Objašnjenje akorda (bez nota)

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

hvala, baš sam sretan što sam to tako sam shvatio, iako sigurno piše u knjigama - nekako me sve više zanima teorija sviranja, ne samo praksa, puno logičnije i zanimljivije nego matematika :jdishddf:

Još samo da je više vremena, ma ne bi mi ravnog bilo.

Meni nije jasno, evo imam prijatelja koji su isto samouki i sviraju po par godina, znadu ljestvice ali ne znadu ih stvoriti, nego bi rekli znadu ih napamet. :hmmm:

Možda sam ja lud, no meni kad netko kaže "sviraj iz Cis dura", pošto ne sviram u njemu, a nešto bi htio probati, odmah pogledam klavirni dio i prođem u sekundi ljestvicu sa polustepenima i vidim "koje su to crne, a koje bele dirke". Ja to tako radim. No eto, moji to prijatelji ne znaju, nego im je netko pokazao i naučili napamet. Naravno da i ja naučim to napamet, ali sve naučim iz prakse i teorije.

Ne znam, jednom sam svirao sa kolegom, i sad ekipa htjela "u meni jesen je".
Ja sam to svirao davno, sad se ne sječam koji je to dur bilo, ali mislim da Ces dur. Jako puno mol pratnje, u biti interesantna pjesma.

No pošto sam bio već pod dobrim utjecajem alkokola :svirac: , nema šanse se sjetiti odsvirati. Po sluhu nisam ni pokušavao, jer mi je sluh bio na razini gluvog čovjeka.

I kaže on meni sviraj iz A mola. E sad ja se sav spetljo, i nisam odmah našao A mol.

On uzme harmoniku, i pokaže mi na klavirnom dijelu akord C u C duru (dakle C+E+G).

I pomakne ruku jednom prema niže, i kaže mi eto ti A mol (H+D+F). Normalno, nisam znao o čemu priča. :ijuju:
Ok, možda ima tu nešto, jer harmonijski a mol ima samo G povišen u Gis.

Ali kako ja mogu preko akorda točno zaključiti o kojoj je ljestvici riječ? Ok za ovo 1,4,5 kod basova i pratnje, ali jedna akord može biti u puno ljestvica, a zavisi i od obrtaja.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

To sto ti je on pokazao H+D+F nije A mol akord. A mol je A+C+E. Dakle od C dura pomeris za dve dirke niže.

Ne mozes samo na osnovu jednog akorda da utvrdis o kojoj je lestvici rec. To mozes ili po melodiji, ili po harmoniji - po skupu akorda koji cine pratnju. Uzmes harmoniju, odredis koji akord je TONIKA i eto ti je lestvica.

Ajde malo vezbe:
Imas harmoniju Dmol - Gmol - A7 - Dmol
U kojoj lestvici je melodija?
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

a nemam pojma ovako bez harmonike,nekak komplicirano.Da nije g mol harmonijski? Kazem da moram malo vise teorije uciti.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

U pitanju je D mol harmonski. Dmol - Gmol - A7 - Dmol je sablon koji se cesto srece: TONIKA - SUBDOMINANTA - DOMINANTA - TONIKA. Tonika je D mol, a to je i lestvica koju trazimo.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

Evo opet ja trebam malu pomoć u vezi basova i pratnje, tako da bezbolno svladam iduću stepenicu
Uzmimo u obzir osnovne basove F, C, G, D, A, E, H.
E sad, zašto kad gledam zapis nota C bas počinje u redu gdje počinje A ton osnovne ljestivice???
Da li se basovi kod ljeve strane mogu zapisati ovako radi zvučnosti? F, C1, G, D1, A, E1, H.
E sad jedno pitanje, ovak glupo no meni će puno pomoči.
Neka ljeva strana neke pjesme ide ovako: A, A, G,G, A, A, G,G, A, A, A, G, D.
Ako bi ja pratio sa desnom stranom nekog glavnog harmonikaša, da li ja pratnju sviram isto ovako:
A, A, G, G, A, A, G,G, A, A, A, G, D1. (dakle D1 znači da radim skok u veći tonalitet).
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Webmaestro »

Kod zapisivanja nota za bas, C je tamo gde bi normalno trebalo da bude A zato jer se basovi zapisuju u BAS KLJUCU a ne u violinksom. Pogledaj ovde: NOTNI KLJUCEVI
Tomina napisao:Neka ljeva strana neke pjesme ide ovako: A, A, G,G, A, A, G,G, A, A, A, G, D.
Ako bi ja pratio sa desnom stranom nekog glavnog harmonikaša, da li ja pratnju sviram isto ovako:
A, A, G, G, A, A, G,G, A, A, A, G, D1. (dakle D1 znači da radim skok u veći tonalitet).
Prilikom pratnje sa akordima u desnoj ruci ne moras da radis te skokove. Lepse i logicnije zvuci kad ti akordi koji idu u nizu budu sto blize bey tako velikih skokova, a za to se koriste OBRTAJI AKORDA. Imas i o tome bas u ovoj temi gde se sada nalazis, evo: OBRTAJI (ZAMENA MESTA TONOVA) AKORDA
Konkretno u tvom primeru, taj Ddur bi mogao da se odsvira u drugom obrtaju (dakle ne D,Fis,A nego A,D,Fis)
Nadam se da sam ti razjasnio. Prijatno vezbanje :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

hvala puno, tako jednostavan odgovor, a zlata vrijedi...

:depkvk:

Vrijeme za vježbanje i opet malo istraživanja.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

interesantna jedna stvar...

Neki dan idem skinuti pjesmu "nemoj tako hej sviraču" od Muslimovića...Uvjeren da je u nekom teškom duru ili molu, upalim ju, i za par minuta skužim da je u B duru i koji basovi idu, koja je melodijska linija itd...

I tako naučim odmah svirat strofu jednoglasno jer pjesma ima predivnu melodiju i nekako najbolje paše klarinet jednoglasno sa ukrasima, i onda refren dvoglasno jer on opet tako najbolje zvuči i odgovara.

I krenem svirati sa basovima, i kako pjesma ima onaj prvi uvod gdje samo akord svira, ja to sviram na način da sa desnom rukom pratim melodiju i riječi, a sa ljevom držim B mol akord, pa F dur akord u kombinaciji sa Es dur akordom, i dolazi sad kraj tog dijela i najednom STOP!

Nešto ne štima. I sad gledam, b dur ljestvica, dakle 1,4,5 ton za basove su B, Es, F.
I nakon par pokušaja uvidim da mi za završetak tog dijela najviše odgovara G dur akord tj, G bas, koji je 6. ton po redu u B dur ljestvici. Zanimljivo, eto prvi put sam na sluh uvidim da i taj G bas je jako bitan.
Korisnikov avatar
qwert
120 basova
120 basova
Postovi: 126
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od qwert »

Taj G ti je verovatno Gmol.Jer Gmol i Bdur se lepo podnose :)
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Objašnjenje akorda (bez nota)

Post od Tomina »

qwert napisao:Taj G ti je verovatno Gmol.Jer Gmol i Bdur se lepo podnose :)
vjerovatno je....znači, pjesma je u B duru i ima taj neki prelaz u G mol...

E sad, dakle po toj šabloni 1,4,5 znamo da za c dur ljestvicu imamo basove: C, F, G.

A kad imamo cmol ljestvicu, isti basovi samo se koristi cmol pratnja ili?
Odgovori