Sviranje basova

O tehnici sviranja.
Odgovori
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje basova

Post od Webmaestro »

Preporucujem ti da kad skidas bas liniju neke pesme, saslusas sta svira bas gitara, jer to sto je ona odsvirala to ces ti da sviras basovima. Videces da ona u dvojci, u slucaju ako harmonija nije slozena, svira osnovni bas (dakle u tvom primeru C) i kvintu (G). Tako da bas linija ide: C-G-C-G-C-G... Moja preporuka ti je da sviras ovaj sistem, znaci: C-Cdur/G-Cdur/C-Cdur/G-Cdur/...
Terc bas (E) ces da koristis kad treba iz tonike da odes u subdominantu (dakle iz C dura da odes u F dur): C-Cdur/E-C7/F-Fdur/C-Fdur/...
Anel
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 28 Okt 2011, 14:22

Re: Sviranje basova

Post od Anel »

Jeli moze neko da mi objasni kako svirati prelaze u basovima
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Sviranje basova

Post od Webmaestro »

Na koje konkretno prelaze mislis? Daj primer pa cu ti objasniti ;)
Anel
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 28 Okt 2011, 14:22

Re: Sviranje basova

Post od Anel »

Bilo kakve prelaze, npr kada se svira moravac pa kada se ponavlja prvi dio svira se neki prelaz neam pojma napisi bilo kakav prelaz neznam ni sta je to
Poslednja izmena od Anel u 30 Okt 2011, 14:20, izmenjeno 1 put ukupno.
Anel
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 28 Okt 2011, 14:22

Re: Sviranje basova

Post od Anel »

Terc bas (E) ces da koristis kad treba iz tonike da odes u subdominantu (dakle iz C dura da odes u F dur): C-Cdur/E-C7/F-Fdur/C-Fdur/
Sta je ovo? :)
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Sviranje basova

Post od Ukika »

ako ne znas teoriju, odsviraj to sto pise

dakle C osnovni - Cdur/ E (pomocni - terc bas od C) C7/ F-Fdur/ i tako se prosetaj i pokusaj to da prepoznas, ne znam kako bi ti objasnio
Anel
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 28 Okt 2011, 14:22

Re: Sviranje basova

Post od Anel »

Sta je terc bas?

pocetnik sam imam puno pitanja :D
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Sviranje basova

Post od Ukika »

viewtopic.php?f=22&t=60

nadji sebi ovde knjige, tamo imas lepo objasnjeno.. msm necu umeti ja to lepo da ti objasnim, a u knjigama imas slike, i pise tamo, imas osnovni red, pa akordske, pomocne (terc) i tako... ako sviras klavirku skini albin fakin ili vojislavu vukovic terzic a ako si dugmetarac skini krnjevceve knjige
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Sviranje basova

Post od accordionist »

Na ovoj slici imas lepo nacrtan i obelezen raspored dugmadi na bas strani harmonike, tu je i red terc basova pa pogledaj
http://img63.imageshack.us/img63/9338/s ... spored.jpg
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sviranje basova

Post od Tomina »

ha, kao da čitam svoje probleme i nedoumice u vezi basova.

U početku sam isključivo svirao i pamtio basove po notama.

Sad više ne, tj sviram ono što sam upamtio, nego sad kad uvježbam neku pjesmu u desnih ruci, jednostavno basove sviram po nekoj "logičkoj" šabloni.

U čemu se radi? Sviram primjerice iz G ili D dura. Znam da ti durovi zahtjevaju G,D,A bas, plus minus još koji.

Sviram primjerice još višije, A, ili E dur, tu pak sviram D,E,H basove plus minus još koji.

Dakle, to je logički. I onda primjerice kako ide pjesma meni je već ušlo u naviku gdje moram iči na basovima, dal na jedan veći ili niži vas.
Ako i pogriješim, brzo se ispravim tako da se to u biti ne osjeti ljudima koji ne sviraju i ne slušaju što sviram.

Ali zašto mi se to događa, zašto se ne mogu skoncentrirati na svirku u svirati basove na sluh?
Dok pokušavam svirati nekome pratnju u u akordima na desnoj strani, to ide na sluh, no dok pokušavam ljevu svirati na sluh jednostavno ne ide, valjda zbog tog kvintno kvantnog kruga.

Koliko je vama trebal da krenete basove svirati na sluh? Meni nakon godinu dana sviranja desna ruka evo dosta dobro ide na sluh, dok ljeva mogli bi reči nikako - nego više matematički sviram hehe :svirac:
Odgovori