Sviranje basova

O tehnici sviranja.
Odgovori
Anel
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 28 Okt 2011, 14:22

Re: Sviranje basova

Post od Anel »

Jel za sve basove i dursko molske i 7 se koristi osnovni bas iznad npr A-amol E-amol
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sviranje basova

Post od Tomina »

Anel napisao:Jel za sve basove i dursko molske i 7 se koristi osnovni bas iznad npr A-amol E-amol
prijatelju, daj ti to pojasni malo, daj malo bolje objasni pitanje, nisam te baš shvatio?
Anel
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 28 Okt 2011, 14:22

Re: Sviranje basova

Post od Anel »

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BemVjh6T_FM[/youtube]

Emir ovdje svira na pocetku G-gdur D-gdur, sto znaci da umjesto samo g svira svaki drugi put prvo osnovni d pa onda g
ako bi sviro na pocetku neki drugi bas npr A dur jel bi pravilno bilo A-adur E-adur ili ako svira D dur D-ddur A-ddur ili Cmol C-cmol G-cmol
nemanja022
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 26 Feb 2012, 15:08

Re: Sviranje basova

Post od nemanja022 »

Zdravo kolege,ako moze pomoc,solo na harmonici mi ide lepo,ali kad skidam pesmu,teze nalazim akorde,pa onda pretrazujem po internetu,da li otkrivanje dodje vremenom posle odredjenog vremenskog perioda(duzeg vezbanja),ili jednostavno imaju seme za sviranje dvojki,rumbii... Da li je uzaludno ici na casove harmonike ili jednostavno treba znati osnovu i samo nazvezbati sto vise pesama,i kasnije dodje samo?? Pozdrav
nemanja022
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 26 Feb 2012, 15:08

Re: Sviranje basova

Post od nemanja022 »

Zahvaljujem unapred.... :jdishddf:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sviranje basova

Post od Tomina »

skini si lakijevu školu muzike.

Tamo imaš objašnjene akorde skroz detaljno, i tjera te da ih "osjetiš" dok sviraš, a ne samo napamet.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sviranje basova

Post od Tomina »

Webmaestro je rekao da se septakord svira uvijek kad imam prijelaz u kvartu.

Tipa C7 - F, D7 - G itd....

Ali što kad mi pjesma ima ovakav raspored basova:

C - cdur 2 takta, G - gdur 2 takta, F - fdur 2 takta, C - cdur 2 takta ?

To je neka standardna šablona.

Ja razumijem da septakord ima posebnu "boju" i služi da naglasi prijelaz, ja bi ga tu ubacio ovako:

C - cdur 2 takta, G - gdur 2 takta, F - fdur 2 takta, G - g7 1 takt, C - cdur 1 takt.

Ovo pišem napamet, moram to probati doma, no zanima me jel sam u pravu jer kad jednom shvatim nešto teoretski, onda to lako odsviram.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Sviranje basova

Post od Dallape 1960 »

Webmaestro napisao:
Anel napisao:Kako ide prstomet za G-gdur D-gdur
U skoli se uci prstomet gde se glavni bas svira cetvrtim prstom a durski akord bas trecim, ali ja ne znam da neko od narodnjaka to i koristi (ako ima neko nek se javi :D ). Siroko rasprostranjen prstomet, barem u krugu harmonikasa sa kojima se ja druzim, je: G(3.prst) - gdur(2.prst) - D(3.prst) - gdur(2.prst).
Ja bre Maestro koristim ovaj skolski :D Bas moram posle uzet dallape da pribam i ovaj "tvoj " :D Samo da se malo odmorim nocas sam razvlacio do zore :svirac:
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje basova

Post od Webmaestro »

Skolski je dobar sve dok ne zatreba neko brzo rumunsko na 220 brzine, e onda 4. i 3. nemaju sanse protiv 3. i 2. prsta :D Al otkud znam, i to je stvar vezbe. Ajd stavi metronom na 220, probaj oba nacina pa javi kako ide. :)
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Sviranje basova

Post od Ukika »

Tomina napisao:
Ukika napisao:
Anel napisao:Kako ide prstomet za G-gdur D-gdur


4-3-2-3 znaci G4-gdur3-D2-gdur3

ako osnovni stalno (ali samo ako stalno sviras posto se u nekim situacijama kod nekih prelaza i tamo gde tako pise) sviras 3 prstom a akord (kontru) 2 imas problem da ddohvatis sedmicu ili dim uglavnom... tako da je "pravilo" 4 bas, 3 (2mol, 7, dim) kontra... naravno sve to u standardu bas-kontra, kada imas neke prelaze cak bas mozes svirati i petim prstom (na harmonici od 120 i manje basova, znaci bez molske terce, npr. G- Gmol- B-Gmol) i kad imas napisan prstored uvek ga se pridrzavas jer onaj sto ga je napisao zna zzasto ga je napisao (o5 ako nije napisao neko levi, i ako nije stamparska greska :D )

nadam se da sam pomogao :D



tomina to je za basove u redu, ali kako taj svira ako ne dira crne dirke 1 prstom? mozda u lestvicama i u nekim situacijama jos ali uopsteno to je smesno, pa sviraj neku sumadiju iz fis dura bez palca O.o

hehe, ma nisam mislio ma šumadiju i to, nego ove standarne pjesme, nešto zabavnjaka itd.

Ti kažeš 4-3-2-3??

Pa kako to možeš uhvatiti? Meni to djeluje dosta nepravilan položaj prstiju, ja tako ne bih mogao svirati. Ja drugi prst čuvam isključivo za mol i sedmicu, treba biti uvijek spreman tamo lupit malo :ijuju:

A ovo sa petim prstom još nisam vježbao, morao bih početi da i njega uigram.

Ma ima tih vježbi hrpetina, tko bi to sve uvježbao kroz godinu dana.

u fakinu se cesto koristi taj prstored, i meni je bilo nekako nezgodno s pocetka ali sad mi odgovara, probaj vidi, pogledaj u ogledalu :D sto kazu sviraj kako oces samo ga odsviraj, bitno je da izlaze svi tonovi pa ti sviraj i nogama :D ali provezbaj malo to mislim da ce ti leci ;)

a ako imas G /gmol D/gmol (7 ili dim) onda sviras bas 4 a kontru drugim
Odgovori