Skidanje pjesama po sluhu

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Mlnhar
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 24 Jun 2019, 23:57

Skidanje pjesama po sluhu

Post od Mlnhar »

Pozdrav ljudi bicu sto kraci

Imam dosta dobru tehniku,ali nmg nikako da sam pocnem da skidam pjesme.
Mogu desnu ruku da skinem razlikujem 75% trilera,ali nmg basove nikako.tjst harmoniju
Da li neko ima nekakav savjet koji moze da mi pomogne
Unaprijed zahvalan :svirac:
Korisnikov avatar
sampionce
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 603
Pridružio se: 04 Feb 2012, 22:41

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od sampionce »

Joj druze, pa to ti je 10 puta lakse, u basu. Mada... harmonija je kljuc sviranja! Ako nemas "uvo" da cujes harmoniju onda je nocna mora i (precesto) teski promasaji.
Sreo sam MNOGO ozbiljnih harmonikasa koji se susrecu sa istim "problemom" kao sto je tvoj. Ali oni se najcesce "pokrivaju" orkestarskim sviranjem pa i ne koroste basove. Tek kad ih cujes solo onda bude... :o Spasavaj se ko moze! Cesto neki ne razlikuju dur od mola, a o finesama 7-ica i umanjenih ne bih ni govorio...
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Pa imas u notama iznad linijskog sistema pise npr. A dur,... i oznaka vazi za takt ili vise njih ispod do sledece oznake.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 27 Jun 2019, 13:40 Pa imas u notama iznad linijskog sistema pise npr. A dur,... i oznaka vazi za takt ili vise njih ispod do sledece oznake.
Pita te kako da skida po sluhu bez zapisa
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

sampionce napisao: 25 Jun 2019, 12:37 Joj druze, pa to ti je 10 puta lakse, u basu. Mada... harmonija je kljuc sviranja! Ako nemas "uvo" da cujes harmoniju onda je nocna mora i (precesto) teski promasaji.
Sreo sam MNOGO ozbiljnih harmonikasa koji se susrecu sa istim "problemom" kao sto je tvoj. Ali oni se najcesce "pokrivaju" orkestarskim sviranjem pa i ne koroste basove. Tek kad ih cujes solo onda bude... :o Spasavaj se ko moze! Cesto neki ne razlikuju dur od mola, a o finesama 7-ica i umanjenih ne bih ni govorio...
Znam ja sta njega muči..treba kompletirati cijelu pjesmu ili kolo a namuci s desnom rukom i ne da mu se jos s lijevom boriti..ovo sto si napisao ozbiljne harmonikase ... ne znam da li svjestan jedne cinjenice da se nekim muzicara "namjesta" koji su necija veza ili su masno platili zelju da se bave muzikom pa im se namjerno posloze stvari da oni to mogu odraditi..Nakon dosta godina sviranja mogu slobodno napisati neki vrlo vrlo poznati harmonikasi u globalu kad ih cujes uzivo da sviraju u odnosu na studijske snimke su nikakvi!!Za jednog takvog bih zile rezao kad sam ga slusao "joooj kako svira uf"..a sta u biti on svira,znas i sam da harmonika se sastoji od tri dijela ,1)desna ruke 2)mijeh 3)bas strana..doticni ,necu ga imenovati vrhunski odradi desnu stranu u toj mjeri da bih ja kad bih uzeo si vremena te njegove fore naucio u godinu dana..možda i manje..on zapravo vrti jedne te iste fore,koje su specificne za kraj otkud dolazi..lijevu ruku ne svira jer mu to svira okrestar i vjerujem da nikad ne bi sam odsvirao npr 9/8 na basevima..doticni svira samo jednu vrstu muzike..s samo jednom tehnikom.pojam terca seksta su za njega spansko selo..i kad otkrijes "kod" sta zapravo se radi bude smijesno..Pismo o profi muzicaru koji iza sebe ima gomilu toga..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Slozene basove sa komplikovanim prelazima i ukrasima (Kemis, Mica Nikolic) skidam po sluhu tako sto ubacim u odgovarajuci program i povisim ih da budu tanki (mislim da su obavezno takvi transponovani u drugi tonalitet), ekvilazjerima utisam srednje i visoke tonove i onda basove napipam na desnoj ruci da nadjem putanju a onda prebacim na levu. Originalne duboke teze malo jer sve nekako bruji. Normalno treba kretati postepeno prvo sa prostom pratnjom.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 02 Jul 2019, 10:24 Slozene basove sa komplikovanim prelazima i ukrasima (Kemis, Mica Nikolic) skidam po sluhu tako sto ubacim u odgovarajuci program i povisim ih da budu tanki (mislim da su obavezno takvi transponovani u drugi tonalitet), ekvilazjerima utisam srednje i visoke tonove i onda basove napipam na desnoj ruci da nadjem putanju a onda prebacim na levu. Originalne duboke teze malo jer sve nekako bruji. Normalno treba kretati postepeno prvo sa prostom pratnjom.
Skidas i bas liniju?Znam da to zvuci izvrsno ali to je kompicirano a za moje potrebe ne treba,jer se poluprofi bavim sviranjem..sto vise pjesama u što kracem vremenu..
Meni je najgore skidati kad pvi glas bude tiši..zapravo postoji jedna metoda a ja ju ne koristima a to je zapamtis kako svira i onda pokusas svirati..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Da bas tako skidam bas liniju i mnogo dobro zvuci pogotovo sa 140 basova. Zato sam u par navrata na forumu predlagao 140 basova Zivic Zoranu kad je bio u nedoumici dali da projektuje onu elektronku sa 120 ili 140 basova. Sa 140 basova se linije mnogo lakse izvode tj manje se trci i dobije se na brzini i da to svuci povezano i tecno. Mnogi misle da je to neka znacajna razlika u tezini ali nije, a postoje harmonike koje imaju 120 basova sa 3 reda basa i 3 reda kontri i to je po meni najpametnije resenje.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

a jesi pokusao s konverter harmonikom?Ja sam ipocetka ucio svirati i bas melodiju ali ne bih imao koristi od toga ne sviram sam
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Nisam.
Odgovori