Triler 454

O tehnici sviranja.
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Triler 454

Post od CROharmonika »

Postovani forumasi imam jedno pitanje koj me vec uze muci, naime sviram redovito triler 454, ali kad ide u mnogim kolima, uzet cu za primjer beogradanka ima polustepeni triler gdje 4 prst svira ton d, dok 5 svira dis, dok prije toga ide triler h cis h, znaci h cis h pa d dis d vezano, to jest 323454 ( ovo se ticce klavirske harmonike). To nije problem u laksem tempu svirati, ali kad dode brzi tempo je, sad je pitanje jel bolje to neprstano vjezbati ili je bolje odsvirati 323232 da se drugi prebaci preko treceg? vecina ih tako radi, ali ucio sam kod ucenika Časlava Ljubenoviča i tamo ide taj cuveni 454. Jel bolje tako ili ovako kako je meni lakse? Pomozite molim vas, zelim cim pravilnije nauciti. Znam da mozda nije nista strasno, ali kako bi se reklo tko pita ne skita.
Korisnikov avatar
srks69
120 basova
120 basova
Postovi: 288
Pridružio se: 07 Jan 2013, 13:31

Re: Triler 454

Post od srks69 »

Svojevremeno sam slično razmišljao kao i ti kada sam robovao stilu i prstometu. Onda sam slučajno video da i Pavković ponekad kažiprstom prelazi preko srednjeg prsta a ne podbacuje palac, onda sam shvatio da je cilj jedino dodirnuti notu u određeno vreme i pogoditi pravi triler. Pogledaj na youtube-u kako sve ljudi sviraju a odlično zvuči. Dobar primer ti je Paunović, čovek ubi sa tri prsta , kako? http://www.youtube.com/watch?v=pvyWB4g90os
To što ti izvodiš triler 454 jeste ispravno ali ga možeš bez problema izvesti samo na nekoj kvalitetnijoj harmonici ali ne i na nekoj tvrdoj, jednostavno taj triler se neće lepo čuti.
Ako nisi neki takmičar ili neki školski muzičar, onda su sva sredstva dopuštena. :svirac:
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Triler 454

Post od zvoneto »

CROharmonika napisao:Postovani forumasi imam jedno pitanje koj me vec uze muci, naime sviram redovito triler 454, ali kad ide u mnogim kolima, uzet cu za primjer beogradanka ima polustepeni triler gdje 4 prst svira ton d, dok 5 svira dis, dok prije toga ide triler h cis h, znaci h cis h pa d dis d vezano, to jest 323454 ( ovo se ticce klavirske harmonike). To nije problem u laksem tempu svirati, ali kad dode brzi tempo je, sad je pitanje jel bolje to neprstano vjezbati ili je bolje odsvirati 323232 da se drugi prebaci preko treceg? vecina ih tako radi, ali ucio sam kod ucenika Časlava Ljubenoviča i tamo ide taj cuveni 454. Jel bolje tako ili ovako kako je meni lakse? Pomozite molim vas, zelim cim pravilnije nauciti. Znam da mozda nije nista strasno, ali kako bi se reklo tko pita ne skita.
Jesi ovdje mislio na triler cis h cis - d dis d ? Ovo kako si stavio h cis h ne može se odsvirati tim prstoredom. Prstored izvođenja trilera često ovisi o tome šta dolazi prije a šta poslije, inače je ovaj prstored 323 454 jako težak za brži tempo ali treba ga navježbati. Ima jedna olakšica a koristi je i Pavković ali samo u slučaju kad prvi triler završava na bijeloj npr g fis g - a h a normalno bi išlo 323 454. Ovdje se uvodi taj palac pa se svira 321 - 232 puno bolje zvuči probaj...
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Triler 454

Post od zvoneto »

Sad sam probao malo po sjećanju nemam note uz sebe, ta dionica se nalazi u zadnjem dijelu kola koja počinje sa ljestvicom. Kad dođeš na taj dio tu ima još jedan triler nakon toga i to donji cis h cis. Tako da se taj sklop mora odsvirati prstoredom 323 454 323. Ako si mislio na taj dio to je 100 posto tako!
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: Triler 454

Post od CROharmonika »

zvoneto napisao:Sad sam probao malo po sjećanju nemam note uz sebe, ta dionica se nalazi u zadnjem dijelu kola koja počinje sa ljestvicom. Kad dođeš na taj dio tu ima još jedan triler nakon toga i to donji cis h cis. Tako da se taj sklop mora odsvirati prstoredom 323 454 323. Ako si mislio na taj dio to je 100 posto tako!
da u zadnjem dijelu je, u pavketovoj knjizi ne pise prstomet za taj triler nego samo kod nekih pa evo pitam, znaci to je zadnja dionica to jest 6. dio, hvala na pomoci, u svakom slucaju pitat cu svog profesora. :svirac:
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Triler 454

Post od zvoneto »

Onaj triler 454 nemoj svirati dis sa malim prstom to je teško a i ne ide u originalu tako. Sviraj 454 d f d.
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: Triler 454

Post od CROharmonika »

zvoneto napisao:Onaj triler 454 nemoj svirati dis sa malim prstom to je teško a i ne ide u originalu tako. Sviraj 454 d f d.
Cijenim to sto ste rekli ali ipak cu vjerovati pavkovicu i originalnom zapisu, te svirati d dis d koliko god tesko bilo, zelim nauci pravilno u originalno prije svega, a izvjezbao sam taj triler makar mi je lakse prebaciti drugi ali ako je tako pravilno onda cu tako i svirati 454
Korisnikov avatar
nedjanedeljko
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 09 Feb 2013, 20:45
Lokacija: Okolina Novog Sada

Re: Triler 454

Post od nedjanedeljko »

Moj profesor har. mi je rekao da je u mnogim Pavkovicevim zapisima namerno napisano pogresno da se neki trileri sviraju i sa 5. prstom, da bi neko ko je kupio njegovu knjigu platio i jos po neki cas da mu se to dalje objasni i da ne mora sa 5. prstom.
CROharmonika
16 basova
16 basova
Postovi: 37
Pridružio se: 04 Apr 2012, 17:26

Re: Triler 454

Post od CROharmonika »

nedjanedeljko napisao:Moj profesor har. mi je rekao da je u mnogim Pavkovicevim zapisima namerno napisano pogresno da se neki trileri sviraju i sa 5. prstom, da bi neko ko je kupio njegovu knjigu platio i jos po neki cas da mu se to dalje objasni i da ne mora sa 5. prstom.
Sve je moguce, marketinski trikovi i razne stvari, ali ne vjerujem da bi jedan pavke to ucinio jer ima on i previse daka bez ikakvog takvog poteza. Njabolje bi bilo odsvirati kako ti je najlakse, a da pritom opet nije nepravilno :depkvk:
chemist
120 basova
120 basova
Postovi: 170
Pridružio se: 03 Apr 2012, 16:36

Re: Triler 454

Post od chemist »

Sto se tice prstoreda Pavketovih nota, dovoljno je pazljivije pogledati neke njegove video snimke ( recimo medeno kolo)...prstored i note su samo priblizno napisane kako on stvarno svira...u sustini njegove note (koliko sam cuo njih su pisali njegovi ucenici, R. Blagojevic) su melodijski korektne, ali nisu napisane 100% tacno, kako on svira...u nekim kolima nedostaju neke finese, sitnice, prolaznice, ukras, a na nekim mestima ima i po koji ukras vise (koji on ne izvodi). Sve u svemu u kombinaciji sa sluhom mogu se dobiti dobri rezultati, a jos bolji kod Pavkta na casove :)
Zaključana tema