice, pretpostavljao sam da je to jer kad nadjem note od neke, ili je suvo bez ikakvih ukrasa, ili se ne poklapa sa originalom...
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od Webmaestro »

Interesantna je tema vezano za sviranje pesama pa sam se tom tematikom pozabavio u knjizi "Pesma i harmonika". Uporedo sa melodijom koju peva vokal zapisao sam ono što treba harmonika da svira. Knjigu sam objavio još 2015. godine i predstavljena je i ovde na sajtu, ali ako neko nije do sada video evo nešto iz spomenute knjige pa probajte:
note/novo-stampano-izdanje-pesma-i-harm ... ibar-vodo/
note/novo-stampano-izdanje-pesma-i-harm ... taze-moje/
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od Milos1999 »

Koliko kosta?
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od sampionce »

Jos nesto druze... mozda i najbitnije...

Kad krenes da sviras tamo gde ce neko da peva - nemoj da se kurcis!
Tj, nemoj da sviras "preko" nekog ko peva pa se ovaj nista ne cuje. Uci se odmah dinamiku, sto znaci - kad neko peva, a ti se utisaj i peglaj fino ispod njega. Pa, ne kaze se bezveze - muzicka pratnja. Dakle, fino, lepo ispod njega, a kad dodje vreme za forspil ti ga drkni muski! :D

E da... i naravno da je BITNO svaki ton, svaki triler ODMAH da naucis kako treba. Nema to - "naucicu kasnije"...
Zato radi kako ti je Koca rekao - uspori snimak onoliko koliko je potrebno (nekada JAKO puno) i skidaj ton po ton. Kasnije ces to vezbom da ubrzas, kad to postane automatski.

Na ovom sajtu imas opasne harmonikase (u koje sebe, nazalost, zbog veoma duge pauze ne ubrajam... ali sam bio sve vreme "u muzici") tako da pitaj sve sto zelis da znas. :svirac:
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od Milos1999 »

Hvala puno :D
Milos1999
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 15 Jan 2019, 00:40

Re: Sviranje narodnih pesama

Post od Milos1999 »

Hahah nisam ni planirao. :D
Hvala puno inace.
Znate li neki program ili neke vezbe pomocu kojih mogu poboljsati sluh? Ja uglavnom mogu skinuti osnovnu melodiju neke pjjesme (ali ni to uvijek), medjutim kad pokusam da odsviram basove i trilere nema sanse.
Skrenuh sa teme, nadam se da niko nece zamjeriti. :D
Odgovori