Pravilno drzanje harmonike

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
Nikola93150
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 02 Jan 2016, 14:08
Lokacija: Pariz

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Nikola93150 »

Je sam poceo harmoniku ima nekih 6 meseci, ali nema sanse da sviram vise od sat vremena koliko me levo rame boli! Jeste da mi je dosta teska harmonika (Super Paolo 3), ali cini mi se posle nekih 45 min kao da ima preko 30 Kg!!!
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od cupavac »

Nikola93150 napisao:Je sam poceo harmoniku ima nekih 6 meseci, ali nema sanse da sviram vise od sat vremena koliko me levo rame boli! Jeste da mi je dosta teska harmonika (Super Paolo 3), ali cini mi se posle nekih 45 min kao da ima preko 30 Kg!!!
To je zbog 3+2 koncepcije i glomaznog korpusa koji vuče prema naprijed. Moja je bila oko 14,5 kg, 23 cm širine korpusa, i kad bi došao sa dnevno - noćne svirke, često od boli ne bi mogao pronaći položaj u kojem bi mogao ležati.
Korisnikov avatar
Nikola93150
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 02 Jan 2016, 14:08
Lokacija: Pariz

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Nikola93150 »

Jeste bas tako! I ako ja ne dolazim jos sa dnevno -nocne svirke :D

Ufff kad je zamenim za jednu laksu 4-glasnu, ima da pocemam meh prvi put kad je raztegnem :lol:
kojo76
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 25 Okt 2016, 14:09

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od kojo76 »

Čini mi se da sam ranije našao kako se podešavaju remeni na harmonici, ali sada ne mogu pronaći taj post.
Uglavnom Desni treba da je kraći? Jel to desni gledano kad je Harmonika na meni? :P
Pisalo je nešto da se prvo stavlja desni, pa lijevi preko njega, pa se nešto ukrste?! Nemam pojma :zbunjen:
Jel netko može objasniti, pa i uslikati kako to izgleda? Hvala!!!
blueblues
16 basova
16 basova
Postovi: 34
Pridružio se: 24 Nov 2015, 02:23

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od blueblues »

Koliko ja znam desni treba da bude duzi a gleda se desni kais kada stavis harmoniku na sebe
ivanharm
Nema harmoniku
Postovi: 1
Pridružio se: 01 Apr 2016, 19:08

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od ivanharm »

Webmaestro napisao:Prvi uslov za pravilno rukovanje harmonikom jeste njeno pravilno drzanje. Iz tog razloga treba harmonika koju stavljamo na sebe da dobije pravi polozaj, to znaci da ne visi suvise nisko, odnosno da ne stoji suvise visoko ispod same brade. Prethodno proverimo da li su remeni dobro zategnuti, ako nisu, podesimo ih, ali pazimo da ih ne
zategnemo previse. ZA VREME SVIRANJA SEDI SE ILI STOJI USPRAVNO!


Levu ruku na strani basova provucemo kroz remen do rucnog zgloba, tako da se prsti nalaze iznad samih basova.

Slika


Desnu ruku drzimo na dirkama (klavijaturi) sasvim prirodno, ne grcevito. Prsti su pomalo zaokrugljeni te dodiruju dirke samo vrhovima prstiju. Pogresno bi bilo drzati prste ispruzene. Lakat desne ruke treba da bude u nivou dirki, tj da zglob ruke ne bude savijen pa lakat bude povijen unazad. Znaci, desna ruka ne sme da bude savijena u zglobu, vec da stoji ravno i opusteno.

Slika


Razvlacenje i vracanje-skupljanje meha harmonike mora biti jednosmerno i ravnomerno. Nelogicno je oznaciti do kojeg takta ce se razvlaciti i vracati meh, jer svi instrumenti nisu istog kvaliteta. Neki imaju vecu potrosnju vazduha, a neki manju. Zato treba sami, prema svom instrumentu da uskladimo koliko taktova cemo razvlaciti i vracati meh. Za instrument nije dobro da se razvlaci ceo meh. Najbolje je polovinu meha razvuci, onda vracati. Notne vrednosti se ne smeju prekidati radi meha. Prelaz sa vucenja na vracanje meha i obrnuto, moze se izvesti izmedju taktova.

Prilikom skupljanja meha, putanja bi trebala da bude ista kao i kod razvlacenja meha, sto znaci da je nepravilno da prilikom skupljanja meha podignemo donji deo meha i odozgo guramo meh da bi se skupio, kako to rade cak i neki profesionalni harmonikasi verovatno zbog odmaranja ruke, ali sa takvim polozajem leve ruke prilikom takvog nacina skupljanja meha otezano je sviranje basova. Znaci- kako razvlacimo meh, isto tako ga i skupljamo!
Pozdrav, u ovom postu koji je postavio Webmaestro ne mogu da vidim slike, moze li neko pomoci.
Hvala unaprijed..
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Pravilno drzanje harmonike

Post od Webmaestro »

Pozdrav. Post, a i slike su postavljene još 2009. godine i slike više nisu dostupne na imageshack sajtu za deljenje slika. Na žalost nemam sada te slike da ih opet postavim.
Odgovori