Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od Webmaestro »

Raznovrsnost narodne muzike na Balkanu dovela je do stvaranja raznih stilova i načina sviranja harmonike. Jedan od najbitnijih elemenata narodne muzike su ukrasi ili ornamenti. Ukrasi su muzička ulepšavanja pojedinih tonova koji nastaju na taj način što dodajemo glavnom tonu jedan ili više sporednih tonova. U klasičnoj muzici ukrasi se obeležavaju posebnim znacima:

Slika

Ovo su ujedno i ukrasi, tj trileri koji se mogu sresti u svim stilovima balkanske narodne muzike, s tim sto se mogu naći u vise oblika. Mordent moze biti polustepeni (osnovni ton i njegova donja mala sekunda) ili celostepeni (osnovni ton i njegova donja velika sekunda). Odskoćni triler moze biti polustepeni ( osnovni ton i njegova gornja mala sekunda), celostepeni ( osnovni ton i njegova gornja velika sekunda) i tercni ( osnovni ton i njegova gornja mala ili velika terca). A da li ce ukras biti polustepeni ili celostepeni to uglavnom zavisi od stila sviranja pojedinih harmonikaša. Pored ovih trilera koji se sreću u svim stilovima narodne muzike Balkana postoje i trileri koji su specifični za odredjena podneblja i upravo ta specificnost trilera je ono po čemu se najvise razlikuju svi ti stilovi.
Korisnikov avatar
milanm
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od milanm »

Pre neki dan sam saznao za ovaj forum i evo me sa prvim javljanjem. Prvo par reči o meni. Muzikom (harmonikom) sam počeo da se bavim iz čistog zadovoljstva (samo za svoju dušu) pre dve godine, pod stare dane (sada imam 58 godina). I ako nemam nekih većih muzičkih ambicija, ipak bih voleo da moje sviranje liči na nešto. Učio sam samostalno, koristeći materijale sa domaćih foruma posvećenih muzici i relativno sam zadovoljan napredkom koji sam postigao.
U tom smislu bih se nadovezao na temu o trilerima. Naime, iz notnih zapisa koje imam sam pokušao da dođem do nekog pravila u vrsti trilera koji se upotrebljavaju na pojedinim stupnjevima muzičke lestvice (skale). Ono što sam shvatio je da se na drugom, četvrtom, šestom i sedmom stupnju durske skale najčešće koriste odskočni trileri (triler na gore) i to obično polustepeni, dok se na prvom, trećem i petom stupnju koriste mordenti (trler na dole) koji mogu biti i celostepeni. Međutim to nije obavezno, jer se na pojedinim stupnjevina skale pojavljuju obe pomenute vrste trilera. Sledeća ideja mi je bila da vrsta trilera zavisi od daljeg toka melodije posle tona koji se ukrašava. Naime ako se melodija kreće ka nižim stupnjevima, onda odgovara odskočni triler (triler na gore), a ako se kreće ka višim stupnjevima, onda odgovara mordent (triler na dole).
Ali ni ovaj zaključak nije uvek tačan, jer se u notnim zapisima pojavljuju i suprotni primeri.
Voleo bih da o ovoj temi pročitam mišljenja ostalih članova foruma, pogotovo onih sa većim znanjem i iskustvom od moga. Smatram da bi to bilo korisno i za ostale forumaše.
Hvala unapred na savetima i sugestijama i puno pozdrava.
Nekotamo
16 basova
16 basova
Postovi: 18
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od Nekotamo »

Dobro vam je zapazanje da u vecini slucajeva ako melodija ide navise triler je nanize i obrnuto. Narodna muzika je pocela kao jako siromasna u pogledu harmonija i u pogledu tonskog opsega. Uzimo kao primer Uzicko kolo. Celo kolo se svira u opsegu od svega 6 tonova. I zato tu u igru ulazi bogatstvo trilera koji imaju ulogu da ukrase i da ublaze taj nedostatak tonske raskosnosti.
hharun
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od hharun »

trileri se vjezbaju polako, i ne mogu se tek tako navjezbati. proces napredovanja ide jako sporo. to govorim iz licnog iskustva
josip
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od josip »

svaka cast
celesd
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od celesd »

prava stvar
andro1082
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od andro1082 »

Odlicno napisano, veoma koristno....
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od ZIVAISTINA »

hvala na postu,koliko u nasoj muzici ima trilera koji se upotrebljavaju
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od zvrk555 »

Pozdrav svima,

danas sam saznao za ovaj forum i pročitao sam skoro sve teme i mogu izraziti sve pohvale :D
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od ZIVAISTINA »

Imam jednu molbu za vas za forumu,trazio sam u svim knjigama teorije muzike,ali nisam mogao naci nazalost,a to je kako se broje (trajanje) tridesetdvojina u ovom slucaju ovaj triler,kako cu ga brojati da ga mogu pravilno odsvirati molim vas pomozite mi.

Slika
Odgovori