Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
cedocukic
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 09 Apr 2011, 15:33

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od cedocukic »

Pozdrav!

Sviram već dugo harmoniku,basprim,dakle i instrumente s dirkama i žičane,ali nisam školovani muzičar,pa me zanimaju ovako neke stvari.
Poznajem trilere i koristim ih(na harmonici prije svega).

Čitao sam i Tajčevića i svašta nešto što sam nalazio.

Koja je razlika između dvostrukog predudara i praltrilera(neprecrtanog mordenta),osim u tonovima,koji se razlikuju?Dakle po pitanju izvodjenja,da li se isto izvode?
Ili je dvostruki predudar možda više legato nego što je praltriler?

Da li je dvostruki predudar nastao, pri zapisivanju, samo kao posledica toga sto se usljed različitih visina tonova u ukrasu ne može napisati kao praltriler?

I druga stvar,kod sviranja trilera(tremolo),tj.brzog ponavljanja glavnog melodijskog tona(1) i njegove gronje sekunde(2),koliko ponavljanja ima?
Ok,četvrtinka sa trilerom se izvodi 1212 1212,polovina note x2,a sta je u slučaju osmine note iznad koje je triler,pa i šesnaestine u istom slučaju?

Nadam se da će se naći neko ko zna i hoće da kaže koju na ove moje nedoumice!

Pozdrav! :svirac:
radedimitrijevic
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 22 Sep 2011, 18:29

Re: Ukrasi iliti na naški - TRILERI

Post od radedimitrijevic »

Pozdrav forumašima

RElativno sam nov na ovom forumu i pomno pratim sve ove priče za koje mislim da su veoma konstruktivne. Mene zanima kako se sviraju trileri na notama male vrednosti:recimo dvostruki predudar na šesnaestini,itd.Kako to razložiti.Kod Krnjevca ima dosta primera i ne samo kod njega. Hvala unapred
Odgovori