Vibrato na harmonici

O tehnici sviranja.
Odgovori
stefan89
16 basova
16 basova
Postovi: 41
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Vibrato na harmonici

Post od stefan89 »

Ovako, interesuje me nesto vise o izvodjenju vibrata na harmonici, znam da se to radi pokretom leve ruke kada se drma meh, al verovatno oko toga ima jos nekih caka. Pozdrav svima.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Vibrato na harmonici

Post od MladenIsakovic »

Pa u principu, imaš 2 načina:
1. Taj što si rekao, samo što bih ja bio malo precizniji, izvodi se pokretima leve ŠAKE ka, i od meha, ne cele ruke, onda nije praktično, a ume biti zamorno, u mnogim slučajevima ne dovoljno brzo.
2. Desnom rukom drma se desna strana harmonike, u predelu klavijature, što, ako je umetnik vešt, izaziva sličan efekat. Ovaj stil se ređe koristi, samo kad je leva ruka zauzeta sviranjem deonice na basu.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Vibrato na harmonici

Post od micha56 »

MladenIsakovic napisao:Pa u principu, imaš 2 načina:
1. Taj što si rekao, samo što bih ja bio malo precizniji, izvodi se pokretima leve ŠAKE ka, i od meha, ne cele ruke, onda nije praktično, a ume biti zamorno, u mnogim slučajevima ne dovoljno brzo.
2. Desnom rukom drma se desna strana harmonike, u predelu klavijature, što, ako je umetnik vešt, izaziva sličan efekat. Ovaj stil se ređe koristi, samo kad je leva ruka zauzeta sviranjem deonice na basu.
Pa ova druga "caka" je primenjivija i vise moguca kod dugmetarske harmonike, dok kod klavirske je veoma opasna za klavijaturu i tako kod malo manje vestog mastora odose dirke u lezistu dok trepnes.

A sto da ne - moguce je i celom levom rukom "drmati" meh, ali samo na kratko - za duze tesko, jer je veoma zamorno. Ovakvo drmanje meha cesto koristi Kemis. Evo na sta mislim:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EtZN6qf-9eE[/youtube]

Pozzz.
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Vibrato na harmonici

Post od Dallape 1960 »

Ja uglavnom koristim levu ruku za vibrato..mada i za to treba dosta vezbe, a ovaj drugi nacin je makar meni jos tezi..i reeetko sam imao prilike da vidim da ga neko koristi, verovatno upravo zbog toga..
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Vibrato na harmonici

Post od Ukika »

probao sam obe varijante, mada sam klavirac pa drugu varijantu jako retko koristim, a ako sedim, onda to odradim kolenom, jako sitno, kao i sakom zvuci :D
Korisnikov avatar
malidecak
16 basova
16 basova
Postovi: 17
Pridružio se: 31 Jul 2011, 15:04

Re: Vibrato na harmonici

Post od malidecak »

Pazite samo sta uradi ovaj majstor kod 0:24. I to na klavirskoj. U engleskom knjigama o harmonici ova tehnika je pomenuta kao "bellows shake".


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Urq9B359MQM[/youtube]
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Vibrato na harmonici

Post od Ukika »

svaka cast! al za to mora ti dihtuje ko zakovana, i da se lako javlja :D
ja kad bi to uradio sa svojom weltm. ispao bi budala :D
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Vibrato na harmonici

Post od Tomina »

mi koji bolujemo od živaca, to sasvim nesvjesno nekad radimo koljenom :) :jdishddf:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Vibrato na harmonici

Post od Ukika »

hhahha bravo! Dobrodosao u klub!
Odgovori