Vlaski triler

O tehnici sviranja.
Odgovori
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Vlaski triler

Post od micha56 »

Po ugledu na prethodnu temu o juznim trilerima koja je zapocela video snimkom coveka koji fenomenalno svira vlasku muziku (unuka od Tihomira Paunovica - Zorana), ja bih sada i ovde zapoceo pricu o vlaskom trileru.
Kad se kaze vlaska muzika - onda mogu da vam padnu na pamet razni izvodjaci - legende vlaske muzike Bozinovic, Kodic, Matusici, Marinkovic Budza, Rakobarac, Demirovic i mnogi drugi (da se neko ne uvredi - ima jos mnoooooogo), ali ja bih ovde postavio video jednog mladjanog harmonikasa, koji iako je mlad, ni jednog momenta nije u zaostatku po izvodjenju ovih trilera i to uzivo i sam na harmonici, sto bi rekli - na suvaka. To je Nenad Ivanovic, jedan od sinova cuvenog harmonikasa Mice Ivanovica:

http://www.youtube.com/watch?v=1i_y5hsJBmw

E, pa sad bih hteo da cujem vase misljenje o ovim trilerima, nacinu izvodjenja, specificnostima i tsl.

Pozzz.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Vlaski triler

Post od micha56 »

Da pojasnim pricu o vlaskom trileru. Srdjan Demirovic uzivo na nekom slavlju:

http://www.youtube.com/watch?v=1jBN92-Ovt8

http://www.youtube.com/watch?v=3qlHIt-fiGE

Uzivajte.
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Vlaski triler

Post od accordionist »

Volim taj melos, ali samo kada se odsvira sa ukusom ovako kao u gornjim primerima. A vlaski trileri su izgleda toliko zanimljivi pa cesto cujem kako ih priuceni tezgarosi stavljaju bas svuda, i u sumadiju, i u bugarsku i bilo koju pesmu da sviraju... E to ne volem da cujem :pudc8: Jeste da su lepi ukrasi al ne idu svuda :hmmm:
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Vlaski triler

Post od Bata Kanda 73 »

Vlaski treri su (za mene) prelepi i naravno samo ako se koriste kakao treba i gde treba.Slicni su rumunskim (ali nikako i isti),kod neki su prisutne (ponekad skoro neprimetne) nijanse.Za razliku od bugarskih (koje obozavam :) ) koji su ritmicni,vlaski su nekako (kao i rumunski) melodicniji,meksi,sladji,vazdusastiji jbga ;) kako bi ih sve opisao.Sto se tice malog Jovanovica-decko je extra,nema reci.Odlican harmonikas ali njegovo izvodjenje vlaskih trilera (koje je tehnicki extra) se razlikuje od Demirovica a tek u odnosu na velikog Bozinovica.Nesto fali da bi bili BAS vlaski (kao kod Bozena ili Matusica),da li je to tehnicko"nesavrsenstvo" pomenutih legendi,neki vlaski smek koji imaju samo ljudi odatle ili je opet tehnika sviranja u pitanju...neznam.To isto vazi kao i za neke nase velike harm.kad izvode neku rumunsku "stvar" (pogotovo od Pandelesku-a)-tehnicki savrseno ali fali nesto sto bi dalo "smek"i dodatnu slatkocu.Jeste super,jeste to-to ali...nije bas. :) Kako god ,blago nama balkancima sa ovoliko prelepih razlicitih stilova u muzici-mislim da nismo ni svesni :pudc8: koliko smo bogati i kakvo blago imamo!!Veliki pozdrav! :ijuju:
svetabor030
Nema harmoniku
Postovi: 7
Pridružio se: 26 Mar 2011, 00:37

Re: Vlaski trilero

Post od svetabor030 »

epa ovako da prvo pozdravim sve i da dam neki komentar o vlaskim trilerima i svirci mladog neneda
svaka cast njemu vidi se da vezba mnogo al da ne vezba ne bi ni znao da odsvira vl triler
prvu stvar sto je odsvirao to su vise RUMUNSKO-BUGARSKO-vlaski trileri mnogo stakato ostro i prosviravanje skale NIGDE SLATKOCE KOJU SPOMINJETE OD LEGENDE SLOBODANA BOZINOVICA !!! kad je vlaska muzika u pitanju MADA JE ON PODJEDNAKO SVIRAO I MAKED, BUGARSKU,EVERGRIN,SRPSKU,IZVORNU MUZIKU jednom recju boi je KOMPLETAN MUZICAR VRH !!!
sticajem okolnosti poznavao sam ga odlicno i imao sam cast da sviram sa njim.
ove druge dve stvari sto je odsvirao isto dobro navezbano tu vec moze da se kaze da ima nesto vlaskih trilera ail u modernijoj verziji posto ih je demirovic odsvirao tako jel je on autor i super je odsvirano sa njegove strane ima nesto sto samo muzicari koji osecaju tu muziku mogu da osete taj nedostatak vlaskog trilera kod nenada,preslusaj te pazljivo i nenadovu svirku i srdjanovu pa ce te osetiti razliku.
nadam se da se nenad nece naljutiti zbog mog komentara uostalom on je i dosta mladji a odlican svirac i dobar tehnicar talentovan pa ce mu ova moja sugestija mozda pomoci da shvati sustinu mog izlaganja a nadam se i mnogim drugima :svirac: HVALA I JOS JEDNOM POZZZZZZZZZ. SVIMA :D
Poslednja izmena od svetabor030 u 10 Jun 2011, 10:38, izmenjeno 3 puta ukupno.
Korisnikov avatar
zvrk555
120 basova
120 basova
Postovi: 133
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Vlaski triler

Post od zvrk555 »

jel može neko notalno ispisati taj vlaški triler? To bi bilo veoma :jdishddf: Hvala unaprijed :svirac:
Korisnikov avatar
qwert
120 basova
120 basova
Postovi: 126
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Vlaski triler

Post od qwert »

Evo kako se zapisuje vlaski triler:
Slika

Triler je dosta specifican i najbolje je da ga cujes kako treba da zvuci jer notama ne moze bas da se opise taj puls koji postoji u vlaskom trileru. U primeru na slici, ton C (koji je zapisan malom notom) se svira samo delic sekunde nakon prvog tona Gis. Kad budem imao vremena snimicu kako treba da zvuci taj triler i postavicu ;) sad je kasno idem na spavanje... zev zev
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Vlaski triler

Post od Bata Kanda 73 »

Bravo qwert,ako si u prilici,nabaci jos zapisa raznih trilera,jer to je stvarno potrebno a posebno ljudima kao sto sam ja (citaj-polipismeni :D :lol: ;) ) Hvala! Pozdrav!
Korisnikov avatar
Salle1010
120 basova
120 basova
Postovi: 134
Pridružio se: 23 Sep 2011, 14:02
Lokacija: Cuprija

Re: Vlaski triler

Post od Salle1010 »

Nenad je kao sto rekose kolege izuzetno navezbao stvari koje je odsvirao,..... odlicno zvuci, a sto se slatkoce tice poput vlaskih velikana, mislim da mu fali malic (5-i prst) u trilerima da bi ih jos vise docarao.
pozz
Odgovori