Objašnjenje akorda (bez nota)

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

AKORDI NA CRNIM DIRKAMA


Kod trozvuka koji se sviraju na crnim dirkama polazimo ponovo od C dur trozvuka i pomeramo ga tako da palac kao osnovni pritiska crnu dirku. Da bi se ovo lakše shvatilo napravićemo TROZVUČNI LENJIR.

Uzeti jedan lenjir ili parče papira u obliku trake i staviti ga na dirke u visini C dur trozvuka. Što je moguće tačnije ucrtati sredine dirke osnovnog tona (C), dirke terce (E) i dirke kvinte (G) Cdur trozvuka i to na gornju ivicu lenjira.

Slika


Lenjir pomerajte tako da crtica osnovnog tona pokazuje tačno na sredini crne dirke Cis. Srednja crtica sada pokazuje izmedju dirki E i F. Ukoliko odsviramo E dobićemo Cis mol, a ako odsviramo F dobijamo Cis dur.

Slika



Pomerite lenjir tako da crtica osnovnog tona bude na sredini dirke Dis, a crtica kvinte na Ais. Odsvirajte Dis Fis Ais. To je Dis mol trozvuk.

Slika



Lenjir pomerite tako da crta osnovnog tona pokazuje dirku Fis. Crta terce sada pokazuje na Ais (povišeno A), a crta kvinte pokazuje na Cis. Ovo je Fis dur trozvuk.

Slika



Pomerite lenjir tako da crta osnovnog tona pokazuje na dirku Gis. Crta terce pokazuje između belih dirki H i C (odsvirati H da bi dobili mol, ili C da bi se dobio dur), a crta kvinte pokazuje na Dis.

Slika



Pomeriti lenjir na dirku Ais. Crta terce pokazuje Cis, a crta kvinte se nalazi između dirki E i F (treba odsvirati F - enharmonski Eis). Tonovi Ais Cis Eis grade Ais mol trozvuk (enharmonski - B mol).

Slika



PRSTORED ZA TROZVUKE NA CRNIM DIRKAMA:

Ukoliko se pomeri C dur hvat tako da palac dođe na crnu dirku, domalim prstom će se odsvirati kvinta (5), a kažiprtsim najčešće malu tercu (m3) a ponekad i veliku tercu (v3).
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Cis dur / Des dur

Slika



Dis dur / Es dur

Slika



Fis dur / Ges dur

Slika



Gis dur / As dur

Slika



Ais dur / B dur
Poslednja izmena od Webmaestro u 01 Okt 2010, 23:56, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

ČETVOROZVUCI

Ako trozvuku dodamo jedan ton, nastaje četvorozvuk. Ovde se pojavljuje i novi prstored. On se sastoji od jednostavnog pravila za desnu ruku:

UPOTREBA PRSTOREDA

Prvi ton se svira palcem (P), drugi ton kažiprstom (K), treći srednjim prstom (S), a četvrti ton domalim ili malim prstom (D ili M) zavisno od toga šta je u tom trenutku pogodnije.




NOVI INTERVALI

Kod četvorozvuka trozvuk dobija dodatno jedan ton tonske lestvice iz koje je proizveden. Pokazaćemo to ponovo na Cdur trozvuku. Četvrti ton može biti:

SEKSTA - šesti ton lestvice (lat "sekstus" - šesti). Brojčani simbol 6. U Cduru je to ton A.

MALA SEPTIMA je za pola stepena snižen sedmi stupanj lestvice (lat. "septimus" - sedmi). Brojčani simbol je 7. U Cduru je to crna dirka B.

MAJOR 7 (lat. "maior" - veći). Brojčani simbol je maj7. U Cduru je to H.

OKTAVA je osmi ton lestvice. On se često dodaje trozvucima da bi zvučali punije.


Slika
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Trozvuk C dura + oktava od osnovnog tona
C
Slika




Trozvuk C dura + seksta od osnovnog tona
C6
Slika




Trozvuk C dura + mala septima od osnovnog tona
C7
Slika




Trozvuk C dura + velika septima od osnovnog tona
Cmaj7
Slika
Korisnikov avatar
Danijel3112
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Danijel3112 »

Svaka čast!Pravi si Webnaestro!Kad čovjek vidi ovakva objašnjenja odmah dobije volju za učit i vježbat.
miki83
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od miki83 »

Odlično objašnjeno.
nmcnmc
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

i ja sam konacno nasao ovo mi bas treba hvala puno!!! jedino sto ja trenutno znam je da skidam melodiju pomcu sluha a nemam pojma akorde i bilo sta teorijsko tako da ce ovo extta da mi dodje HVALA WEB MAESTRO

Post od nmcnmc »

dugi68 napisao::D Pozdrav svima. Konačno sam našao ono što sam tražio. Svaka čast!
instruktor
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od instruktor »

Webmaestro svaka ti cast i hvala ti na ovako opsirnim podukama... Jos samo da skupim novaca , da si kupim harmoniku i odmh krecem sa ucenjem...naravno da cu i upisati skolu jer zelim sto kvalitetnije nauciti svirati!!! Slika
andro1082
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od andro1082 »

Hvala puno... Odlicno objasnjeno
fnt09
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od fnt09 »

Hvala puno na objasnjenju, veoma mi je pomoglo
Odgovori