Sluh

O tehnici sviranja.
old_school
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 20 Dec 2012, 00:06

Sluh

Post od old_school »

Ako je tema u krivom podforumu neka moderator onda premjesti. :)

Evo moj problem je sluh,bar ja tak mislim.Uvod pjesme mogu u osnovi skinut,ali kad trebam trilere stavit onda nastaju problemi...jednostavno neke trilere dobro odsviram...a neke mogu cut i prepoznat,ali ih ne znam odsvirat

npr u danas su me u sastavu trazili da im ovu pjesmu skinem

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=sR_DxFHj9dA[/youtube]

prva dva trilera sam uspio smjestit i dobro odsvirat...ove ostale cujem ali ne znam kak bi ih odsviro...ne znam dal me kuzite sta ocu rec...

Da li ce se taj sluh s vremenom razvit,ili je to samo pre kratko vrijeme sviranja...trazio sam o tome po google-u ali nisam nista nasao

LP :)
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Sluh

Post od robe85 »

ništa strašno ti imaš relativan sluh, kao i ja, ja mogu da skinem skoro sve i svašta ali nikad u točnom tonalitetu, to mogu samo oni koji imaju apsolutni sluh, relativan sluh ti pomogne pri skidanju pjesama po sluhu po intervalima, a budući da se trileri brzo odsviraju i ima ih puno ništa čudno da ne možeš odmah uhvatit, trebaće neko vrijeme i to je to. praksa i samo praksa :svirac:
Korisnikov avatar
salele
48 basova
48 basova
Postovi: 81
Pridružio se: 12 Okt 2012, 22:06

Re: Sluh

Post od salele »

Pa vidi ovako,mnogi ce reci da je sluh dar od prirode i u pravu su, ali sluh moze i da se uvezba i izostri vremenom naravno ako se ne radi o nekome ko je totalni antisluhista.
old_school
16 basova
16 basova
Postovi: 25
Pridružio se: 20 Dec 2012, 00:06

Re: Sluh

Post od old_school »

Da upravo to.Mogu odredit u kojem je tonalitetu,koji akordi idu na kojem dijelu,cak mogu i nac na kojem tonu je triler ali ne znam kako bi ga izveo da zvuci kao u pjesmi,tj to je malo vise trilera,a stvar je u tome sto volim bit pedantan i tocan...ne volim brljavit i izmisljat neke svoje improvizacijemkoje cesto puta nemaju veze s vezom,uvijek volim da je minimalno 85% original uvoda...Jedan svirac mi je rekao da se sluh ne moze razvit,da jednostavno kakav imam s takvim se sluzim,pa sam sad postao ocajan i jadan kad ne mogu skinut obicnu pjesmu.Vjerovatno ja puno ocekujem od sebe.Ali primjetio sam da prije kojih godinu dana nisam mogao neke stvari skinut a sada mogu...valjda ce se to i dalje razvijati,kak vi kazete...
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Sluh

Post od robe85 »

npr. ovaj ukras što počima na 0:10 u toj pjesmi ja najviše koristim pri sviranju u narodnoj glazbi kad idem iz forspila u početni tekst ili iz prvog dijela pjesme u refren, odsviraj ga s ovim tonovima evo ti u C duru jer mi se ne da skidati u originalu:

prvo što imaš ispod napisano je kažiprstom opalit po prvom tonu ljestvice zatim ovaj drugi dio od 4 tona (CDCH) odsviraj na brzinu što god brže možeš kao odskočni triler sa zadnjim tonom donje oktave i onda onaj treći dio od 6 tonova odsviraj povezano ne mora biti toliko brzo

C - 2

C - 2
D - 3
C - 2
H - 1

C - 2
D - 1
E - 2
D - 1
E - 2
D - 3

ako želiš odsvirati s pet prstiju možeš ovako:

C - 2

C - 2
D - 3
C - 2
H - 1

C - 2
D - 3
E - 4
D - 3
E - 4
D - 5

nadam se da sam bar malo pomogao
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sluh

Post od Tomina »

old_school napisao:...Jedan svirac mi je rekao da se sluh ne moze razvit,da jednostavno kakav imam s takvim se sluzim,pa sam sad postao ocajan i jadan kad ne mogu skinut obicnu pjesmu.Vjerovatno ja puno ocekujem od sebe.Ali primjetio sam da prije kojih godinu dana nisam mogao neke stvari skinut a sada mogu...valjda ce se to i dalje razvijati,kak vi kazete...
Taj svirač koji ti je to rekao je potpuno u krivu.

Ja kad sam počeo prije 2,5 godine svirati sa 23 godine, bio sam potpuno gluh, nisam mogao ništa shvatiti kako se svira. :)

Učio sam pjesme preko nota, i eto - jako mi je pomoglo, danas večinu jednostavnih durskim pjesama mogu bez problema skinuti, naravno ne mogu odmah skužiti koji je tonalitet, ali ju skinem u svom tonalitetu.

Eto vidiš da se i preko nota može sluh istrenirati...samo vježba i vježba....isto kao i sa pjevanjem....
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Sluh

Post od Bata Kanda 73 »

Sluh je nesto sto ti gospod Bog da ili ne.Sluh se ne stice vremenom vec se sa njim covek rodi ili ne.A to sto vremenom budete bolji i lakse i brze "skinete" neku stvar je zbog stecenog iskustva i napredovanja tehnike. Najbolje je ako ti Bog da sluh pa jos to "zacinite" dobrom tehnikom i iskustvom/naravno ovo drugo SAMO mukotrpnim radom/ onda je to ono pravo. Pozdrav
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sluh

Post od Tomina »

Bata Kanda 73 napisao:Sluh je nesto sto ti gospod Bog da ili ne.Sluh se ne stice vremenom vec se sa njim covek rodi ili ne.A to sto vremenom budete bolji i lakse i brze "skinete" neku stvar je zbog stecenog iskustva i napredovanja tehnike. Najbolje je ako ti Bog da sluh pa jos to "zacinite" dobrom tehnikom i iskustvom/naravno ovo drugo SAMO mukotrpnim radom/ onda je to ono pravo. Pozdrav
ne bih se skroz složio sa vašom tvrdnjom....ako netko nije totalni nesluhista - sluh se može donekle razviti....eto kod mene je primjer, iako sam tek sluhista početnik, kak bi rekli.

Znači, i dalje imam dosta problema sa skidanjem na sluh, no ipak jako puno pjesama bez problem "čujem" i osjetim što sviraju, dal je dur ili mol, da li pjesma ode u skalu ispod itd itd....
U biti, pjesmu bolje osjetim kad samo slušam radio i kad se skoncentriram, pa zato kad nekad hoću nešto odsvirati što sam jednom čuo, ne ide odmah po dobroj melodijskoj liniji...

Vježba i vježba, i dobra koncentracija...a mene ovo zadnje dosta muči :P
robe85
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 18 Dec 2012, 21:48

Re: Sluh

Post od robe85 »

Složio bih se apsolutno sa Bata Kanda jer ono što on navodi kao urođeno to je taj apsolutni sluh kojeg sam spomenuo i nema teorije da čovjek s vremenom nauči prepoznati svaki tonalitet iz prve ako mu Bog nije podario takav sluh.

Ja skoro pa nikad ne uspijem pogodit u kojem je duru, molu pjesma kad je čujem prvi put, znači skinem je i gotovo iz prve ubacim točne akorde u nekom svom tonalitetu koji mi odgovara ali džaba mi pokušavat u originalu kad da mi netko odsvira D ton npr ja ću reći da je A.

ako ovo izgleda malo subjektivno što sebe navodim kao primjer a kao takav primjer mogu navesti bar 99% glazbenika koje znam koji želi steći apsolutni sluh što je apsurdno, treba prihvatit ako već ne možeš iz prve pogodit ton ili tonalitet ostaje ti samo vježba i vježba i kako je Tomina rekao ako netko nije totalni nesluhista normalno da se s vremenom sluh razvije ali to je relativni sluh, pomogne ti da skineš pjesmu u svom željenom tonalitetu i to je po meni dovoljno.

Bolje je i kad netko zapinje na skidanju pjesama po sluhu nego kad iskače iz ritma ili mulja i brza u sviranju
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Sluh

Post od Tomina »

robe85 napisao:Složio bih se apsolutno sa Bata Kanda jer ono što on navodi kao urođeno to je taj apsolutni sluh kojeg sam spomenuo i nema teorije da čovjek s vremenom nauči prepoznati svaki tonalitet iz prve ako mu Bog nije podario takav sluh.

Ja skoro pa nikad ne uspijem pogodit u kojem je duru, molu pjesma kad je čujem prvi put, znači skinem je i gotovo iz prve ubacim točne akorde u nekom svom tonalitetu koji mi odgovara ali džaba mi pokušavat u originalu kad da mi netko odsvira D ton npr ja ću reći da je A.

ako ovo izgleda malo subjektivno što sebe navodim kao primjer a kao takav primjer mogu navesti bar 99% glazbenika koje znam koji želi steći apsolutni sluh što je apsurdno, treba prihvatit ako već ne možeš iz prve pogodit ton ili tonalitet ostaje ti samo vježba i vježba i kako je Tomina rekao ako netko nije totalni nesluhista normalno da se s vremenom sluh razvije ali to je relativni sluh, pomogne ti da skineš pjesmu u svom željenom tonalitetu i to je po meni dovoljno.

Bolje je i kad netko zapinje na skidanju pjesama po sluhu nego kad iskače iz ritma ili mulja i brza u sviranju
Eto, ti si to bolje sročio nego ja :ijuju:

Upravo sam to mislio napomenuti, jer ja isto jako teško pogodim koji je dur u pitanju kad čujem pjesmu, ali nekad je dovoljno da ju čujem jednom - i već ju u nekom svom duru gdje mi najlakše pjevati odsviram...
Ok, puno puta to skinem sa greškama, ali tokom daljnje vježbe sve dođe na svoje, a ako ne dođe - onda tu tražim note, hahahah :svirac:
Odgovori