Dugmetara i palac

O tehnici sviranja.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Dugmetara i palac

Post od Koca »

Imam jedno pitanje za dugmetarce. Posto se 3 godiine zanimam i sa dugmetarom koliko mi vreme dopusti, interesuje me koliko cesto upotrebljavate palac prilikom sviranja? Na nekoliko titorijala video sam da ga ne koriste a logicki mi je da se upotrebljava a znam da ga i poznati dugmetarci koriste. Secam se i Radojke koja je drzala palac zalepljen na grifu ali imala je drugaciji sistem na harmonici.
Bokic
96 basova
96 basova
Postovi: 108
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Dugmetara i palac

Post od Bokic »

Ja licno ga upotrebljavam, ne koliko i ostale.
Za intervale je naravno, potreban.
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dugmetara i palac

Post od Koca »

Pa obzirom da sam samouk odsviram po tutorijalu ali se pitam kako ne vidi mnogo jednostavniji raspored ako bi ukljucio palac, tako da idem na oba nacina. Gledam kako mi je lakse a ne da ispostujem pravilnost kako je neko odsvirao.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Dugmetara i palac

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 28 Nov 2022, 10:34 Pa obzirom da sam samouk odsviram po tutorijalu ali se pitam kako ne vidi mnogo jednostavniji raspored ako bi ukljucio palac, tako da idem na oba nacina. Gledam kako mi je lakse a ne da ispostujem pravilnost kako je neko odsvirao.
Ti si na dugmetaru presao..svaka cast..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dugmetara i palac

Post od Koca »

Pa nisam presao i ostavio klavirku nego eto sviruckam po malu i nju oko 3 godine. Da nisam poceo da je sviram nikad ne bih se ni uhvatio u neke tonalitete koji se zavrsavaju na es i is na klavirnoj. Ovako je veoma slican raspored tj ubacujem dugmetarski na klavirnu. Bas sada vezbam Kosmajski biser od Pavketa iz cis, gis ,..., sve jedno pase mi tek sad. I obrnuto vidim da neki dugmetarci beze od upotrebe palca a ja ga koristim pa sam i postavio pitanje na forumu cisto da razmenjujemo iskustva.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Dugmetara i palac

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 29 Nov 2022, 12:58 Pa nisam presao i ostavio klavirku nego eto sviruckam po malu i nju oko 3 godine. Da nisam poceo da je sviram nikad ne bih se ni uhvatio u neke tonalitete koji se zavrsavaju na es i is na klavirnoj. Ovako je veoma slican raspored tj ubacujem dugmetarski na klavirnu. Bas sada vezbam Kosmajski biser od Pavketa iz cis, gis ,..., sve jedno pase mi tek sad. I obrnuto vidim da neki dugmetarci beze od upotrebe palca a ja ga koristim pa sam i postavio pitanje na forumu cisto da razmenjujemo iskustva.
Kosa mi se diže od E dura a kamoli od es i dr..ja kazem uvijek j..ja kad netko bi pjevao a visok mu je g dur..kada bi imao vremena pa same tehnicke stvari ucio bi po par i vise godina bez da ucis nesto konkretno
Za sebe tj mene da li se isplati ne znam..posla nema i izgleda da je sve gore dok nece jednog dana prestati..
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dugmetara i palac

Post od Koca »

Znam jednog dobrog dugmetarca koji po nesto zna i na klavirnoj ali samo B ili neki Es tonaliteti ove ostale jok, ne moze tj nece da gubi vreme da vezba. Ovo mu je slican polozaj sake.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Dugmetara i palac

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 02 Dec 2022, 21:50 Znam jednog dobrog dugmetarca koji po nesto zna i na klavirnoj ali samo B ili neki Es tonaliteti ove ostale jok, ne moze tj nece da gubi vreme da vezba. Ovo mu je slican polozaj sake.
Možda nevezano uz tonalitete ali uz vjezbanje da...posla nema i neda mi se vjezbati previse za svirku svaka 3-4 mjeseca ..vjezbam tek toliko da održim neku formu..posao je skroz stao u odnosu na 2019..ljudi su zvali pa bar pitali mi bi svirku jel se može..a vjezbati za sebe a ok da ne prigovaram sebi ulozio si najbolje godine u vjetar
Koca
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1511
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Bela Crkva Banat

Re: Dugmetara i palac

Post od Koca »

OK ali mislim da na forumu ima vise ljudi koji sviraju iz meraka nego profesionalno. Moj prijatelj za svoju dusu nikada ne bi uzeo da svira, i onda svira od krstenja do krstenja na primer, ja sviram za sebe i eto sa drugarima iz zabave kad neko dodje ili odem kod nekog od njih i napravimo malo stimunga. E sad ako ti je muzika glavni izvor prihoda pa nemas svirku shvatam te, onda je to uzas.
mali harmonikas
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 318
Pridružio se: 15 Nov 2018, 08:12

Re: Dugmetara i palac

Post od mali harmonikas »

Koca napisao: 16 Dec 2022, 10:19 OK ali mislim da na forumu ima vise ljudi koji sviraju iz meraka nego profesionalno. Moj prijatelj za svoju dusu nikada ne bi uzeo da svira, i onda svira od krstenja do krstenja na primer, ja sviram za sebe i eto sa drugarima iz zabave kad neko dodje ili odem kod nekog od njih i napravimo malo stimunga. E sad ako ti je muzika glavni izvor prihoda pa nemas svirku shvatam te, onda je to uzas.
Nje mi glavni izvor meduitim i za te rijetke svirke moras biti uvjezban..i ja sam prisiljen svirati za svoju dusu..
Odgovori