Skidanje pjesama po sluhu

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Pa ja sam skidao sve nema smisla samo basove, i desnu ruku prelaze, improvizacije ... Pocnes prvo jednostavno, da osetis malo melodiju pa posle teras mak na konac. Specifican nacin sviranja skroz, moderan stil a brzo se zarazis pa te neki djavo tera da skines jos ovo, jos ono... pa se onda odusevis kako lepo zvuci na harmonici.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

Meni nije jasno eto slusam neke kako sviraju ,nije nikakva kritika vec me cisto zanima ,recimo skidaju onaj dio koji ide posle refrena a nije forspil ne mogu se sjeti kako se strucno zove..i odsviraju 2 takta onako kako ide a ostalo nista..kao da ne znaju a ne znaju da se dijelovi povezani pogotovo u nekim duzim melodijama..bilo bi tako najlalse ali to tako ne ide,vec sve se mora skinuti da bi dobila cjelina..da tocno zavrsis kako treba ..a sta mislis opcenito o tocnosti onoga sto se skine,ja sam svirao po nekim notama s neta skinutim..neki zapisi su djelomicno tocni..
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

Bas imam jedan zapis i bas od pjesme koju radim-skidam,ja ne znam sta taj cuje uglavnom usporedujuci sto se svira i sta je on zapisao veliko odstupanje..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

To bi se zvala improvizacija pa onda obicno ide opet forspil. O tacnosti improvizacije mislim da ako je mozes skinuti original mozes ali ne mora jer se i zove tako sto znaci da sam improvizujes, a ima neke koje su stvarno lose studijski uradjene ili nedorecene. Veliki harmonikasi kao Borko ubacuju svoje improvizacije i ne robuju tudjim. Procenis od slucaja do slucaja. U nekim pesmama se taj deo razlikuje i ne bi ga krstio kao improvizacija nego kao forspil ali drugacije odsviran, a naveo sam predhodno pesmu " Gde cu sama ja." Kemis u nekim pesmama svira forspil na 3 razlicita nacina, veliki muzicari imaju puno ideja pa sta ses onda skidati ? Pa najlaksi.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

Neke pjesme nemaju forspil pa nakon refrena ide taj dio,improvizacija bi bilo da svaki put svira drugacije..postoj neki koji ne znaju odsvirati kako ide tocno forspil pa i to mozemo nazvati improvizacijom..sjecam se jedne svirke jedan "veliki talenat" ne znamo koja je to pjesma dok ne pocne pjevati..toliko je bio tocan da mu ni jedan forspil nije isao kako ide..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Pazi najcesce ide 2x forspil pa 3. put ide improvizacija, pa posle nje forspil. Improvizacija nije modifikovan forspil nego skroz nesto drugo, ali dobro osmisljena improvizacija treba da bude najlepsi instrumental i naglaseni deo u pesmi a ne smuti pa prospi. Ko nije bas sklon takvom soliranju bolje neka je preskoci jer moze jos pokvariti celu pesmu. Improvizacija trazi posebno izdvojeno vreme za skidanje postojece ili komponovanje nove. Ako si preslusao nesto od gore navedenih pesama onda si zapazio da u pesmi Gubitnica ima dve improvizacije pa posle njih forspil (ispred 2. i 3. strofe). Prvo svira harmonika u 2. strofi a u 3. violina. Neko ubacuje i deo nekog kola ili spremne "dezurne improvizacije" ali u zivoj svirci.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

morati cu to preslusati evo pisem na papir da ne zaboravim..bas me zanima o cemu se radi..sto se tice opcenito skidanja pjesama,mogu podijeliti na 3 situacije,1.nikad cuo pjesmu 2.znas ju svirati ali samo recimo forspil i nesto teksta 3.znas ju i svirati i pjevati..
Posto se ja bavim ajmo to reci poluprofi muzikom ja radim na pod brojem 2 najcesce..da bih obuhvatio sto vise u sto kracem vremenu moramo jednostavno tako..netko tko radi pod 3 vjerovatno bi se uzasnuo kad bi cuo kako ja vjezbam i sta..od tamburasa pa do turbo folka a u sredini narodnjaci zabavnjaci ..ako znam forsil i akorde ne znam uglavnom tekst da bih sam to pjevao...ali zato ja imam kolegu koji to radi ..najgore opcija mi je kad dodem svirati i traze nesto brze..sta brze..bez bubnja lose zvuci nesto brze..onda iscupamo nesto uglavnom nesto tamburasko pa nesto pop-rock..krpas se kako znas smisljas preanziras nesto..bio sam cesto puta u situaciji da sviram nesto sto nisam nikad svira jesam cuo ali svirao nisam..i opet prode i tako..bilo bi super da mogu tako ko ti uzivati u skidanju pjesme..a jesi li primjetio da pjesma se mijenja makar je uvijek ista?Mijenja se jer kad ju duze slusas cujes nesto novo..majgore mi je kad mislim da sam rasturio a onda poslusam nakon nekog vremena opet pa shvatim da bas nisam tako blizu orginala..
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 08 Jul 2019, 14:53 Pazi najcesce ide 2x forspil pa 3. put ide improvizacija, pa posle nje forspil. Improvizacija nije modifikovan forspil nego skroz nesto drugo, ali dobro osmisljena improvizacija treba da bude najlepsi instrumental i naglaseni deo u pesmi a ne smuti pa prospi. Ko nije bas sklon takvom soliranju bolje neka je preskoci jer moze jos pokvariti celu pesmu. Improvizacija trazi posebno izdvojeno vreme za skidanje postojece ili komponovanje nove. Ako si preslusao nesto od gore navedenih pesama onda si zapazio da u pesmi Gubitnica ima dve improvizacije pa posle njih forspil (ispred 2. i 3. strofe). Prvo svira harmonika u 2. strofi a u 3. violina. Neko ubacuje i deo nekog kola ili spremne "dezurne improvizacije" ali u zivoj svirci.
Znas da i kod improvizacija postoje pravila..meni se svida stil sviranja recimo kao cardas da skroz skalu vuces melodiju..im,proviziras npr kroz e mol sviras nesto sto zvuci dobro..improvizacija treba imati smisla slusam npr sevdah polagani s dusom ja zagrizoh sareniku jabuku vrlo jednostavna melodija i takva da bi se istaknula melodija treba biti jednostavna medutim nade se muzicar koji u to ugura kromatiku ali ne smislenu nego vrlo agrsivno i to zvuci lose pa makara to odsvirano vrhunski..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od Koca »

Svidjami se kako Borko Radivojevic ubacuje improvizacije u pesmama ali ne dok pevac peva nego ispred ili umesto forspila kako kad. E sad ubacuju se i dok pevac peva, uglavnom neki prelazi ili uvodi u pocetak ili u refren sto po meni se ne zove improvizacija iako nije nesto sto je na originalnom snimku. Predivno je uradjena pesma Kome li se sreca smeje - Savo Radusinovic, a komonovao i odsvirao Kemis, gde se svodi na to o cemu ti pricas da instrument "sara" u isto vreme dok pevac peva ali ga provlaci kroz skale i prelaze i to u 3 strofe uvej razlicito, pa poslusaj. Tu je refren isti i nema ispred refrena posebna improvizacija.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Skidanje pjesama po sluhu

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 10 Jul 2019, 07:45 Svidjami se kako Borko Radivojevic ubacuje improvizacije u pesmama ali ne dok pevac peva nego ispred ili umesto forspila kako kad. E sad ubacuju se i dok pevac peva, uglavnom neki prelazi ili uvodi u pocetak ili u refren sto po meni se ne zove improvizacija iako nije nesto sto je na originalnom snimku. Predivno je uradjena pesma Kome li se sreca smeje - Savo Radusinovic, a komonovao i odsvirao Kemis, gde se svodi na to o cemu ti pricas da instrument "sara" u isto vreme dok pevac peva ali ga provlaci kroz skale i prelaze i to u 3 strofe uvej razlicito, pa poslusaj. Tu je refren isti i nema ispred refrena posebna improvizacija.
Mozes sarati ako ima ko da pjeva,ako sam pjevas tesko da ces uspjeti jer se tesko svirati jedno a pjevati drugo istovremeno..mislim da te improvizacije nisu trenutne izbacene iz glave mislim da se i to vjezba prije..mi raspravljamo kako sto odsirati a znam ljude koji "sviraju" klavijaturu koji ne znaju na njoj odsvirati nista!!
Odgovori