Razgibavanje i zagrevanje prstiju

O tehnici sviranja.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od guerini »

biste li mi dali neke ideje kako to vi radite. da li pre nego sto krenete da svirate kola i pesme imate neku ceremoniju zagrevanja prstiju i jesu li to neke posebne vezbice za to ili sta i koliko dugo? hvala svima na dobrim savetima.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od Ukika »

krenes sa laganom svirkom jednostavnijih stvarcica pa sve zesce i zesce :D

ja cesto uzmem Kolubarski vez ili Uzicko ili tako nesto i sviram kroz svih 12 durova i to ti je to :D
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od Dallape 1960 »

Pozdrav drugari..evo da se i ja malo prikljucim diskusiji.. Ovako : O bilo kojoj harmonici da se radi (klavirnoj ili dugmetari) sustna je uglavnom ista.. svih prsti moraju podjednako biti razradjeni i funkcionalni.. znaci vezbice obavezno na pocetku vezbanja po 10-ak puta svaku i to u Npr "troprste vezbice" kombinacijom 123 234 345, "cetvoroprste" 1234 2345..(ovo sam video od Amera Sehica, da tako podjednako trenora sve prste, pa i ja to koristim na dugmetari) Ja uglavnom vezbam dursku, molsku . dim, i septim skalu..provereno deluje :jdishddf: onda..trileri..terce sekste.. takodje provezbam posebno van kompozicije :) I taman kad moji u kuci pocnu da gube zivce ja pocnem kako oni to kazu da sviram "normalno" :jdishddf: onda je dobro za ruku neko lepo "tehnicko" kolce..a ja najvise volim i sviram "Vasku narodnu igru" e onda sve redom :svirac: A neki put kad se malo nasikam sve to preskocim i onda ide nesto za moj merak-Kvaka, Tozovac, Saban.. Kalezic.. I domaca Mastika kao zacin C :ijuju:
trulex
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 27 Dec 2011, 01:46

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od trulex »

a kako je najlakše one trilere prema dole,početnik sam sto se tice sviranja kola.Svirao sam samo bach-a i idem do sevdaha
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od Dallape 1960 »

Uh druze kad bi mlo pojasnio pitanje..Ne razumem..Za pocetak.. Koju harmoniku sviras?
trulex
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 27 Dec 2011, 01:46

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od trulex »

harmonika sa klavijaturom.Ide mi triler na više ali na niže je smuljato :)

Malo sad ovo gocino kolo čitam i usput da pitam koje su najbolje vježbe za te trilere?
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od Webmaestro »

Hanonove vezbe su neprevazidjene za razvijanje svih pet prstiju a mogu dobro da posluze za zagrevanje i razgibavanje:
HANON - vezbe za tehniku
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od guerini »

hvala vam ljudi na brzim odgovorima.mnogo ste mi pomogli. zivi bili :ijuju:
Tomina
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 388
Pridružio se: 08 Sep 2011, 11:35

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od Tomina »

Pošto više sviram sporiju muziku, tipa sevdah za dušu i te neke domaće narodnjake, nije mi brzina neki faktor, no uvidio sam da kad primim harmoniku jednostavno ne ide odmah nešto brže. Prsti se muljaju itd, a ja ne osjećam umor u prstima recimo :pudc8:

Onda znam odsvirati nekoliko lakših stvari, pa nakon 10min kad se prsti full prilagode, onda pokušavam nešto jače.

Ja inače radim za računalom, jako puno pišem na tipkovnici, užasno brzo i nažmirečki, pa mi je to prednost što su mi prsti uvijek razgibani - nije mi potrebno neko specijalno razgibavanje, no opet nešto sporije za početak jednostavno mora doći.

Sigurno nije isto ja koji radim ovakav posao ili netko tko radi nešto fizički, pa su mu prsti natekli, ozljeđedni itd, onda se javlja problem sa pravilnim sviranje itd.

Ja bi poludio da dobijem samo žuljeve na prstima,kako bih onda :svirac: ??
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Razgibavanje i zagrevanje prstiju

Post od guerini »

Pre neki dan sam video od kolege kako razgibava prste pa sam dobio ideju.On stalno nesto lupka po stolu vezba stakato i kad nije uz harmoniku :jdishddf:
Odgovori