Povisilica ili snizilica u jednom taktu

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Odgovori
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Povisilica ili snizilica u jednom taktu

Post od kamikazars »

Nesto mi nije jasno :pudc8: . Znam da ako recimo imam povisilicu na jednom tonu u taktu, ona vrijedi za citav takt i u slijedecem taktu se taj ton razresava. E, sad moje je pitanje da li to isto vrijedi i za povisilicu (ili snizilicu) koja se nalazi na predudaru? Npr. Tonalitet je h-mol, dvostruki predudar: prvi ton u predudaru je D sa povisilicom, drugi ton je C# a zatim ide osnovni on bi trebalo da bude D# ako vredi povisilica ali ako ne, onda se svira D? Ako ima neko pismeniji od mene da mi objasni bio bih zahvalan. Cini mi se da si ljudi koji pisu note tu malo uzimaju slobode pa pise ko kako stigne. Nadam se da sam bio dovoljno jasan da skontate na sta mislim :oops: Pozdrav!
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Povisilica ili snizilica u jednom taktu

Post od Ukika »

kolko ja kapiram trebalo bi da vazi i za predudar, ali nisam ni ja preterano pismen...

[quote]Cini mi se da si ljudi koji pisu note tu malo uzimaju slobode pa pise ko kako stigne.[/quoet] to sigurno ;)
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Povisilica ili snizilica u jednom taktu

Post od alibaba40 »

Pitajte ljudi Webmaestra covjek je stvarno dobro muzicki potkovan, i dalje ne trbate ici.
Korisnikov avatar
milanm
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Povisilica ili snizilica u jednom taktu

Post od milanm »

kamikazars napisao:Nesto mi nije jasno :pudc8: . Znam da ako recimo imam povisilicu na jednom tonu u taktu, ona vrijedi za citav takt i u slijedecem taktu se taj ton razresava. E, sad moje je pitanje da li to isto vrijedi i za povisilicu (ili snizilicu) koja se nalazi na predudaru? Npr. Tonalitet je h-mol, dvostruki predudar: prvi ton u predudaru je D sa povisilicom, drugi ton je C# a zatim ide osnovni on bi trebalo da bude D# ako vredi povisilica ali ako ne, onda se svira D? Ako ima neko pismeniji od mene da mi objasni bio bih zahvalan. Cini mi se da si ljudi koji pisu note tu malo uzimaju slobode pa pise ko kako stigne. Nadam se da sam bio dovoljno jasan da skontate na sta mislim :oops: Pozdrav!
Po mom skromnom znanju teorije muzike, note za ukrase su ravnopravne sa notama melodije, pa ako ispred ukrasa (predudar, triler ...) stoji povisilica ili snizilica, ona važi za sve note do kraja takta. Potvrdu toga daje i zapisivanje nota u nekom programu (ja koristim Finale). Ako na nekom ukrasu postoji povisilica ili snizilica, pa posle njega negde do kraja takta postoji nota melodije na istom mestu kao i povišena ili snižena nota ukrasa, onda da bi melodija zvučala ispravno, ispred takve note mora da se stavi razrešnica.
Pozdrav
Korisnikov avatar
kamikazars
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Povisilica ili snizilica u jednom taktu

Post od kamikazars »

Hvala milane... i ja mislim da bi trebalo biti tako.
Odgovori