Pomoc,pocetnik sam

Pitajte sve o teoriji muzike i teoriji harmonike.
trulex
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 27 Dec 2011, 01:46

Re: Pomoc,pocetnik sam

Post od trulex »

slušaj brate,upali metronom i vježbaj.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pomoc,pocetnik sam

Post od Ukika »

prosto i jednostavno, vezbaj i ne drami xD jedan od najpametnijih saveta xD ma svi valjda imamo slabosti i trenutke krize, ovih dana sam bas popizdeo xD
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Pomoc,pocetnik sam

Post od Tomina »

ukika, nisam te pratio, iz koje knjige si koristio vježbe za sekte?? Mislim,nije meni sad problem naučit njih svirati na način da ne griješim tipke, ali ne želim tako učit sekte ako ću ih učiti napamet - nego želim odmah da uvidim razliku kad dolazi sekta umjesto terce.

Kako ti stojiš sa trilerima? Ja nikako, jedino užičko kolo mogu odsvirati, učim čiča obrenovo, ali to obrenovo učim tek kad se sjetim da ga moram naučiti, i onda to vježbam po pol sata - kad sviram polakše i samo desnu ruku još je ok, ali kad kombiniram onda se triler gube i sve ode papa.

Možda toliko kola ne učim što više volim uz dobro vino sebi svirati pjesme koje obožavam - ono kak kažemo, za dušu:)
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pomoc,pocetnik sam

Post od Ukika »

pa kakve su ti te pesme (narodnjaci) bez trilera? iz fakina 2 tu na pocetku knjige... ma ja sam sa trilerima ok, nisam bas toliko los tehnicki koliko sa ritmom -.-
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Pomoc,pocetnik sam

Post od Tomina »

pa uglavnom sviram dvoglasno, tak da mi je teško odsvirati kakav cijelostepeni triler (polustepeni odsviram), dok kad sviram jednoglasno onda ih sviram pošto mi jednoglasno zvuči monotono pa onda to ukrašavam...

Baš ovih dana zapinjem za to dvoglasno sviranje, imam dosta pjesama koje sam jednostavno naučio jednoglasno, i sad ih pokušavam dvoglasno svirati ali vidim da tu postoji ta prepreka koja se zove - navika! Krenem svirati, i onda me nešto uhvati i samo se gubim, iako još malo vježbe će i taj problem riješiti.

Jedan moj kolega me stalno forsira da se sve učim dvoglasno jer je puno ljepše na uho kad sviraš sam sa harmonikom. To znam, ali postoje razni problemi.

Evo tipa pjesma "imal netko da mi kaže", ja ju na uho naučio u B duru jednoglasno. I sad idem ubaciti dvoglasno u tu pjesmu, i krenem svirati "višije" terce (ako sam nešto svirao F,G,F, sada sviram F+A,G+B,F+A). No najednom mi takve terce ne zvuče dobro, onda moram svirati nižije (treba odsvirati tipa D,Es,D, no ne sviram D+F,Es+G,D+F, nego odsviram B+D, C+Es,B+D).

Zašto je to tako? Ukika, koliko u postotku pjesama koje ti sviraš sviraš jednoglasno, a koliko dvoglasno? Pošto vidim da smo slični svirači :svirac:



No najednom, negdje mi
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pomoc,pocetnik sam

Post od Ukika »

to sto si gore naveo hoce nekad da para usi jer postoji neko pravilo koje kaze da nista ne treba da bude vise od prima odnosno prvog glasa... naravno imas mnogo izuzetaka koji su tako napisani (zagrli me ti i oprosti mi itd..)...

a to ti je tesko pitanje, pa zavisi kako sviram ako pevam ili pratim pevaca ili nekog solistu, onda vucem malo harmoniju malo cok malo terce (dvoglasno) malo solisti tercu, igram se.. a kad sviram solo onda sviram po originalu, kako pise, jer ne mozes svirati negde terce i svirati sve trilere da to zvuci full (osim ako nije tako predvidjeno, onaj ko je pisao zna sta hoce), ali vodim racuna da lepoodsviram harmoniju u basu da to zvuci sto lepse i bolje...
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Pomoc,pocetnik sam

Post od Tomina »

e da, bas je supar kad naučiš svirati kako treba, em sa terc basom, pa malo preskačeš basove, pa malo sedmicu itd...Ja kad se sjetim da sam prije bubao basove i note napamet - dođe mi da plačem.

Sad kad sviram na sluh puno bolje zvuči, prije sam recimo ako je trebalo svirati samo D bas u G duru, samo sam njega stiskao, sad to ide i na terc bas kad dobro zvuči, ali i preskačem nekad na C bas malo itd itd....jednostavno, uđe ti u uho i naviku a da ne shvatiš to. Isto ko i meni sviranje basova u c,g,d,a,e duru..To mi ide super, no prebacim se u F ili B dur i ko da se ruka gubi, a u biti nema razlike, samo položaj ruke je bliže podu ili minici od pjevačice do mene:)

Vidim da imaš problema sa tempom, ja isto, najgorije mi kad prelazim iz refrena na foršpil pa se tu pogubim pomalo, tipa pjesma "Zelene oči" ili "mara mara maramica".
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Pomoc,pocetnik sam

Post od Ukika »

to mi jeste hvarija....
Odgovori