Objašnjenje akorda (bez nota)

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od alibaba40 »

Pitanje za Webmaestra,vidim da si jako puno ulozio truda i vremena za objasnjenja svaka ti cast ali zanima me imai sta ovakvo slicno za nas nepismene koji sviramo dugmetare? :pudc8:
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Pa moze na isti ovaj princip da se objasni i za dugmetaru, samo meni sistem dugmetare nije bas poznat tako da ne bih da zalazim u to. Najbolje je da to objasni neko ko svira dugmetaru. Evo pozivamo dugmetarce.
machiavelli
Nema harmoniku
Postovi: 11
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od machiavelli »

alex_mac napisao:oko harmonije, mislim da ima nekih programa (za PC) koje ti daju harmoniju - pustis pesmu u mp3 i daje ti harmoniju.
ako neko zna vise - bio bih zahvalan
puno pozdrava
Probaj program koji se zove "Digital Music Mentor". Pozdrav.
alex_mac
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 27 Apr 2011, 01:08

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od alex_mac »

hlava puuno.
sad ostaje samo da se radi
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

uh, pa jel vi svi ovo na svirkama koristite ili je to samo teorija? :asdfnjo: :pudc8:

Mislim svaka čast, stvarno odlično gradivo za učiti, bolje objašnjeno nego u bilo kojoj knjizi, ali meni je ovo još znanstvena fantastika.

Jedva čekam da se primim harmonike i ovih poduka, trenutno imam tjedno 3 sata sviranja pošto renoviram kuću - onda znate kako sam lud i živčan. Harmonika će da istrune, hehe
josipje
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 24 Nov 2011, 20:41

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od josipje »

dajte mi napišite molim vas sve durove u c ljestvici !
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Kako to mislis sve durove u C lestvici? Objasni malo blize.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Ukika »

mozda je mislio na sve obrte C-dura?
C-E-G, E-G-C, G-C-E, C-E-G i unazad
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

sva sreća što ne sviram pratnje pa još nisam došao do tih obrtaja akorda:)

Nego upravo sam sada nešto zaključio....
Shvatio sam da se u svim dur ljestvicama sviraju najviše basovi koji se nalaze na prvom, četvrtom i petom stupnju ljestvice.

C dur = C,F,G

D dur= D,G,A

G dur= G,C,D

itd itd.

Jel to u redu? Isto vrbi trebalo vrijediti i za mol, nisam probao pošto ne sviram puno u molu i ne shvaćam neke stvari.

Isto što mi nije jasno, zašto se nekad u dur ljestvicama svira mol pratnja?

Tipa "pozdravi je pozdravi", ona je u C duru, uvod kad se svira koristi se G i A mol kao pratnja.
Znam da zvučno jedino tako odgovara, ali zašto je to tako u teoriji?
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Lepo si primetio ovaj sablon koji se srece u mnogim melodijama:
C dur = C,F,G

D dur= D,G,A

G dur= G,C,D

Svaka lestvica ima tri glavna stupnjeva (prvi, cetvrti i peti) na kojima se grade tri glavna akorda. Prvi akord se gradi na prvom stupnju lestvice i zove se TONIKA. U C dur lestvici, tonika je C dur. To je centralni akord. Pet tonova lestvice iznad njega se nalazi DOMINANTA - u C dur lestvici to je ton G (peti stupanj) na koji gradimo G dur trozvuk. Na cetvrtom stupnju se nalazi jos jedan glavni akord koji se zove SUBDOMINANTA, u C dur lestvici to je akord F dur. Tako smo dobili tri glavna trozvuka za C dur lestvicu: C dur, G dur i F dur. A to je upravo onaj sablon koji si ti primetio ;)

Sad uzmemo na primer D dur lestvicu. Prvi stupanj je D - na njemu gradimo toniku: D dur. Peti stupanj je A - na njemu gradimo dominantu: A dur. Cetvrti stupanj je G - subdominanta: G dur.
Istro tako i za sve ostale lestvice.

Isto moze da se primeni i za molske lestvice. Uzmes na primer A mol paralelnu molsku lestvicu (A, H, C, D, E, F, G, A). na prvom stupnju je tonika - A mol. Na cetvrtom stupnju je subdominanta D mol, a na petom stupnju dominanta - E mol. Medjutim, dominanta se uz mol skoro uvek uzima u dur verziji, pa ces u 99% slucajeva umesto dominante E mol cuti dominantu E dur, ili E7.


Sto se tice tvog pitanja otkud molovi u durskoj pesmi, pa otud sto se neke pesme ne sastoje iskljucivo od jedne lestvice vec moze da ima isprepletane dve lestvice, pa i vise. A mol je paralelan sa C durom, pa otud ih cesto srecemo zajedno.
Odgovori