Objašnjenje akorda (bez nota)

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
melika
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od melika »

e vako procitao sam negdje na forumu kada skidas pjesme da skidas harmonije prvo pa me interesuje sta je to harmonija ? jel se moze objasnit ukratko?
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od micha56 »

melika napisao:e vako procitao sam negdje na forumu kada skidas pjesme da skidas harmonije prvo pa me interesuje sta je to harmonija ? jel se moze objasnit ukratko?
To su akordi u basu (levoj strani harmonike), po kojima pratis osnovnu melodiju pesme ili kola.
Naravno ovi akordi se mogu svirati i na desnoj strani harmonike, ali meni je oduvek bilo lakse na bas strani.
Znaci - nevezano za ritam, skidas samo odakle se svira odredjena pesma i kroz koje akorde prolazi u toku sviranja. Od pocetka je dovoljno da prepoznas osnovni bas (C, G, D, A ...), a onda i ceo akord (dur, mol, ...).
Prostije ne umem da objasnim.

E sad - druga je stvar da li ti to "cujes" i kako ces to da prepoznas kao odredjeni akord, pa i da ga odsviras - ovo pricam samo kad je u pitanju "skidanje" neke harmonije na sluh.
Ako ne cujes - za pocetak je bolje da ti neko pokaze ili da ucis da sviras po notama.

Pozzz.
ivan0108
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od ivan0108 »

Hvala puno
guerrini123
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od guerrini123 »

Bravo, nemam reči!!! :!:
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od ZIVAISTINA »

Koji se pored osnovnih durskih i molskih akorda,koriste akordi u nasoj muzici.
znam da se koriste i sedmice koje nastaju od durskog akorda npr. cdur-CEG----c 7-CEGB,e sad me interesuje dali se pored ovog c7 koji je izvdjen iz cdura,cesto koristi i cm7,koji je izveden iz molskog akorda i dali se cesto koristi u nasoj muzici.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od micha56 »

E moj druže.
U vreme početaka Lepe Lukic i Silvane Armenulić (kada sam i ja počinjao da sviram) u narodnoj muzici bubnjari nisu imali ni za hleb - cepaj samo dvojku (2/4 ritam), po neki valcer (3/4) i ništa više. Uglavnom su se koristili dur, mol i po koja sedmica. Ali stvarno - možda ja tada i nisam znao za druge akorde ili mi nisu ni bili potrebni.
E, a onda se pojavio Južni vetar i drugi turbo i rokerski orijentisani "narodnjaci", koji teraju 200 na sat i od takve muzike napraviše (po meni) splačinu - posnu čorbu bez mesa. Ništa im nije vredelo - koristili su i may i dim i mol7/9 i ko zna šta već, a od ritmova stigli su i do džeza (živnuše malo bubnjari).
E, a sad u narodnoj muzici ima raznog šarenila i svačega i najbolje prolaze oni koji se "posade" iza klavijatura - aranžera, ukjljuče fajl i sviiiiiiraju u p***u materinu.
Više na svirkama, čini mi se, ne možeš da vidiš pošteno popunjeni orkestar tipa Šmekera i Tigrova i još po nekih.

A koji se akordi koriste - pa zavisi šta sviraš, odnosno koju muziku.
Ako to želiš da odsviraš korektno - moraš da znaš svakakve akorde, a Boga mi, i ritmove.
Nema pravila.

Pozzz.
Dulle
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 25 Mar 2011, 23:52

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Dulle »

Mnogo je lakse nauciti kad ucis od pravih,hvala kolegama na savetima.
alex_mac
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 27 Apr 2011, 01:08

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od alex_mac »

oko harmonije, mislim da ima nekih programa (za PC) koje ti daju harmoniju - pustis pesmu u mp3 i daje ti harmoniju.
ako neko zna vise - bio bih zahvalan
puno pozdrava
alex_mac
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 27 Apr 2011, 01:08

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od alex_mac »

a sta su: may i dim i mol13/7 ???
hvala unapred
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Maj je cetvorozvuk. Kad trozvuku dodamo jos jedan ton, nastaje cetvorozvuk. Taj cetvrti ton moze biti:
SEKSTA: Sesti ton lestvice, u C duru je to ton A. Tako dobijamo C6 (tonovi koji grade akord C6 su C,E,G,A)
MALA SEPTIMA: to je za pola stepena snizeni sedmi stupanj lestvice, u C duru je to ton B. Tako dobijamo cetvorozvuk C7 (C,E,G,B)
MAJOR 7: Sedmi stupanj u lestvici. U C duru je to ton H. I tako smo dobili Cmaj (C,E,G,H) Mnogo ga vole dzezeri ;)

Mol 13/7
Zapravo, mislim da bi pravilnije bilo da se kaze mol 7/13! To mu dodje neki sestozvuk, al ne brini, ne svira se sa 6 prsiju :) Sestozvuci se sviraju kao cetvorozvuci tako sto se izbace intervali koji su relativno nevazni (recimo ako u basu sviramo ton C, onda mozemo taj ton da izbacimo iz akorda i zvucace solidno). Sada treba da znamo jos intervala: Deveti stupanj je ponovljeni drugi (u C duru je to ton D, ali u visoj oktavi), deseti stupanj je ton E (takodje u visoj oktavi), 11 stupanj je F, 12 je G, 13 je A... -9 je ton Cis, a +9 je Dis...
I sad gradimo petozvuke i sestozvuke.
C7/9 cine redom tonovi C,E,G,B,D (mozemo da izbacimo ton C jer ga sviramo u basu)
C7/9/11: C,E,G,B,D,F (izbacimo C i E)

I tako stizemo do C7/9/13 (skraceno se pise kao C7/13). Ovaj sestozvuk cine tonovi C,E,G,B,D,A. Da bi imali dovoljno prstiju da ga odsviramo, sviracemo sledece tonove: B,D,E,A.
Istu tu filozofiju primenimo na molsku lestvicu, i dobijamo Cmol7/13.

Dim je takodje cetvorozvuk. Cdim ima tonove C,Es,Fis,A.

Sve ovo sam na brzinu zapisao i objasnio, valjda sam bio jasan, ako ga nisam zapetljao mnogo :)
Pozdrav
Odgovori