Objašnjenje akorda (bez nota)

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
RSKzauvjek
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 05 Jul 2012, 22:02
Lokacija: Banja Luka

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od RSKzauvjek »

Svaka cast nemam rijeci! Puno sam naucio iz ovoga!
acccco
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od acccco »

Ako može pomoć u vezi vježbi S.Mitića .da li je bolje hvatati akorde 1,3 i 5 prstom ili 1, 2 i 4 prstom.hvala unaprijed
BlackT
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 10 Nov 2012, 19:06

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od BlackT »

šta znači u pjesmama akord E7?
Učim harmoniku kod učitelja već dva mjeseca, on mi daje pjesmice i sve to ja poštujem da treba ići lagano.
Ali ja bi samo jednu pjesmu naučio za svoju dušu. I u toj pjesmi je sve što sam do sada učio kod učitelja. Osim jednog akorda,a to je E7. Učitelj mi kaže da ćemo o tome kasnije.Možete mi vi reći kako se to svira?
Sviraljka
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 22 Avg 2012, 15:06
Lokacija: Velika Gorica, Hrvatska

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Sviraljka »

Bok harmonikaši.
Svaka vam čast svima na trudu i volji. Samo naprijed! :) Samo nešto vam svima želim reći, jer primjećujem da uvijek i svuda svi sve žele shvatiti i naučiti na najbrži mogući način, a da je sve tako brzo i jednostavno, ne bi postojale škole, akademije... Al dobro, to je tako kod svih, jednostavno je to u prirodi čovjeka. Ali da se može shvatiti i naučiti, može, ne baš preko noći, al opet može se, i to dosta brzo. Pogotovo što vi samo želite shvatiti neke teoretske osnove. Ima brdo programa i tekstova po Internetu o muzičkoj teoriji, malo surfajte, čitajte, slušajte.... Naučit ćete puno. I nabavite si neku knjigu o muzičkoj teoriji. Vjerujte mi, možda će vam trebati malo duže nego što ste zamislili, al isplatit će se svake sekunde. Jer poanta je ta da budete sistematični. Svaka čast svim ovim tekstovima, skidam kapu! Al da biste u potpunosti shvatili akorde, morate znati note, tonalitete i intervale. Za početak. Znam da je to većini mrsko jer može se svirati i bez nota. To da, istina, al ono najosnovnije može pomoći samo da shvatite logiku. Sve knjige o teoriji glazbe, programi tu na Internetu i razno razni tekstovi, kreću od osnovnih stvari: ton, zvuk, note, ključevi, intervali, ... Tek onda idu akordi. Malo si pročačkajte o tome, ne treba puno...
A ako ste od onih koji u potpunosti odbijaju note, teoriju, "učenje" (iako to uopće nije teško, vjerujte mi), ali i ako niste, vrijedi za sve isto: što više toga prosviranog. To je kao kod plesača: da bi bili dobri, trebaju imati što više, kako se kaže, "kilometara u nogama". Jer kad budete svirali što više pjesama, izoštrit ćete, tj. istrenirati ćete uho i vrlo brzo, na osnovu onoga što znate, moće ćete naći i harmonijske pratnje za pjesme koje ne znate. Ne samo harme u basovima, već i u desnoj ruci. Isto tako, gledajte i puno video klipića i upijajte što taj muzičar radi...
Al evo, da ne bi ovo bilo sad neko pametovanje (jer nije mi to bila namjera, nadam se da nitko to nije tako shvatio, govorim vam sve ovo u najboljoj volji i zapravo, možda čak na neki način "pljujem" po svojoj struci jer sam završila akademiju i "guslam" školu od vrtićkog doba, a evo govorim da se može. :) A može se, samo treba biti uporan i imati volju, a ovdje to svi imaju. :) Svaka čast, ljudi, skidam kapu ovdje svakom ponaosob!), pa evo da vam stavim ovdje i nešto korisno.

http://www.musictheory.net

Ako vam engleski baš i ne ide najbolje, uvijek postoji Google prevoditelj. :) Dakle, ukucate ovu web stranicu na svoj pretraživač (jel se to kaže URL ili kako? Ispričavam se na svojoj nepismenosti) i doći ćete na originalnu stranicu, koja je na engleskom. Onda u novom prozoru ili tabu, kako već želite, odete na Google i kliknete Prevoditelj, tamo namjestite engleski-hrvatski ili engleski-srpski ili na koji već jezik želite, kopirate tu internet stranicu (taj URL ili što li je već) i kliknete Prevedi, i dobit ćete kompletnu internet stranicu koja vam je prevedena.

Evo, ako još nekog zanima, ima i nekih korisnih stvari na jednoj hrvatskoj stranici: http://www.glazbeni-forum.com Tamo isto možete svašta naći. E da, da biste shvatili note i sve u vezi i akorada, nota i sl., malo surfajte na temu solfeggio.

Eto, nadam se da sam bar malo pomogla.

A E7 akord, to je četverozvuk, sastoji se od tonova e-gis-h-d, prstomet je 1-2-3-5 u desnoj ruci, a u lijevoj načite basovski gumbić e, sa 4. prstom, a sa drugim svirate E7 akord. Princip basa znate: prvi i drgi red su osnovni basovi, a treći red je dur, četvrti mol, peti septakord, a 6. red (neke manje harmonike to nemaju) je sm7.

Eto, ljudi, ugodno vježbanje. ;)
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od nemampojma »

Webmaestro napisao:NAČINI SVIRANJA AKORADA

Postoje tri načina da se odsviraju ova tri tona:

1. ZATVORENI UDAR - prsti sviraju sve tonove istovremeno. Kod C dur akorda prsti P K D pritiskaju dirke C E G u isto vreme.

2. RAZLOŽENI AKORD (ARPEGGIO) - prsti pritiskaju tonove jedan za drugim. Kod C dur akorda, prsti P K D pritiskaju dirke C E G jednu za drugom. (Zvuči kao kod harfe)

3. MEŠANI UDAR - nastaje kada se pomeša zatvoreni sa razloženim udarom. Primer: palac (P) pritiska dirku C, zatim kažiprst (K) i domali prst (D) pritisnu istovremeno E i G.
kakav udar to se ne zove tako vec razlaganje akorda u ljestvici kroz toniku kvintu i oktavu,s obzirom na prvi ton dijelimo ih na polozaj u odnosu na ton,pa imamo terci oktavni i kvintni polozaj.Ovo sta ti pises nikad nisam cuo
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od nemampojma »

Sviraljka napisao:Bok harmonikaši.
Svaka vam čast svima na trudu i volji. Samo naprijed! :) Samo nešto vam svima želim reći, jer primjećujem da uvijek i svuda svi sve žele shvatiti i naučiti na najbrži mogući način, a da je sve tako brzo i jednostavno, ne bi postojale škole, akademije... Al dobro, to je tako kod svih, jednostavno je to u prirodi čovjeka. Ali da se može shvatiti i naučiti, može, ne baš preko noći, al opet može se, i to dosta brzo. Pogotovo što vi samo želite shvatiti neke teoretske osnove. Ima brdo programa i tekstova po Internetu o muzičkoj teoriji, malo surfajte, čitajte, slušajte.... Naučit ćete puno. I nabavite si neku knjigu o muzičkoj teoriji. Vjerujte mi, možda će vam trebati malo duže nego što ste zamislili, al isplatit će se svake sekunde. Jer poanta je ta da budete sistematični. Svaka čast svim ovim tekstovima, skidam kapu! Al da biste u potpunosti shvatili akorde, morate znati note, tonalitete i intervale. Za početak. Znam da je to većini mrsko jer može se svirati i bez nota. To da, istina, al ono najosnovnije može pomoći samo da shvatite logiku. Sve knjige o teoriji glazbe, programi tu na Internetu i razno razni tekstovi, kreću od osnovnih stvari: ton, zvuk, note, ključevi, intervali, ... Tek onda idu akordi. Malo si pročačkajte o tome, ne treba puno...
A ako ste od onih koji u potpunosti odbijaju note, teoriju, "učenje" (iako to uopće nije teško, vjerujte mi), ali i ako niste, vrijedi za sve isto: što više toga prosviranog. To je kao kod plesača: da bi bili dobri, trebaju imati što više, kako se kaže, "kilometara u nogama". Jer kad budete svirali što više pjesama, izoštrit ćete, tj. istrenirati ćete uho i vrlo brzo, na osnovu onoga što znate, moće ćete naći i harmonijske pratnje za pjesme koje ne znate. Ne samo harme u basovima, već i u desnoj ruci. Isto tako, gledajte i puno video klipića i upijajte što taj muzičar radi...
Al evo, da ne bi ovo bilo sad neko pametovanje (jer nije mi to bila namjera, nadam se da nitko to nije tako shvatio, govorim vam sve ovo u najboljoj volji i zapravo, možda čak na neki način "pljujem" po svojoj struci jer sam završila akademiju i "guslam" školu od vrtićkog doba, a evo govorim da se može. :) A može se, samo treba biti uporan i imati volju, a ovdje to svi imaju. :) Svaka čast, ljudi, skidam kapu ovdje svakom ponaosob!), pa evo da vam stavim ovdje i nešto korisno.

http://www.musictheory.net

Ako vam engleski baš i ne ide najbolje, uvijek postoji Google prevoditelj. :) Dakle, ukucate ovu web stranicu na svoj pretraživač (jel se to kaže URL ili kako? Ispričavam se na svojoj nepismenosti) i doći ćete na originalnu stranicu, koja je na engleskom. Onda u novom prozoru ili tabu, kako već želite, odete na Google i kliknete Prevoditelj, tamo namjestite engleski-hrvatski ili engleski-srpski ili na koji već jezik želite, kopirate tu internet stranicu (taj URL ili što li je već) i kliknete Prevedi, i dobit ćete kompletnu internet stranicu koja vam je prevedena.

Evo, ako još nekog zanima, ima i nekih korisnih stvari na jednoj hrvatskoj stranici: http://www.glazbeni-forum.com Tamo isto možete svašta naći. E da, da biste shvatili note i sve u vezi i akorada, nota i sl., malo surfajte na temu solfeggio.

Eto, nadam se da sam bar malo pomogla.

A E7 akord, to je četverozvuk, sastoji se od tonova e-gis-h-d, prstomet je 1-2-3-5 u desnoj ruci, a u lijevoj načite basovski gumbić e, sa 4. prstom, a sa drugim svirate E7 akord. Princip basa znate: prvi i drgi red su osnovni basovi, a treći red je dur, četvrti mol, peti septakord, a 6. red (neke manje harmonike to nemaju) je sm7.

Eto, ljudi, ugodno vježbanje. ;)
sta ce ti muzicka teorija muzika je praksa a ne teoretiziranje i rasprave o muzici.Kd krenes svirati pjesmu ne razmisljas o tome od kojih se tonova sastoji akord koji bas taj tren sviras,jer nemas vremena za to.Ucite muziku kroz pjesme a ne kroz rasprave o akordima
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

nemampojma napisao: kakav udar to se ne zove tako vec razlaganje akorda u ljestvici kroz toniku kvintu i oktavu,s obzirom na prvi ton dijelimo ih na polozaj u odnosu na ton,pa imamo terci oktavni i kvintni polozaj.Ovo sta ti pises nikad nisam cuo
Mislis na ovo:
Webmaestro napisao:2. RAZLOŽENI AKORD (ARPEGGIO) - prsti pritiskaju tonove jedan za drugim. Kod C dur akorda, prsti P K D pritiskaju dirke C E G jednu za drugom. (Zvuči kao kod harfe)
Ocigledno da i teoriju znaš onako površno kao što površno čitaš ovaj forum :D

Uostalom, ti si napisao:
nemampojma napisao:sta ce ti muzicka teorija muzika je praksa a ne teoretiziranje i rasprave o muzici.Kd krenes svirati pjesmu ne razmisljas o tome od kojih se tonova sastoji akord koji bas taj tren sviras,jer nemas vremena za to.Ucite muziku kroz pjesme a ne kroz rasprave o akordima
Time si sam sebe diskvalifikovao iz rasprave o akordima i celokupnoj muzickoj teoriji ;)
Sviraljka
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 22 Avg 2012, 15:06
Lokacija: Velika Gorica, Hrvatska

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Sviraljka »

sta ce ti muzicka teorija muzika je praksa a ne teoretiziranje i rasprave o muzici.Kd krenes svirati pjesmu ne razmisljas o tome od kojih se tonova sastoji akord koji bas taj tren sviras,jer nemas vremena za to.Ucite muziku kroz pjesme a ne kroz rasprave o akordima
Ej ti, "nemampojma" (ne znam kako se kopira da vidiš da tebi odgovaram), šta ti radiš ovdje, prvo da te pitam?! Zašto sudjeluješ uopće u razgovoru, čitaš tekstove, odgovaraš? Pa ti si, vidim, prepametan za sve nas. Jel tebi možda neka posebna satisfakcija vrijeđati ljude ovdje?
Inače, dragi moj, ono najviše u glazbi je - proizvesti glazbu. Ne reproducirati, što si ti i svi mi ovdje na forumu (OK, sigurno ima ovdje i skladatelja, svatko se time prije ili poslije okušao, bar ja jesam, a vjerumem i mnogi), već stvoriti glazbu. Dakle, to su kompozitori. A vidiš, oni ne bi mogli nešto stvoriti da ne poznaju zakonitosti muzike. Dakle, ti ovime što pišeš omalovažavaš ne nas, već sve one skladatelje koji su nam ostavili u naslijeđe prekrasnu muziku, a da bi je stvorili, morali su znati neka pravila, neku teoriju i sve ostalo, da bi njihova glazba mogla zvučati tako kako zvuči i da mogu zapisati ono što čuju i osjećaju. Čak ni oni "nepismeni", oni koji ne poznaju note (a i ne moraju ih znati da bi nešto stvorili, da se razumijemo), također stvaraju po zakonitostima muzike. Svaka struka ih ima, pa tako i muzika. I to je nešto što se razvija i usavršava stoljećima i ostavlja dalje u naslijeđe drugim generacijama. E vidiš, to ti je teorija. A kad reproduciraš glazbu, ne mislim kad sviraš nešto po notama, već kad nešto izvodiš na svoj način, obradiš neku stvar, onda možeš biti uspješan i manje uspješan. Što bolje poznaješ zakonitosti i sviranje i improvizaciju, a sve proizlazi iz nekih pravila i zakonitosti muzike, a to je teorija, pa bila ona i na nesvjesnoj razini, bolje ćeš i svirati. E vidiš, za to služi ova tema. I naravno, teorija proizlazi iz glazbe, to sam i napisala, al ti si selektivan čitalac, a predpostavljam da si takav i uživo, selektivan slušač, koji tjera vodu na svoj mlin, uobražen i predpostavljam da si po godinama balavac, e pa balavče, čitaj bolje malo. Nitko nigdje nije napisao da je teorija radi teorije. I da treba što više svirati, da, treba. A čak i oni koji su se bavili isljučivo teorijom, nisu bili kompleksaši pa su se time bavili jer ne znaju dobro svirati. Da bi uopće znali teoriju, MORAJU znati svirati. I samo da još ovo kažem: za razliku od tebe (predpostavljam da nemaš formalno glazbeno naobrazovanje, a možda i imaš, al nebitno jel imaš ili nemaš, a da imaš, ne bi ovako pljuvao), vidiš, ja imam formalno glazbeno obrazovanje i kao takva razumijem sve elemente neke skladbe: njenu melodijsku strukturu, način razvijanja motiva, fraza, rečenica, harmonijske i polifone zakonitosti, glazbeni oblik, dinamiku, tempo, artikulaciju i stilsku interpretaciju. I čak mogu i skladati skladbu u nekom stilu. A ti? Znaš li to sve? I mogu skinuti točno one akorde i note koje čujem, ne trebaju mi note za to. Al vidiš, za to su mi trebale godine školovanja, prakse i sviranja A ti? Možeš li? Ili možeš samo pimplati po par akorada: tonici, subdominanti i tonici, i misliš ako si polovio to malo zakonitosti muzike, da si uhvatio Boga za bradu, kako bi se u narodu reklo, da ne kažem da si uhvatio Boga za nešto drugo, što se isto tako u narodu kaže. Ma faco, skidam ti kapu. Ma i da jesi, da si drugo utjelovljenje Mozarta, kako možeš tako pljuvati?!
Znaš šta, balavac jedan, odi doma i kupi si sladoled!
A ako si faca, javi se da ukrstimo snage tko bolje svira i skida stvari. I slobodno pozovi svu svoju publiku koju imaš. Ti ćeš meni pljuvat po struci, ma tko si ti?!Možda ne znam toliko popularnih stvari kao ti, ako već imaš neki repertoar, jer ja ga nemam jer nisam u tom "štihu", nisam gažer u duši. Tj. jesam donekle i to, al ne potpuni i isključivi. A i time se nisam bavila do nedavno, ali skinem ono što se meni sviđa, a ne ono što publika i dernek traži, kad si na tulumu. Al ove pjesmuljke s par akorada mogu odsvirati i žmirečki i bez pripreme. Al to mi nije neki izazov. Za to imam brdo repertoara, to nije nešto ni što bi doma trebala probati. Jedino nisam toliko u jazz shemi, pa sam malo slabija s tim akordima i takvim vrstama aranžmana. Al kad si takva faca s takvim jezikom, pitam se jesi li tako jak na djelu. U što sumnjam. Pa ako jesi, kad se tako praviš pametan, e pa javi se da ukrstimo snage. Pa da vidiš zašto služi školovanje i teorija. A do tad, odi si kupiti sladoled, balavac jedan!
I web masteru, web moderatoru, ili kako se to već kaže, slobodno ovo moje sve cenzuriraj i skini, al onda budi pošten pa skini i postove od "nemampojma", jer ovakvi komentari tipa njegovog, samo narušavaju dobru vibru i dobru namjeru ovog foruma.
Uf, baš sam se iznervirala. Al stojim iza svake svoje riječi, da se zna! I mogla bi još puno toga napisati, al i ovo je previše što sam napisala. A ti "nemampojma" i bilo tko tebi sličan za ubuduće, ne javljajte se i ne čitajte ako ste tako pametni. Vama je izgleda mjesto među bogovima, pa onda pustite nas smrtnike da uživamo.
Točka!
A ako ovo itko stigne pročitati dok me se ne cenzurira, pozdrav i poljubac svim istinskim muzičarima i ljudima dobre volje. Od "teoretičarke" ;) Haha
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

@Sviraljka, zasto mislis da ce administrator da cenzurise tvoj post? Pa ja se sa time sto si napisala slazem 10000% :)
A i da se ne slazem sa necijim misljenjem na forumu, to opet ne znaci da ce biti cenzure. Evo na primer, postovi clana @nemampojma uglavnom su jos uvek tu, iako se ne slazem ama bas ni sa jednim slovom koje je on napisao. Doticni clan je medjutim dobio trajnu zabranu pristupa forumu, iz razloga sto mi je uputio email pun bezobrazluka i prostakluka, a to vec ne mogu i necu da tolerisem!

Toliko o tome, a sada svi da se vratimo na temu :svirac:
branko
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 19 Jun 2011, 23:25

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od branko »

Pozdrav svima na forumu, a posebno Vebmaestru na ulozenom trudu i ljubaznosti . Sto se tice ovi podjebavanja nato se netreba obzirat . Mi svi znamo zasto smo ovdje na forumu prvo volimo harmoniku, druga stvar ucim od pismeniji od sebe mislim u muzickom smislu. Ja sam prvo poso sa ovim forumom ovdje sam sve naucijo sto se tice teorije, e sad ucim kod Ede Krilica nisam nikad reko nevalja ovaj forum nit bi pljuvo po ljudima druga stvar kome se ne svida neka se neukljucuje u rasprave i uvjek rado posjetim ovu stranicu izaistaje prava cesto nepisem postove ali sam tuj cesto nedaj se vebmaestro. Pozdrav svima i sretna nova 2013
Odgovori