Nelogican prstomet

O tehnici sviranja.
Odgovori
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Nelogican prstomet

Post od darkec551 »

Naisao sam na problem kod jedne vjezbe, jer nikako ne mogu shvatiti cemu tako kompliciran prstomet...

Kao sto se vidi na slici, moram odsvirati tonove: E Cis Fis E, prstometom: 4 2 5 4, i nakon toga tonove: D Cis D H, prstometom: 3 2 3 (za ton H ne pise, ali pretpostavljam da ga treba odsvirati 2. prstom jer pise da nakon toga sviram ton A prvim prstom) i u istom taktu zatim tonove: A H Cis D, prstometom: 1 2 1 2. (???)

E, to mi nije jasno, zasto se trazi da podmecem palac na ton Cis?

Zar ne bi bilo logicnije i lakse odsvirati ton H prvim prstom, zatim prebaciti drugi prst preko i odsvirati tonove: D Cis D H A H Cis D, prstometom: 3 2 3 1 2 1 2 3, jer nakon toga nigdje nemam skupinu nota gdje moram svirati ton koji je visi od tona Fis, pa ne moram oslobadjati ostale prste. Jednostavno mi nema logike...

Je li ovo samo nepotrebno kompliciranje prstometa, ili je autor knjige zelio prikazati podmetanje palca na crnu dirku? Ili nesto trece?

Slika
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Nelogican prstomet

Post od accordionist »

Podmetanje prvog prsta na crnu dirku je u ovom slucaju apsurdno i mislim skroz nepotrebno. ne znam zasto je tako napisano i sta je autor hteo da kaze sa tim. Iz koje knjige je ovaj deo?
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Nelogican prstomet

Post od darkec551 »

Radi se o knjizi "Osnovna skola za harmoniku 2", autor jeJosip Stojanovic, ne znam koja godina izdanja. Broj vjezbe je 155.
Prije ovog dijela vjezbe, postoji i dio u istoj vjezbi gdje se trazi da sa tona A kojeg sviramo palcem, napravimo skok na ton A u visoj oktavi (znaci prema dolje) i to sa drugim prstom, te odmah nakon toga podmecemo palac iza kaziprsta i u sesnaestinama sviramo tonove A H Cis D, prstometom: 2 1 2 3, to je isto malo tesko za izvesti, al ima neke logike jer se kasnije 5. prstom mora svirati ton Fis.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nelogican prstomet

Post od dugmetarac78 »

Po svoj logici se radi o pogrešno napisanom broju iznad note, tj. štamparska greška. Ja koliko znam da se po pravilu kad se radi o školskom sviranju, (vežbi) crne tipke ne sviraju palcom, osim u izuzetnim slucajevima, tako da bi po meni trebalo ici... Znaci pišem brojeve od pocetka vežbe.......: 4254 / 3232 1231 / 4254 / 3232 31 (iako smatram da bi zadnji takt koji je na slici mogao da se odsvira "harmonikaški" 3231 31)
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Nelogican prstomet

Post od darkec551 »

Ovo je sad u redu prstomet, probao sam odsvirati, ali opet dalje u vjezbi neke komplikacije koje ne razumijem... dugmetarac, mogu li ti poslati knjigu na e-mail da mi napises kompletan prstomet za cijelu vjezbu? Bio bi ti jako zahvalan, jer ovo je muka... a puno sam toga vec naucio do sada iz literature sam i ovdje sa foruma... sta ces kad su satovi harmonike skupi, aja zapeo i ne odustajem...
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nelogican prstomet

Post od dugmetarac78 »

Čekaj, jel celu knjigu, ili konkretno tu vežbu da mi pošalješ???? Mislim knjiga mi je ipak malo puno :zbunjen:
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Nelogican prstomet

Post od darkec551 »

Joj izvini... samo tu vjezbu sam mislio... jer ipak knjiga je oko 12 MB, malo previse za e-mail. Mislim, ako imas toliko vremenna da mi pomognes... po taktovima samo prstomet da napises, note ne moras naravno.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Nelogican prstomet

Post od dugmetarac78 »

Pošalji mi, a ja ću se potruditi da ti to rešim.
Korisnikov avatar
darkec551
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 04 Maj 2013, 13:40

Re: Nelogican prstomet

Post od darkec551 »

Evo ako jos netko uci po navedenoj literaturi, ovdje je prstomet za tu vjezbu kojeg je napisao nas vrijedni dugmetarac.

Slika
Odgovori