Mala Skola Trilera u midi formatu

O tehnici sviranja.
Korisnikov avatar
marko010
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 24 Okt 2011, 17:03

Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od marko010 »

Editovao Administrator: Autor ove skole je Svetislav Mitić

Mala Skola Trilera u midi formatu


Mala škola trilera


Uobicajeni nazivi osnovnih trilera u narodnoj muzici (razlikuju se od mesta do mesta su ):

- Predudar ( jedan ton pre osnovnog tona, moze biti gornji ili donji polustepen ili bilo koji drugi ton )
- Dvojka (dva tona ispred osnovnog ili tri ukupno), moze biti gornji ili donji, tercni molski i durski , stakato ili kratko odviran i legato itd......
- Trojka ( tri tona ispred osnovnog u svim kombinacijama )
- Cetvorka ( cetiri tona ispred osnovnog u svim kombinacijama )

Vezani trileri u svim mogucim kombinacijama.

U dodatku saljem tri midi fajla koja sam snimio (na zalost na brzinu ) sa trilerima i trilerskim vezbama. Vrlo je nezahvalno i glupo izigravati sveznalicu u oblasti gde je mnogo dobrih muzicara i znalaca i meni to nije ni na kraj pameti. Ja pokusavam da podelim moje znanje i iskustvo sa ljudima kojima takva pomoc treba jer sam i sam godinama morao da kradem znanje jer se do njega nije
moglo doci u muzickim skolama ili u knjigama.
Vreme mi je na zalost jako ograniceno ali koliko budem mogao pruzicu. Nivo ambicija ljudi je jako razlicit. Neko zeli samo da se osposobi za tezgarenje, nauci par trilera i prepricava muziku ostatak zivota, dok drugi zele da udju u sustinu i svaki detalj u muzici im postaje vazan. Naravno i
sve nijanse izmedju. Ja pripadam vise onoj drugoj krajnosti.

Vezbe koje sam snimio podeljene su u tri fajla. Svi trileri su manje vise svirani u legato i staccato varijanti.

Prvi fajl su odsvirani predudari, gornji i donji i trileri dvojke, gornji i donji sa trilerskom skalom u C duru.

Drugi fajl su trojke trileri u 3 varijante. Ovo je samo demonstracija da se tonovi u samom trileru mogu svirati jednakom duzinom , razlicitim duzinama i sa razlicitim akcentima. U stvari triler trojka se moze dobiti i kombinacijom spojenog gornjeg predudara i dvojke (ili triole) ili kombinacijom dva predudara sa osnovnim tonovima izmedju. Radi se u stvari samo u razlicitom zapisivanju istih.

Treci fajl su cetvorke isto tako u 3 varijante.
Varijacije trilera sam naveo da bi covek istrenirao uho prilikom slusanja muzike i prepoznao trilere lakse. Broj tonova u trileru je potpuno isti ali zvucno oni daju sasvim drugacijii efekat. Recimo varijanta 2 i 3 cetvorke daje utisak treperenja osnovnog tona dok varijanta 1 to ne daje. Razlicite
muzike koriste razlicite varijante.

Moj je savet da se prilikom preslusavanja koristi boja bez attaka (harmonika) u sporom tempu da bi se lakse odredila duzina pojedinih tonova u trileru a da se boja sa attakom koristi za ubrzavanje. Gornja granica brzine nije zadata. Transponovanjem moze covek da vezba u svim tonalitetima.
Kada se navezba osnova onda moze da se uzme bilo koji forspil, kolo ili fraza da se izdeli na celine i da se od njih naprave vezbe. O tom po tom.

Jos jednom pozdrav i prijatno vezbanje.



[hide]http://www.sendspace.com/file/7vwhg3[/hide]
Korisnikov avatar
glogin
Nema harmoniku
Postovi: 6
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od glogin »

Koji je password?
:pudc8:
Korisnikov avatar
marko010
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 24 Okt 2011, 17:03

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od marko010 »

glogin napisao:Koji je password?
:pudc8:


password je (markos)
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od alibaba40 »

marko010 napisao:
glogin napisao:Koji je password?
:pudc8:


password je (markos)
Ovaj passwort ti nije tacan :pudc8: :pudc8: :pudc8: :pudc8:
Korisnikov avatar
marko010
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 24 Okt 2011, 17:03

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od marko010 »

:svirac:
alibaba40 napisao:
marko010 napisao:
glogin napisao:Koji je password?
:pudc8:


password je (markos)
Ovaj passwort ti nije tacan :pudc8: :pudc8: :pudc8: :pudc8:

password je markos bez zagrada

usvakom slucaju postavicu novi link bez kljuca
Poslednja izmena od marko010 u 24 Nov 2011, 19:51, izmenjeno 1 put ukupno.
Korisnikov avatar
marko010
Nema harmoniku
Postovi: 8
Pridružio se: 24 Okt 2011, 17:03

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od marko010 »

evo nivi link

[hide]http://www.sendspace.com/file/z99fan[/hide]
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od ZIVAISTINA »

Pozdrav, imao bi za vas jedno pitanje u vezi trilera.

Jedan decko na jednom muzickom forumu objasnjava ukrase i kaze da se gornji odskocni triler npr. C-D-C svira tako sto se izvede predudar na prva dva tona c-d,a treci ton c se doda.

evo taj link sto je on postavio,pa vidite ako vam nije mrsko :

http://www.yu-midi.org/tutorial/index.p ... m=&ucat=1&

Na ovom forumu treba biti registrovan da bi pogledali link,al nije nikakva reklama nego molim za pomoc,evo vam moj nick : ZIVAISTINA I pass : IVAN ,da bi mogli se ulogovati i pogledati link,ali nemojte moj link zloupotrijebiti molim vas.

Dok dr. Mitic ucitelj muzike je postavio trilere i svira ovaj oskocni triler savim drugacije c-d-c, gdje su PRVA DVA TONA C-D iste tonske duzine i sviraju se kao trideset dvojine,a treci ton C je osmina s tackom .,ja sam vjezbao kao na slici :

http://www.dodaj.rs/?14/Y4/4mMNEekZ/trileri-1.jpg

Hoce te mi objasniti sta je ispravno dali je ispravno kako ovaj decko svira trilere u linku (koji sam postavio iznad) il je vas metod ispravan .

Vjezbam trilere duze vremena na jedan nacin (KAO NA SLICI) ne kao ovaj na linku,pa me sad zbunjuje skroz.
trulex
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 27 Dec 2011, 01:46

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od trulex »

ja mislim da je čovjek sasvim dobro napisao vježbe,evo ja sam ih točno napisao kako bi to na papiru izgledalo
viewtopic.php?f=18&t=75&start=20
Korisnikov avatar
qwert
120 basova
120 basova
Postovi: 126
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od qwert »

Trileri se sviraju upravo onako kako je gosn. Mitic objasnio i upravo tako kako je trulex napisao notama. To je nesto sto ne mogu da shvate ni mnogi profesionalni strani harmonikasi (oni van Balkana) koji sviraju iskljucivo klasiku.
ZIVAISTINA
16 basova
16 basova
Postovi: 29
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Mala Skola Trilera u midi formatu

Post od ZIVAISTINA »

Ovih dana jedan prijatelj koji svira klavirnu harmoniku mi je pokazao kako se sviraju ukrasi stakato tehnikom,i bili ste svi upravu koji ste mi rekli da mi to neko treba pokazati ,jer se nemoze shvatiti preko nota,od polozaja prstiju ,udarca,rotacije zgloba itd.,sad je na meni da vjezbam.

Posto je meni taj prijatelj pokazao stakato sviranje ukrasa na harmonici,a ja sviram klavijaturu ,dali ja tu istu tehniku sto mi je pokazao mogu primjeniti na klavijaturi ???'

Dali vi svirate ukrase sa svih 5 prsta ili samo sa 2-3 i 3-4 prstom,kako je bolje, i dali ukrase treba vjezbati i u lijevoj ruci ???
Odgovori