Objašnjenje akorda (bez nota)

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od alibaba40 »

Svaka cast Sviraljka svaka ti je na mjestu i potpuno te podrzavam jer si 1000% u pravu :jdishddf:
Sviraljka
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 22 Avg 2012, 15:06
Lokacija: Velika Gorica, Hrvatska

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Sviraljka »

Hvala ti "alibaba40" :) Ponijela me tad inspiracija, uzrokovana ljutnjom pa sam se prilično raspisala. :)
Sad, nakon dužeg vremena, čitam što sam napisala, pa vidim i pokoju greškicu :) (to je zbog ljutnje :) ), kao npr. kad sam pisala o pjesmama s akordima "tonika, subdominanta, tonika", mislila sam na "tonika, subdominanta, dominanta" i vrtnja tih par akorada, tj. I, IV i V., u ovim "pjesmuljcima", što sam mislila. Iako, i "pjesmuljci, s tih par akorada, mogu se odsvirati da zvuče fantastično.
Ma nedamo se mi, ma harmonika je zakon. :)
Ma kao i sve što ima veze s muzikom, uključujući i teoriju. ;)
Treba svirati i svirati. A tko svira, taj i uči i napreduje. I uživa u svemu tome. To je najveća čar svega toga. :)
Ugodnu svirku ti želim. ;)
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od alibaba40 »

Da sam Bogdom muzicki obrazovan kao vi gdje bi mi bio kraj,zato i jesam na ovom forumu da naucim nesto od ljudi koji znaju i koji imaju vremena se posvetiti i prenijeti ne sebicno svoje znanje na druge.I u to ime svima sam od srca zahvalan i sto se tice instrumenta i muzike i nota i svega koji su svoje vrijeme ulozili i trud od Webmaestra , Miche i nadalje svih ostalih da ne nabrajam ima ih dosta.Zato bih molio sve clanove foruma i goste foruma nemojmo dopüstiti sebi egoizam i biti nepravedni jedni prema drugima.Opustimo se uz raspravu i misljenjima i lijepoj muzici i harmonici :svirac: :svirac:
Cvele'94
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jun 2013, 19:47

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Cvele'94 »

Svaka cast svima ovde. Citanjem vasih foruma sam puno naucio o sviranju harmonike.

Hteo bih samo jedno pitanje:
Da kazem da sam basove i harmoniju nekako savladao, bar delimicno ali to je manji problem. Problem mi je npr kada sviram neki uvod pesme po akordima na primer "uz moravu vetar duva" ima u uvodu C G D G, C G D C G D E... Te akorde mi nije problem da odsviram harmonicno na basovima, ali na dirkama ne znam koju kombinaciju prstiju da izvedem da bi to zvucalo i melodijski a ne samo ritam???

pozdrav :)
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od salele »

evo da pokusam da ti objasnim mada sigurno ima i strucnijih od mene - pazi da odsviras svaki sledeci akord u onom obrtaju tako da ne pravis velike skokove izmedju dva akorda.Recimo ako sviras Cdur - E,G,C pa trebas G7 - F,G,H. tako si napravio samo mali skok,zapravo G dirka ti je zajednicka u oba akorda. sustina je da znaci ne pravis velike skokove nego da ti svi akordi budu tu blizu pa ce zvucati i melodicno i lepo za uvo. zato treba da se znaju svi obrtaji akorda
Cvele'94
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jun 2013, 19:47

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Cvele'94 »

ok je to, to znam, msm razumeo sam to.. ali ne mislim na to, mislim konkretno na muziku samo dirki harmonike, poslusaj pesmu "uz moravu vetar duva".. Meni nije jasno kako ja to da odsviram da sve zvuci originalno, a ne samo klasicno pritiskanje akorda?? Mislim da me sada malo bolje razumes? :D
Korisnikov avatar
biljana99
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 11 Apr 2013, 22:42

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od biljana99 »

znaci ja sad kad ocu da odsviram C dur akord hvatam C,F,G jel?
Korisnikov avatar
Shop
120 basova
120 basova
Postovi: 197
Pridružio se: 08 Avg 2011, 09:39
Lokacija: Petrovac na Mlavi

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Shop »

biljana99 napisao:znaci ja sad kad ocu da odsviram C dur akord hvatam C,F,G jel?

Ne! Hvatas C,E i G!
Solomun
120 basova
120 basova
Postovi: 257
Pridružio se: 08 Sep 2013, 18:51

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Solomun »

Kod: Obeleži sve

Biljana očito ne kužiš!!

C= c-e-g 1stupanj 1obrat,2obrat e-g-c, 3obrat g-c-e to je sve Cdur

F= f-a c 4stupanj 1obrat, 2obrat a-c-f, 3obrat c-f-a to je sve Fdur

G= g-h-d 5stupanj 1obrat, 2obrat h-d-g 3obrat d-g-h to je sve Gdur

Ako želiš uhvatit akord sa sedmicom samo dodaš sniženi sedmi ton
koji ti je naj bliži

Primjer: C7= c-e.g-b, e-g-b-c, g-b-c-e, b-c-e-g.to je sve C7 samo ima četiri obrata 

           F7= f-a-c-es, a-c-es-f, c-es-f-a, es-f-a-c. to je sve F7 samo itd.........

           G7= g-h-d-f, h-d-f-g, d-f-g-h, f-g-h-d. to je sve G7 samo itd.......

Ako ovo ne skužiš nema pomoći!!!!!!!!!!
[/b]
emogirl007
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 31 Jan 2013, 21:50

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od emogirl007 »

Ljudi, treba mi vasa ogromna pomoc! Zavrsila sam muzicku skolu, sviram klavir, dakle muzicki sam obrazovana tj. umem da citam note, ali ne umem da koristim oznake za akorde... Pa sada, ako ste voljni da mi objasnite, bila bih vam veoma zahvalna! :D Npr. sa ovog linka [hide]http://www.pesmarica.rs/Akordi/1177/Sil ... -srce-pati[/hide] :D
Odgovori