Kako ovo odsvirati- molim pomoc

O tehnici sviranja.
Dallape120
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 25 Jul 2011, 01:24

Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od Dallape120 »

Pozdrav svima, novi sam ovdje na forumu. Sviram 2 godine harmoniku 6 godina klavijature.
Sasvim slucajno sam naletio na ovaj predivni forum, i moram odmah od vas zatraziti pomoc.
Neznam kako da vam objasnim, pa cu vam dati primjer sa youtube-a.
http://www.youtube.com/watch?v=LziOKCyBd80 Zanima me kako dobije taj zaobljeni ton u forspilu, onako kao da ton pada, neznam stvarno kako da vam objasnim. Nadam se da me razumijete.
Korisnikov avatar
Srdjanko
96 basova
96 basova
Postovi: 119
Pridružio se: 02 Maj 2011, 17:48

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od Srdjanko »

Na harmonici se takav ton dobija sa napola ( + / - ) pritisnutom dirkom (dugmetom),
a na klavijaturi sa reprogramiranim slajderom.
Dallape120
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 25 Jul 2011, 01:24

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od Dallape120 »

Sviram klavirnu harmoniku, mozes li molim te objasnit to sa reprogramiranim slajderom?
Sto je to uopce? :hmmm:
Korisnikov avatar
Srdjanko
96 basova
96 basova
Postovi: 119
Pridružio se: 02 Maj 2011, 17:48

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od Srdjanko »

Pravo da ti kažem, nemam klavijaturu, niti je sviram, nego sam video kod nekog lika kako na Pa800 programira guerrini tonove da slajder služi kao "prigušivač", a ne kao pitch, slide ili tremollo.
Ne mogu ti pomoći više od toga. Pitaj nekog ko to zna da radi i da ti na licu mesta objasni.
Dallape120
Nema harmoniku
Postovi: 4
Pridružio se: 25 Jul 2011, 01:24

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od Dallape120 »

Aha, ok. Nismo se razumjeli hehe.
Ti si mislio na Klavijaturu(Korg, Yamaha,Roland), a ja na klavirsku harmoniku :jdishddf:
Korisnikov avatar
Tasic94Ni
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 17 Sep 2011, 00:59
Lokacija: Nis

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od Tasic94Ni »

Odsviraces na istom fazonu kao i na dugmetarii,tj. sa pola stisnutom dirkom...Harmonika je harmonikaa...A kllavijatura je vec nesh drugoo... ;) PozZ....
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od Tomina »

pitanje, uzmite si pjesmu od Hari Mata Harija i Dine Merlina - Dabogda.

Negdje oko 23 sekunde pjesme počinje jedan foršpil sa harmonikom, jako se sličan koristi i kod mnogih "ciganskih" pjesama sa trubama, recimo Ja volim majko ciganku itd.

Uvijek mi se htio naučiti takav foršpil, ali nemam pojma ovak na sluh šta bi točno tu bilo, vidim da neke trilere i prijelaze koristi. Ima tko note?
dariosb
Nema harmoniku
Postovi: 3
Pridružio se: 08 Apr 2012, 14:10

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od dariosb »

ovo sto pitas ti je inace glisando na jednom tonu i kako je objasnjeno laganim popuštanjem tipke i istovremenim malo jacim potezanjem mjeha se dobije upravo takav zvuk. :depkvk: a imam i note od "dabogda" ;)
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od Tomina »

dariosb napisao:ovo sto pitas ti je inace glisando na jednom tonu i kako je objasnjeno laganim popuštanjem tipke i istovremenim malo jacim potezanjem mjeha se dobije upravo takav zvuk. :depkvk: a imam i note od "dabogda" ;)
pa može onda note u notni dio foruma? ;)
nemampojma
16 basova
16 basova
Postovi: 35
Pridružio se: 29 Sep 2012, 14:51

Re: Kako ovo odsvirati- molim pomoc

Post od nemampojma »

Dallape120 napisao:Pozdrav svima, novi sam ovdje na forumu. Sviram 2 godine harmoniku 6 godina klavijature.
Sasvim slucajno sam naletio na ovaj predivni forum, i moram odmah od vas zatraziti pomoc.
Neznam kako da vam objasnim, pa cu vam dati primjer sa youtube-a.
http://www.youtube.com/watch?v=LziOKCyBd80 Zanima me kako dobije taj zaobljeni ton u forspilu, onako kao da ton pada, neznam stvarno kako da vam objasnim. Nadam se da me razumijete.
koliko mi se cini ovako na brzinu sta sam preslusao ton se dobije mijehom ali nisam jos sto posto siguran,znaci postoji odredena akcentacija tona da je jaci od -glasniji od drugih a postize se mijehom odnoso tehnikom da mijeh malo jace cukne pa pusti dosta vjezbe zahtjeva ako je to to
Odgovori