Objašnjenje akorda (bez nota)

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
Shop
120 basova
120 basova
Postovi: 197
Pridružio se: 08 Avg 2011, 09:39
Lokacija: Petrovac na Mlavi

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Shop »

Tomina napisao:
qwert napisao:Taj G ti je verovatno Gmol.Jer Gmol i Bdur se lepo podnose :)
vjerovatno je....znači, pjesma je u B duru i ima taj neki prelaz u G mol...

E sad, dakle po toj šabloni 1,4,5 znamo da za c dur ljestvicu imamo basove: C, F, G.

A kad imamo cmol ljestvicu, isti basovi samo se koristi cmol pratnja ili?

Iz B dura ima prelaz u g moll zato sto su srodne lestvice,kao sto je sa C durom srodan a moll!Tako da jako cesto u C duru moze da ti se pojavi a moll!Ili kao sto si napisao da u C duru imas basove C,F i G,moze da bude tako ali u C duru moze jos harmonije da ti se pojavi,zavisi o kojoj se pesmi radi!Recimo u narodnim pesmama ili kao sto ih mi zovemo dvojke,zavrsetak strofe ili refrena znaci zadnja par takta su obicno C7,f moll,D7,G dur,ili imas zavrsetak (isto o C duru pricam) As dur,D7,G dur,ilii ma jos,moze d moll,B dur,D7,G dur!A u c mollu tek moze svasta da ti se pojavi isto zavisi od pesme,naj cesce je ovo sto si napisao C,F i G samo sto sviras moll!Ali moze da ti se pojavi i Es dur,i Bdur i B7!Zato dobro naostri uvo kad skidas neku pesmu i polako,detaljno skidaj svaki akord!Nadam se da te nisam zbunio i da sam ti pomogao malo!

Moj ti je savet da lepo uzmes knjigu sa skalama,ima ovde na forumu i lepo uradis sve skale,sve obrtaje,vidis koji je dur srodan sa molom i sve ostalo sto ima tu!To ce ti najbolje pomoci!

pozdrav
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

Shop napisao:
Tomina napisao:
qwert napisao:Taj G ti je verovatno Gmol.Jer Gmol i Bdur se lepo podnose :)
vjerovatno je....znači, pjesma je u B duru i ima taj neki prelaz u G mol...

E sad, dakle po toj šabloni 1,4,5 znamo da za c dur ljestvicu imamo basove: C, F, G.

A kad imamo cmol ljestvicu, isti basovi samo se koristi cmol pratnja ili?

Iz B dura ima prelaz u g moll zato sto su srodne lestvice,kao sto je sa C durom srodan a moll!Tako da jako cesto u C duru moze da ti se pojavi a moll!Ili kao sto si napisao da u C duru imas basove C,F i G,moze da bude tako ali u C duru moze jos harmonije da ti se pojavi,zavisi o kojoj se pesmi radi!Recimo u narodnim pesmama ili kao sto ih mi zovemo dvojke,zavrsetak strofe ili refrena znaci zadnja par takta su obicno C7,f moll,D7,G dur,ili imas zavrsetak (isto o C duru pricam) As dur,D7,G dur,ilii ma jos,moze d moll,B dur,D7,G dur!A u c mollu tek moze svasta da ti se pojavi isto zavisi od pesme,naj cesce je ovo sto si napisao C,F i G samo sto sviras moll!Ali moze da ti se pojavi i Es dur,i Bdur i B7!Zato dobro naostri uvo kad skidas neku pesmu i polako,detaljno skidaj svaki akord!Nadam se da te nisam zbunio i da sam ti pomogao malo!


Moj ti je savet da lepo uzmes knjigu sa skalama,ima ovde na forumu i lepo uradis sve skale,sve obrtaje,vidis koji je dur srodan sa molom i sve ostalo sto ima tu!To ce ti najbolje pomoci!

pozdrav
A nemam ti baš vremena za čitanje knjige, više volim ovak praksu na uho, iako znam da griješim. Mislim, pogledam si ja u knjigama kad nešto zapnem pa mi nije jasno, konkretno sad ću si samo skinuti za akorde i obrtaje da to malo savladam.

Ovo za srodnost durova i molova znam i shvatio sam to, istina, ima dvije pjesme gdje preko C dura dođem u A mol i tako se stalno mjenja.
Morfois
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:19

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Morfois »

Svaka cast, pravi ste
super objasnjenja za Akorde..
malidecak hvala za knjigu....:)

poz
DjoleJF
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 17 Dec 2011, 11:40

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od DjoleJF »

Webmaestro napisao:U pitanju je D mol harmonski. Dmol - Gmol - A7 - Dmol je sablon koji se cesto srece: TONIKA - SUBDOMINANTA - DOMINANTA - TONIKA. Tonika je D mol, a to je i lestvica koju trazimo.
Nije li dominanta ovde Amol?Stvarno mi nije jasno ovo sa septakordima pa ako moze neko da mi objasni.

Ne Amol,ADur sam mislio. :D
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Dominanta je A (al se gotovo uvek koristi u verziji sedmice) zato jer je u pitanju molska HARMONSKA lestvica. Da je u pitanju molska PRIRODNA lestvica onda bi dominanta bila Amol. A zasto je to tako? Pa zato jer HARMONSKA molska lestvica ide: D,E,F,G,A,B,Cis,D, a PRIRODNA molska ide: D,E,F,G,A,B,C,D. Cis i C sam podebljao jer su bitni za ovo sto nas interesuje. Adur akord ima Cis ton, dok Amol ima C. Otuda je dominanta A (A7). Eto tako :D
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Ili si mozda hteo da pitas zasto je dominanta A7 a ne Adur? Pojasni pitanje.
DjoleJF
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 17 Dec 2011, 11:40

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od DjoleJF »

Da hteo sam da pitam zasto je dominanta A7 a ne Adur ;)
To sa septakordima mi nije jasno,a svuda ih srecem,pa ne znam tacno kad da se koriste.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

DjoleJF napisao:Da hteo sam da pitam zasto je dominanta A7 a ne Adur ;)
To sa septakordima mi nije jasno,a svuda ih srecem,pa ne znam tacno kad da se koriste.
Prosto i jednostavno koristi ih kod prelaza kao sto su C7 - F, G7 - C, D7- G, A7 - D, E7 - A .... i tako dalje, ili C7 - Fmol, G7 - Cmol, D7 - Gmol, A7 - Dmol.... Sablon je ocigledan. Drugim recima, kod prelaza koji vode u kvartu ;)
DjoleJF
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 17 Dec 2011, 11:40

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od DjoleJF »

Webmaestro napisao:
DjoleJF napisao:Da hteo sam da pitam zasto je dominanta A7 a ne Adur ;)
To sa septakordima mi nije jasno,a svuda ih srecem,pa ne znam tacno kad da se koriste.
Prosto i jednostavno koristi ih kod prelaza kao sto su C7 - F, G7 - C, D7- G, A7 - D, E7 - A .... i tako dalje, ili C7 - Fmol, G7 - Cmol, D7 - Gmol, A7 - Dmol.... Sablon je ocigledan. Drugim recima, kod prelaza koji vode u kvartu ;)
Hvala puno druze!Mogu li negde da nadjem sve te prelaze?

Edit:Jasno mi je,ne treba nista :)
Samo kvartu cepam.Hvala puno!
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

pozdrav, imam novo pitanje :asdfnjo: :ijuju:

Recimo da netko drugi na harmonici svira, ja ga idem pratiti akordima.

Pračenje akordima na način da sviram u desnoj isto što i u ljevoj, mi je jasno. (ako je g dur u ljevoj, g dur u desnij, f u ljevoj, f u desnij, c u ljevoj, c obrtaj u desnoj - primjer u c duru).

Jel to u redu za najjednostavnije pračenje sa drugom harmonikom, ono da ne zaspim? ;)
Odgovori