Pitanje pocetnika...

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
harmonikaš_ivan
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od harmonikaš_ivan »

pekan000 napisao: drago mi je da zele ljudi svirati harmoniku posto je to jedan jako tezak istrumen za sviranje
da harmonika je jedan jako tezak instrument za naucitsvirat..to mi je reko i instruktor....i da se gitara prije nauci svirati nego harmonika....a ja sam probo jos prije svirati gitaru i bas i nije mi nikak islo...dok se nisam uhvatio harmonika, a i stari mi je nekad svirao harmoniku...
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Pitanje pocetnika...

Post od micha56 »

Mozda je vec kasno da se daju odgovori na pitanja pocetnika iz Nisa, koji je poceo sviranje u 25-toj godini, ali evo, mozda budu dobri za nekog drugog ko ovo cita.

Moja prva harmonika je bila bas ta - Royal Standard od 80 basova i verujte mi, mnoooogo sam se namucio sa njom.
Zasto - pa prvo ima veoma lose dirke sa nekim nezavisnim stelovanjem i nikad nisam imao ravnu klavijaturu - redovno je bilo po nekoliko dirki koje strce iz ravni i stalno su mi smetale u sviranju. Sa takvim dirkama nisam mogao da dobijem na brzini nikako, pogotovo sto su dirke veoma tvrde i zbog toga se ton javlja mnooooogo kasno.
Dalje, ta harmonika je veoma osetljiva sa klapnama (prema piskovima) i prakticno, cini mi se da je jos kao nova duvala i to vise kad skupljam meh, a manje kad razvlacim.
Ista stvar i sa basovima, kao i kod ovog mladog kolege pocetnika - nikako nisam mogao da uskladim jacinu zvuka kod razvlacenja i skupljanja meha. Katastrofa. Svirajuci na njoj - kao da sam bildovao u teretani.

Verujte mi bilo koja WeltMeister, Melodija ili Hohner su bolje od ove harmonike, cak i sa mnogo manje basova i registara, odnosno dirki. Cini mi se da je za pocetnika najvaznije da ima stabilnu harmoniku u klavijaturi, basu i mehu i da sa tim moze pravilno da odradi sve vezbe koje su potrebne kod pocetnika.
Boja tona ili glasnoca harmonike uopste nije vazna u pocetku, pa cak i brzina javljanja tona, odnosno tvrdoca klavijature. Ovo vazi samo za pocetak i dok vidite sta cete dalje.

E, sa kasnijim ucenjem harmonike potrebne su i vece mogucnosti harmonike da bi mogla da odgovori na sve zahteve kod sviranja, pa je onda potrebna veca i bolja harmonika.

Mislim da je kod harmonike mnogo bitno da se ton javi brzo na dodir dirke (da su dirke "plitke"), da je kabinska (bariton i klarinet) i da ne duva. Naravno piskovi moraju imati dobar stim, da harmonika ne zvuci kao onaj klavir kod Kristine u filmu Maratonci trce pocasni krug.

A kada sam posle harmonike RoyalStandard probao Guerrini (daleke 1970-71) ja prosto nisam mogao da verujem da ja to sviram - pa jel ja to znam ovako da sviram. Pa sve sto sam pozeleo to sam i odsvirao.
Sta znaci dobra harmonika.

Na kraju OZBILJNO - ako imate jake namere i volju da naucite harmoniku - ma odmah kupite dobar instrument i krenite sa pravilnim ucenjem na dobrom instrumentu, a ne kao ja da gubite vreme prvo sa losim, a onda kad probate dobar instrument - razocarate se u zivot.
E, ali ako i niste bas sigurni dokle cete stici kod harmonike i da li ce to da predje u ozbiljno, da ne biste "bacali" pare na skupom instrumentu, probajte neku manju i jeftiniju varijantu.

Pozzzz
fryyy
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od fryyy »

Pozdrav svima na forumu !
Evo da ja postavim pitanje kao BUDUĆI početnik. Namjeravam početi učiti harmoniku
pa sad razmišljam da kupim neku melodiju ili deliciju pa da vidim kako će mi ići, a
onda da pređem na nešto bolje pa sad neznam dali mi je to pametno ?!

poz
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Pitanje pocetnika...

Post od micha56 »

Pre nego sto krenes u kupovinu harmonike obavezno procitaj ova uputstva od Webmaestra:
viewtopic.php?f=2&t=34

Ma ne da ga je napisao, nego ga je razbio. Ma sve je potrefio u dirku ...

I preporucujem - nikako ne kupuj instrument sam, pogotovo ako si pocetnik, pa jos i buduci. Znaci - prvo moras da znas sta hoces, drugo - nekog iskusnog harmonikasa ili majstora za popravke harmonika pod ruku i trece - pare u dzep, pa tek onda u kupovinu.

Pozzz.
fryyy
Nema harmoniku
Postovi: 5
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Pitanje pocetnika...

Post od fryyy »

Hvala na brzinskom odgovoru

pozzz
mikicucu
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 15 Apr 2011, 07:58

Re: Pitanje pocetnika...

Post od mikicucu »

Pozdrav svima na forumu,

Imam dva pitanja u vezi sviranja harmonike:

1) Dok sam slušao starije izvedbe sevdalinki (uz pratnju dvije harmonike) primjetio sam da nekad septakord zadrže duže nego obično.
Zanima me da li ima neko pravilo za to ili ne?

2)U notnim zapisima gdje nema forspila i međuigri znam da se ponovi refren, da li u istom tonalitetu ili se uzme npr terca?

Unapred se zahvaljujem na sugestijama i savjetima.
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Tomina »

mikicucu napisao:Pozdrav svima na forumu,

Imam dva pitanja u vezi sviranja harmonike:

1) Dok sam slušao starije izvedbe sevdalinki (uz pratnju dvije harmonike) primjetio sam da nekad septakord zadrže duže nego obično.
Zanima me da li ima neko pravilo za to ili ne?

2)U notnim zapisima gdje nema forspila i međuigri znam da se ponovi refren, da li u istom tonalitetu ili se uzme npr terca?

Unapred se zahvaljujem na sugestijama i savjetima.

1.) Nema pravila, muzika je u biti bez pravila, moraš je osjetiti kako ide i osjetiti gdje se septakord duže drži. Meni je isto profesor govorio da se basovi sviraju što kraće, jer ti u biti simuliraš bas i pratnju, ali na određenim dionicama, recimo foršpil pjesme "Ne klepeći nanulama", na pojedinim dionicama foršpila se može duže držati akord jer nekako bolje zvuči, naglasi pjesmu. A i sve ovisi o načinu kako se svira, jel iz duše ili preko ku.ca da se uzme para. :ijuju:

2.) Ponoviš kako želiš, najbolje terca ili jednoglasno sa ukrasima, ako se svira terca poželjno je isto malo solirati nešto tipa da kratko više puta lupiš neku tercu ili slično.
Ako ideš u veći dur, sjeti se rasporeda basova, i odi onda uvijek u dur koji po logici dođe prije trenutnog dura.

Recimo, sviraš u D, pa foršpil odsviraš u G. Ako si u A, odsviraš u D, ako si u C, odsviraš u F itd.
Prati kvintno kvantni krug, on će ti kasnije držati dosta te teorije o sviranju i govoriti šta da sviraš, bar sam ja do toga došao.
mikicucu
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 15 Apr 2011, 07:58

Re: Pitanje pocetnika...

Post od mikicucu »

Hvala na odgovoru.

Mislio sam da se septakord zadrži kad je nota, koja se svira desnom rukom, veće vrijednosti od četvrtinke.
Ali izgleda nisam bio u pravu.

Lijep pozdrav!
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Pitanje pocetnika...

Post od Tomina »

mikicucu napisao:Hvala na odgovoru.

Mislio sam da se septakord zadrži kad je nota, koja se svira desnom rukom, veće vrijednosti od četvrtinke.
Ali izgleda nisam bio u pravu.

Lijep pozdrav!
a ne znam ti te šeme sa notama :ijuju: , ja to po sluhu shvatim kad ide.
mikicucu
Nema harmoniku
Postovi: 13
Pridružio se: 15 Apr 2011, 07:58

Re: Pitanje pocetnika...

Post od mikicucu »

Ima logike. Po sluhu skineš onu verziju koja ti se sviđa tako je i ti sviraš.
Odgovori