Juzni trileri-obasnjenje

O tehnici sviranja.
nikola banja luka
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od nikola banja luka »

Njih dvojicu ne mozes porediti uopste.Sto se tice pedagogije Vasovic je najbolji pedagog i mogu da kazem poznavalac muzike koja se svira na harmonici kojeg sam ja upoznao.U sustini to govore i njegovi rezultati,odn. djaci.Meni su ljudi pricali o njemu,ali dok ja nisam krenuo kod njega nisam vjerovao da je toliko dobar.Naime on sve probleme vezane za harmoniku rjesava na naucnoj bazi,nista ne prepusta slucaju,ima razradjen plan i program po kojem radi vec 50-etak godina.U sustini tvoje je samo da ga slusas i da vjezbas.Lubisa je naravno nas genijalac,legenda klavirne harmonike,medjutim,mislim da on svira na instikt,a ne na nauku.Isto tako mislim da on ima savrsen instikt,odn. osjecaj,ali on na osnovu toga ne moze da prenese znanje na druge,sto takodje dokazuju njegovi rezultati,ja licno ne znam ni jednog njegovog djaka da svira u rangu Vasketovih najboljih djaka.On svira za sebe,ne mogu reci da me nije nista naucio,ali u poredjenju sa Vasketom,nije to to.
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od boki80 »

Hvala ti na iskrenom odgovoru. To sto me je zanimalo vrlo si lepo objasnio. Pozdrav! ;)
nikola banja luka
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od nikola banja luka »

Hvala,pozdrav i za tebe
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od ZIVAISTINA »

nikola banja luka napisao:Razumijem sta hoces da kazes.Daljina od Banja Luke do Beograda je oko 300 kilometara u jednom smjeru.Ustanem ujutro rano,upalim auto,odem u Beograd,odradim dva casa zajedno i vratim se u Banja Luku.Ujedno platim gorivo,putarinu,i casove koji kod pravih majstora nisu bas jeftini.I sve to tako ali godinama.I sad ne smatram da sam sve naucio.Ponovo moj savjet je idi kod provjerenih ljudi koji iza sebe imaju rezultate,ili koji su ucili kod takvih majstora.Pedagozi tipa,ja sam zavrsio akademiju,bla bla,predajem u skoli itd kod mene ne prolaze.Moj stav je da treba uciti od najboljih.Svojim djacima stalno govorim,ako imalo sumnjate u mene idite u Beograd pa uporedite je li to to sto ja vas ucim.Ako neko ima volju da vjezba toliko koliko ti kazes da si vjezbao,najveca je steta ne ici kod pravog pedagoga.Ne znam odakle si,ali nemoj da terazocarava taj tvoj ucitelj,idi dalje.Sto se tice literatura i knjige,ja to sve postujem,ali cinjenica je da ti ljudi koji to pisu nisu to naucili iz knjige,nego su isli kod nekog.Nemoguce je ovu tehniku i ornamentiku opisati u knjizi.Knjiga je dobra za osnovnu teoriju muzike.Polozaj ruke,drzanje harmonike,pokret svakog prsta,rotacije zgloba,brojanje notnih vrijednosti,tzv.metrika tonova,metrika trilera u legatu i u stakatu,naglasci u trileru,cetvorke,sekstole,predudari,i jos 1000 stvari ne mogu tako lako da se opisu u knjizi.Bio sam malo preopsiran,a nisam ni krenuo da pisem o sviranju,pozdrav svima koji prate forum
Svaka cast na pozrtvovanosti Nikola stvarno.Sto se tice ucitelja potpuno ste upravu,jer znam kako je kad nesto sam pokusavas i kad ti neko objasni lakse je 1000 puta.Sto se tice ucitelja kao sto sam vec rekao u mom kraju nema,ali u drugom gradu ima,pa kad budem imao novcanih mogucnosti,jer treba da dobijem stalni posao onda cu krenuti,a sta mislite dok to nebude da i ja dalje vjezbam tehniku prstiju po notama,skale,harmoniju samostalno tj. ono osnovno,da bi mi kod ucitelja bilo lakse i jasnije sta mislite za to ?????,ili da sve prekinem dok nekrenem kod nekog ucitelja?
nikola banja luka
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od nikola banja luka »

Bolje nemoj da vjezbas.Ima jedna stara izreka koja kaze TEZE JE ODVIKNUTI NEGO NAVIKNUTI! Eventualno mozes da skidas neke stvari,da razvijas sluh,ali ih nemoj uvjezbavati jer ces pogresno postaviti stvari,i onda kad budes naucio kako treba tesko ces to novo prihvatiti.Mozak uvijek prije plasira onu staru informaciju pa tek onda novu.Zato je ljudima koji sviraju a sviraju pogresnom tehnikom tesko "izbiti"iz glave tu tehniku a postaviti novu.Imao sam slucajeva gdje je to bilo nemoguce.Da budem iskren i ja sam jedan od tih.Ja sam zavrsio srednju muzicku,sviram harmoniku od malena,relativno kasno sam otisao kod majstora i moram da priznam da sam sa velikom mukom usvojio ovu tehniku,kako god krenem uvijek se javi ona stara informacija prva,pogotovo u brzem tempu.Sporo i nekako ali kad ubrzam katastrofa.Naravno jaka volja i ljubav prema instrumentu,i dobar profesor cuda prave.
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od ZIVAISTINA »

Da nebudem dosadan vise,dali barem mogu vjezbati skale jer imam knjigu sa pravilnim prstoredom,kao i neke knjige za vjezbanje tehnike kao npr hanon,etide isto gdje ima napisan pravilan prstomet,mozeli to?
nikola banja luka
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od nikola banja luka »

Najbolje je da ides sto prije kod nekog .A mozes malo iscitavati skale i arpedja.U sustini zavisi kako ce taj ucitelj raditi sa tobom.Ako ce raditi samo skolsku tehniku onda mozes da vjezbas slobodno
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od ZIVAISTINA »

nikola banja luka napisao:Najbolje je da ides sto prije kod nekog .A mozes malo iscitavati skale i arpedja.U sustini zavisi kako ce taj ucitelj raditi sa tobom.Ako ce raditi samo skolsku tehniku onda mozes da vjezbas slobodno
hvala nikola jos jednom,znaci mogu sam da vjezbam skale i akorde,i tehnicke vjezbe po knjigama sa prstometom,cisto da vjezbam brzinu ruku,dok sto se tice ostalog prakticnog dijela ucitelj.
ako radim tehnicke vjezbe po knjigama sa ispisanim prstometom,necu valjda nesto pogresno nauciti pa ce biti tesko ispraviti u praksi,jel tako?
nikola banja luka
16 basova
16 basova
Postovi: 30
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od nikola banja luka »

Mozes ali sporo,nemoj brzo jer ces ukociti ruku
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Juzni trileri-obasnjenje

Post od ZIVAISTINA »

nikola banja luka napisao:Mozes ali sporo,nemoj brzo jer ces ukociti ruku
Ok,ja kad nesto vjezbam po notama,prvo sviram sto sporije,da bude tacno,a poslije ubrzavam postepeno,ukljucim sebi metronom i polako.

-Imam jos jedno pitanje za vas nikola,kod vas kad ucenici krenu na casove sta radite sa njima za pocetak,koje vjezbe,jeli vjezbe tipa nota kao skale, etide,hanon itd ili nesto trece?
Odgovori