Problem sa sviranjem terci

O tehnici sviranja.
Odgovori
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Problem sa sviranjem terci

Post od Gregoryus55 »

Pozdrav ljudi! Ja sam ovdje novi. Nisam harmonikaš, ali nadam se da mi vi koji svirate harmoniku možete pomoći, pa sam se uputio na ovaj forum.
Sviram klavijaturu oko 2 godine. Sviram po sluhu, ali mogu i pročitati note.
Svo to vrijeme svirao sam jednoglasno, ali zadnjih 2 mj. pokušavam svirati u tercama.
E tu postoji problem!
Pokušat ću vam objasniti moj problem, pa ako ćete moći shvatiti i pomoći mi.
Obično terce sviram na ovaj način:
Npr. za tonove C i E koristim 1 i 3 prst, a za tonove D i F koristim 2 i 4 prst. Naime, problem se javlja kada sviram neki malo brži foršpil u kojem se sviraju tonovi prema gore, kao npr. neka skala.
Ruka mi skače, tj. nemam mogućnost šetanja po klavijaturi kada sviram prema gore, tj. mogu ja to odsvirati ali na način da npr. kada mi je na tonu C i E 2 i 4 prst i sad kada idem gore, tj. na D i F tercu opet koristim ta ista dva prsta, tj. 2 i 4 prst, a mislim da kada sviram prema gore, da bih trebao mijenjati prste. Nadam se da ste razumjeli što sam htio reći. Bio bih vam zahvalan kad bi mi mogli nekako pomoći. Ako bi mi mogli napisati prstomet za sviranje terci ili tako nesto.
Hvala!
Poslednja izmena od Webmaestro u 16 Mar 2013, 01:10, izmenjeno 1 put ukupno.
Rezlog: Trema premeštena u odgovarajući podforum.
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Problem sa sviranjem terci

Post od Gregoryus55 »

Svi ste vidjeli, a nitko nebi pomogao :/
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Problem sa sviranjem terci

Post od Webmaestro »

Pošto reče da se snalaziš sa notama, skini knjigu Albin Fakin 2 (evo je ovde: Knjige za učenje harmonike )
Tu ima jedna lekcija "Dvostruke note" koja počinje na desetoj stranici knjige, pa prouči sve te vežbice i propratne tekstove sve do 18-te stranice u knjizi. Ako i nakon toga nešto ne bude bilo jasno, pitaj ovde ;)
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Problem sa sviranjem terci

Post od Gregoryus55 »

Hvala vam puno gospodine. Jako sam vam zahvalan. Pogledat ću knjigu svakako kad dođem iz grada. ;)
Ali ako bi mi vi mogli reći kako vi svirate terce, tj. kako svirate, npr. skalu u tercama. To bi mi bolje pomoglo...Npr. foršpil u pjesmi "Radiša Marković - Jedna žena a dva druga" ..tu je problem jer ima brz prijelaz kad se svira prema gore...
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Problem sa sviranjem terci

Post od Webmaestro »

Bolje najpre pogledaj knjigu jer je tu mnogo toga rečeno što se tiče prstoreda za skale u tercama naniže i naviše ;)
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Problem sa sviranjem terci

Post od Gregoryus55 »

Sad sam pogledao... Ima samo prikazano kako da se iz terce C E na tercu E G prelazi iz 1 i 3 prsta na 3 i 5....i neke skale gdje se ide dva, tri tona na gore....a to mi nije dovoljno...ali dobro, probat cu nesto sam pokusat :/
Hvala svejedno!
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Problem sa sviranjem terci

Post od Gregoryus55 »

E ovako....Mogu reći da mi je ova knjiga dosta pomogla....Još me jedan kolega savjetovao kako da sviram skalu u tercama. Ali sam ja shvatio da ja imam krivi prstomet, u tome je jos veci problem. Ja sam recimo za akord koristio 1, 2, 4 prst, a mislim da treba koristiti 1, 3 i 5...Ali sad, kada pokusam koristiti hvatanje s 1, 3 i 5 prstom, to je živa muka....U biti, ja sam u te 2 god. naucio sve krivo...Sad se nadam da ce mi netko odgovoriti i dati mi savjet...
Jel da sada pokusam ispraviti tu gresku i da vjezbam hvatanje akorda s 1 3 i 5 prstom, ili da se nastavim uvjezbavati po starom??
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Problem sa sviranjem terci

Post od Webmaestro »

Vežbaj trozvuke i sa prstoredom 1 3 5, a ovaj prstored što si koristio 1 2 4 možeš iskoristiti za četvorozvuke tako što ćeš dodati još jedan ton koji će da svira 5. prst (1 2 4 5). Tako da ako je za utehu, nisi dzaba vežbao sa 1 2 4 prstoredom :D
Osim toga, kad sviraš neku harmonsku liniju sigurno nećeš trozvuke uvek svirati 1 3 5, nego kako kad situacija bude zahtevala...
Gregoryus55
16 basova
16 basova
Postovi: 36
Pridružio se: 15 Mar 2013, 23:30

Re: Problem sa sviranjem terci

Post od Gregoryus55 »

Hvala puno još jednom.. Pošto sam rekao da sviram klavijature, i pratnju sviram lijevom rukom, da i tu izvježbam 1 3 5 prstored?
Evo moram priznati da sam danas vježbao 5h 1 3 5 prstored i tercu s 3 i 5 prstom i mogu reći da je muka vježbati i ispravljati krivo naučeno. Mali prst je hendikepiran, ali mislim da bi uz par mjeseci vježbe to trebalo doći na svoje....Tako da preporučujem svima koji sami počinju svirati da nađu nekog učitelja i da vježbaju pravilan prstomet od početka, a ne kao ja da muku muče s ispravljanjem krivo naučenog....
Odgovori