Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

O tehnici sviranja.
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od batadjero »

Pozdrav svima zanima me da li je neko od Vas svirao na dallape pa presao na guerini raspored i da li je u pocetku imao drugaciji osecaj za sviranje mislim konkretno na desnu ruku...?Koliko dugo je trebalo da se priviknete na taj guerini raspored?
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od Bata Kanda 73 »

Batadjereo,nisi mi jasan,o kakvom rasporedu gorvoriš? Ne postoji dallapski i guerrinski raspored.Postoje samo različiti prstoredi i kod klavirnih i kod dugmetarskih harmonika,te jedino može o tome da se govori,a naročito o prelasku sa dugmetare na klavirnu harm.i obrnuto.Pojasni pitanje.Pozdrav!
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od Dallape 1960 »

Bata Kanda 73 napisao:Batadjereo,nisi mi jasan,o kakvom rasporedu gorvoriš? Ne postoji dallapski i guerrinski raspored.Postoje samo različiti prstoredi i kod klavirnih i kod dugmetarskih harmonika,te jedino može o tome da se govori,a naročito o prelasku sa dugmetare na klavirnu harm.i obrnuto.Pojasni pitanje.Pozdrav!
Pridruzujem se Bata Kandi.. Jedino druze ako nisi mislio na neku razliku (tehnicku) u klavijaturama Pa na to privikavanje.. :pudc8: Tipa..tvrdoca, "dubina" klavijature, velicina dirke..ali to opet nama veze sa prstoredom :)
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od batadjero »

Hahah pa dobro batakanda ne postoje naravno dva ralicita rasporeda ako mislimo bukvalno ali zna se sta je i kakva je guerinijeva klavijatura mislim na dugmetare a zna se kakva je dalapina ...ne mislim na dubinu i tvrdocu vec samo na taj osecaj kad se promeni harmonika ....tj predje se na guerinijev prstored...
Korisnikov avatar
k3ra
48 basova
48 basova
Postovi: 58
Pridružio se: 14 Sep 2011, 19:35

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od k3ra »

batadjero napisao:Hahah pa dobro batakanda ne postoje naravno dva ralicita rasporeda ako mislimo bukvalno ali zna se sta je i kakva je guerinijeva klavijatura mislim na dugmetare a zna se kakva je dalapina ...ne mislim na dubinu i tvrdocu vec samo na taj osecaj kad se promeni harmonika ....tj predje se na guerinijev prstored...
Vi nikako da definiste to sta vas zanima. prstored je isti kod klavirnih i kod dugmetara, jedino ako ste presli sa klavirne na dugmetaru i obrnuto u tom slucaju je drugaciji prstored kao sto odgovorise kolege. a i kod guerrinija i kod dallape je isti prstored ukoliko se radi o dugmetari.
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od batadjero »

Ne znam koliko poznajes prstored na dalapi i guerini harmonici ako pricamo o dugmicima i tamo i ovamo (guerini, dalapa)isto je sve ako pricamo o nekom konstruktorskom resenju kod guerinija je tastatura malo drugacije resena a to mi majstori (za popravku) znamo ...mene samo zanima sto se tica osecaja za sviranje ljudi koji su presli na guerini da li i je u pocetku malo drugaciji osecaj bio i za koliko su se navikli na guerini ?Eto to me zanima?
batadjero
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 14 Apr 2011, 13:00

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od batadjero »

Da izvinjavam se za gresku koju sam gore u prvom postu stavio za rec "raspored" naravno isti je raspored samo sam mislio na guerinijevo resenje klavijature....da ne bude zabune...
Korisnikov avatar
zex
120 basova
120 basova
Postovi: 191
Pridružio se: 20 Nov 2011, 14:21
Lokacija: Beograd

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od zex »

Sve je to stvar navike, prelaskom sa harmonike na harmoniku uvek mora da prodje ta faza navikavanja. Kad sednes u drugi auto uvek moras prvo da se naviknes na pedale, volan, menjac, itd... tako je i kod harmonike.
U principu Guerrini vazi za mekse klavijature, dok Dallape pravi malo tvrdje. Razlika je u izradi i postavci same opruge iliti federa koji vraca dirku. Dallapeov sistem je da opruge idu oko osovine na kojoj su dirke, a kod Guerrinija se opruge kace. U svakom slucaju, normalno je da se lakse priviknes sa tvrdje na meksu klavijaturu, mada tu moze da postoji razlika i u dubini klavijature. Sve je na samom sviracu ali ako je ta klavijatura tehnicki ispravna, nema sanse da ne mozes da se naviknes za nedelju, dve dana. Samo vezbaj, nema drugog resenja... :)
zvoneto
48 basova
48 basova
Postovi: 56
Pridružio se: 23 Nov 2011, 13:01
Lokacija: Mostar

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od zvoneto »

Ne vidim da je spomenuta razlika u rasporedu registara između instrumenata, po meni je to najveća razlika kad ljudi koji su usvirani na jednom instrumentu bez gledanja mijenjaju registar poslije ako pređe na drugi sa drugim rasporedom može biti problem.
Korisnikov avatar
Webmaestro
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Postovi: 1368
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Kontakt:

Re: Razlika u osecaju dva razlicita rasporeda

Post od Webmaestro »

U pravu si Zvoneto, to se dogadja i profesionalcima kad promene harmoniku. Obratite paznju negde na 4:18 minutu :jdishddf:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=X0cFwOrV9MY[/youtube]
Odgovori