Sluh

O tehnici sviranja.
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Sluh

Post od robe85 »

istina je, imaš dvije vrste skidanja po sluhu po mnogima, onako kako to gitaristi rade da odmah traže odgovarajuće akorde bez prebiranja i drugi način je onako kako sam prvo naučio a to je da nekad prvo odredim tonove tj. odsviram desnu ruku bez pratnje lijeve i onda idem na akorde.

to je po meni puno lakše jer ako skidaš pjesmu u G duru znaš i sam sve kako je C akord skoro pa isti A molu a G kao tonika daje dosta na svoj E mol. Iako su molovi '' mekši '' po svojoj prirodi i tužniji dosta se ljudi zabune i misle da za jednu pjesmu mogu ubacit tri akorda umjesto tih pet koji nekad trebaju

zato je bitno znati kako skladba izgleda kad se odsvira jednoglasno ili dvoglasno prvo da bi se pravilno odredili akordi kasnije, iako ja koristim svakakve kombinacije, pokušam i na prvi način te nekad prvih 5,6 tonova uvoda i onda ubodem sljedeći akord...

samo sam htio reći da kad imaš notni zapis dosta su točniji akordi nego kad gledaš sajtove od gitarista gdje svi ubace svašta i gdje su samo akordi bez da ikoga vrijeđam, svi smo mi glazbenici svirao netko gitaru, harmoniku, frulu, gajde ...

naravno blago onima koji odmah osjećaju originalne akorde i tonove od pjesme, njima je puno jednostavnije ali i ja sam s vremenom istrenirao sluh kao i ti prijatelju i onaj tko tvrdi da se skidanje po načinu prepoznavanja intervala između dva tona ne može istrenirati taj ili je iskompleksiran i isfrustriran zbog svoje gluhosti ili lijenosti ili je malo ograničen i neobrazovan :svirac:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sluh

Post od Tomina »

Vidim da si muzički puno obrazovaniji nego ja jer ja imam tek neke osnove...recimo, stalno planiram da se pozabavim tonikom i ostalim intervalima, da ih naučim jer vidim da ću puno bolje harmonski odsvirati neke pjesme ako ću znati te intervale...

Ali jbg, znaš kako je to kad sviraš samo za sebe, nekad jedva da uhvatiš na pol sata harmoniku - onda nemam uopće volje učiti te neke teorijske stvari nego si odsviram za dušu nešto i to je to...
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Sluh

Post od robe85 »

to ti je dobro, nisam ni ja profesionalac jedino što sviram nekad po svadbi i zabavama, nisam išao u glazbenu školu ali malo od učitelja i najviše sam išao sam tu teoriju učiti mjesecima

Po meni ne treba netko dobro čitati note da bi svirao harmoniku za svoj gušt ili i zarađivao od nje, bitno je znati pravilan prstomet, ljestvice, intevale, akorde, kvintni i kvartni krug itd , nema toga puno sve se nauči za tjedan dana ono osnovno čak sam i pisao opširnije o tome u naslovu 'glazbena ljestvica' i a znaš i sam tehnika kad dođe dođe, kasnije je lako te trilere i triole ubacit kad te prsti slušaju

po meni je najvažnije znati ljestvice i tonove, onome tko je totalni početnik to je već dobar dio posla, jer nema mi ništa smješnije nego kad vidim da netko tko je navikao svirati harmoniku u C duru i koristi susjedne basove F i G nastavi svirati i dalje desnom rukom isto a koristi basove A kao toniku, D kao subdominantu i E kao dominantu i misli da svira u A duru,

znam puno takvih koji su uvjereni da tako prelaze u drugi tonalitet dok su im prsti i dalje na istim tipkama , to je valjda ta praiskonska želja nekih da se svira samo na bijelim tipkama jer je tako lakše

ja isto kao i ti najviše volim svirati za svoj gušt il pred par ljudi koji ne urlaju, ne volim velike mase i one što se ubacuju gdje ne treba ali ako hoćeš se vozit moraš platit kartu kako ljudi kažu, tako i u tom slučaju, nema zarade bez publike kad tad
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sluh

Post od Tomina »

Morat ću sad prvi put kad uhvatim vremena primiti se malo teorije da neke stvari pohvata, najviše te intervale, tonike, dominante itd, jer kad to naučiš onda je poslje lako graditi harmoniku čak i samo preko "teorije".

Znam ljestvice, kvintno kvantni krug, molove, to mi sve jasno.

Recimo, prošlu nedjelju sam svirao oko nekih 5h doma harmoniku, ali više sam vježbao ispravljeni prostomet i tehniku, tako da ovaj vikend planiram nešto teorije ubaciti.

A ne možeš sve to samo tako naučiti, treba se primiti jedne stvari, pa kad savladaš onda dalje, ali tako neka rade oni koji misle profesionalno, ja sam sretan samo kad ju i stavim na sebe. :ijuju:
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Sluh

Post od robe85 »

to je to, isitina čim se mijeh razvuče odmah brige nestaju :)
alek
120 basova
120 basova
Postovi: 226
Pridružio se: 15 Nov 2011, 17:52

Re: Sluh

Post od alek »

I ja sam imao, a mogu reći da još uvek imam isti problem kao ti "old_school". Ja sam do duše krenuo pod stare dane da sviram. Prvo sam svirao totalno na sluh i svirao sam bukvalno samo sa tri prsta. E onda kad sam hteo da skidam više pesama uočio sam svoj nedostatak. I naročito te trilere koje čujem a ne mogu da ih odsviram. Po mom mišljenju tu je već problem prstored nego sluh. Jer ti ih čuješ ali ruka te ne sluša. Kada sam naučio skale, mnogo sam lakše svirao neke pesme i iz više tonaliteta. Ali opet nisam bio zadovoljan. Sad sam krenuo po Albinu Fakinu. Još sam na prvoj knjizi, ali knjiga je izuzetna. Sporo je prelazim jer harmonika mi nije primarna delatnost, ali svako moguće vreme koristim da odradim po neku vežbicu. Primetio sam da posle prvih dvadesetak vežbica već lepše sviram neka kolca koja pre toga nisam svirao baš tako tačno. Znači nisam 100% rešio problem ali sam našao rešenje. Sad je samo u pitanju vreme koje mogu da izdvojim za vežbu. Što više vežbe to je svirka bolja i tačnija. :ijuju: :svirac:
Odgovori