Popis svih lestvica

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
hamix
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 30 Maj 2012, 23:31

Re: Popis svih lestvica

Post od hamix »

Pozdrav svima na forumu.
Ljudi pocetnik sam ucim pomalo harmoniku mozeli neko pojasniti malo bolje o ovim lestvicama zasto sluze,gdje se koriste i sta su u opste lestvice.Pitanje je mozda malo glupo za vas profesionalce ali sta cu kad neznam moram nekoga pitati hvala vam.
Casper_8
16 basova
16 basova
Postovi: 26
Pridružio se: 08 Mar 2012, 22:46

Re: Popis svih lestvica

Post od Casper_8 »

hamix napisao:Pozdrav svima na forumu.
Ljudi pocetnik sam ucim pomalo harmoniku mozeli neko pojasniti malo bolje o ovim lestvicama zasto sluze,gdje se koriste i sta su u opste lestvice.Pitanje je mozda malo glupo za vas profesionalce ali sta cu kad neznam moram nekoga pitati hvala vam.
Dobrodošao na forum. Imaš specijalan dio za dobrodošlicu gdje se možeš predstaviti i reći nam nešto više o sebi. A što se tiče tvog pitanja, odgovor (po Marku Tajčeviću ) je:
Ljestvica ili skala je niz tonova koji se postepeno nižu od bilo kojeg tona alfabetskim redom do (uključivo) onog tonskog imena kojim je ta ljestvica počela, npr:
Slika
B pored H sam stavio u zagradu jer ćeš na Internetu uglavnom nailaziti na B umjesto H. Ovaj post o skalama je stvarno odličan i za početnike i za malo naprednije. Prvo pregledaj forum pa onda postavljaj pitanja. Sve najbolje u novoj godini. Pozdrav
ShinChin
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 20 Jun 2013, 19:20

Re: Popis svih lestvica

Post od ShinChin »

Koliko ja znam, modusi nemaju uvek iste tonove kao i lestvica iz koje su uzeti.
Dorski ima snižen VI stupanj, frigijski ima povišen II st., lidijski ima snižen IV st. i miksolidijski ima povišen VII stupanj. :)
Barem tako kaže teorija muzike u srednjoj muzičkoj... :)
borisboba
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 03 Dec 2013, 09:55

Re: Popis svih lestvica

Post od borisboba »

pozdrav acordinist. jel mozes molim te postaviti ponovo slike od ljestvica jer neke fale. hvala punoooo
Solomun
120 basova
120 basova
Postovi: 257
Pridružio se: 08 Sep 2013, 18:51

Re: Popis svih lestvica

Post od Solomun »

Za "borisboba" čuj stari ove ljestvice,Jonski,
Dorski,Frigijski a pogotovo ova Lokrijska skala
obara u Rokiji.Uhvati se dura ,mola, i koje sedmice
i deri. Te ljestvice ti ničem ne koriste možeš ih
jedino naučit i koristit u razgovoru pa ko ne zna
o čemu se radi će reć vidi ovaj obara sa teorijom.
borisboba
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 03 Dec 2013, 09:55

Re: Popis svih lestvica

Post od borisboba »

ma znam :) da mi nece trebati. ali bi volio nauciti svasta da bar može postaviti slike :) Hvala
Odgovori