Koju bio harmoniku voleli da imate?

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Stiven8981
Nema harmoniku
Postovi: 14
Pridružio se: 25 Jul 2012, 03:32

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od Stiven8981 »

Royal Standard Monta Fana na kojoj si lomim prste polako,volio bih imati jednu Dallape Supermaestro ili Guerrini Superior 2,ili Weltmeister Supitu ...tko zna ,možda jednog dana hehe :)
Korisnikov avatar
Goran-prcin
16 basova
16 basova
Postovi: 46
Pridružio se: 07 Apr 2011, 19:29

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od Goran-prcin »

Ovo sto ima vise mi i ne treba sve danasnjie su neke krseve za kante :lol: :lol: :lol:
Korisnikov avatar
lalex
16 basova
16 basova
Postovi: 32
Pridružio se: 18 Maj 2011, 13:01

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od lalex »

Da se i ja izjasnim. Prva moja harmonika, lično moja, iako sam do tada svirao mnogo gidina ali u KUD-u pa nisam morao da kupujem na brzinu, bila je Supita. Potpuno nova, tada se u Prosveti, muzičkom magazinu pojavila i mogla se kupiti za tadašnjih 1.200.000.- dinara što je u to vreme bilo moje 3 plate u hotelu u kojem sam radio (1975.g.). Supita je izvrstan instrument, danas nije mnogo skup,tonski odličan, jedno vreme su u njih stavljali Bugari tonove. Jedina mana, mehanika, malo su osetljive. Posle sam imao dallape supermaestro, "konfeckijska" ništa posebno, dallapski i to je to. Jedino što je klavijatura, što je malo čudo za dallape, bila odlična.
Zatim dallapa supermaestro iz 1964. godine. Izuzetan instrument, malo teže klavijature ali tonski nenadmašna.
Posle dallape, uzeo sam guerrini superior 2 iz 1972. godine. Potpuno nov instrument. Nije korišten u profesionalne svrhe, samo u stanu. Znao sam vlasnika. Verovatno bi je zadržao i danas ali 13,7 kg mi se nikako nije držalo na leđima. Uz to, guerrini je ipak tiša harmonika od dallape, veoma pogodna za razglas ali "peške" nikako, tiha i teška.
Potom isto dallape ali iz 1965. godine. Mislio sam da se zadržim na oprobanom instrumentu ali nije mi se sviđala, Bila je obična ništa posebno ni tonski ni tehnički, mada originalna harmonika takođe. Odlučio sam da je neću zadržati i uzeo sam Excelsior AC. Harmonika iz snova što se tiče tona i klavijature. Nešto neverovatno. Problem su bili registri koji se na tim harmonikama otvaraju kontra, veoma su mali i jako je nezgodno za menjati registre. Sam oblik korpusa nije najbolje odrađen i to takođe smeta, suviže oštrih, četvrtastih završetaka. Vešanje je posebna priča, nema balansa, harmonika celo vreme beži, ko zna kako stoje kaiševi na Excelsioru znaće o čemu govorim. Sada vidim da su na modelu symphoni promenili i registre i vešanje. Shvatili su da je to tehnički promašaj, što sam im i napisao u direktnom obraćanju.
I na kraju,dolazi moja verovatno do sada najbolja harmonika. Victoria, verovatno izdanje kraj šezdesetih godina, tonovi binci, dvostruko kovani, tehnički savršena, klavijatura reaguje na pogled ne na dodir, glasna, veoma ugodnog tona i što je najvažnije, 11 kg. Ovo je mereno pre dva dana, ja je ne prodajem pa da iz tih razloga navodim kilažu, ovo je njena tačna kilaža.
Neko je ovde napisao da ima guerrini sa binci tonovima, vrh vrhova i da je nešto preko 13 kg. Ne bih se menjao, a mala Vicotira se ne stidi ni jedne dallape, glasna je i ni jednog guerrinija što se tiče tona.
Kao što se vidi, bilo je nekoliko dallap, i nisu bile ni jedna slična drugoj, sve iz iste fabrike, originali, ali ni slične. U svakoj seriji harmonika postoje razlike, nemožemo generalizovati da je neki brend najbolji. Ko to tako generalizuje, mora još mnogo da uči o drvenim instrumentima. Imao sam i novi Scandali VI u rukama, ništa naročio.
I na kraju, pogledajte koji veliki svetski majstori harmonike sviraju u guerrini, dallapu, scandali??? Ni jedan. Sviraju Excelsiore, Beltune, Victorije i neke druge manje znane. Nije važno šta piše na dekli, važnije je kakvo je srce.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od MladenIsakovic »

U principu, ne treba mi ništa sem ove moje, prezadovoljan sam njome, Dallape Superorgantone 140 basova, italijanka, prelepo zvuči, zaista, ali, kad smo već kod teme, voleo bih samo da isprobam, ne i da kupim, ovu novu Scandali dugmetaru što se pojavila, evo na ovom snimku imate kako zvuči, jes' da kvalitet tona nije neki, ali rekao bih da je fin instrument.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7xbGInWeXac[/youtube]
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od MladenIsakovic »

Htedoh reći kvalitet tona na snimku, ne harmonike, da me ne shvatite pogrešno.
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od alibaba40 »

MladenIsakovic napisao:Htedoh reći kvalitet tona na snimku, ne harmonike, da me ne shvatite pogrešno.

Oooo Mladjo kuco stara od kada te nisam cuo, ja mislio nesto se desilo kad fala Bogu eto Mladje.Pozdrav prijatelju.

Sto se tice harmonike dosta sam ih promjenio ali nikako da naletim na dobru delapicu.Momentalno imam Guerrini Profesional 1 ali ipak bi volio neku dusevnu Dallapu.
Korisnikov avatar
surbatovic.a
96 basova
96 basova
Postovi: 97
Pridružio se: 13 Avg 2012, 21:39

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od surbatovic.a »

Dallape Supermaestro, san cijelog zivota :svirac:
mbkrhr
16 basova
16 basova
Postovi: 40
Pridružio se: 14 Okt 2012, 14:17

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od mbkrhr »

Volio bih da imam jednog dana Dallapu Supermaestro(klavirna) ili jedna nova dobra Petromaestro od gos. Petrovića ili gos. Mogera.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od dugmetarac78 »

Iskreno Dallape Dallape i Dallape, Imao sam i Guerrinki, i prošlo mi je kroz ruke dosta harmonika i mojih i tuđih, All dallape to volim to imam i to mi je zakon.
MladenIsakovic
120 basova
120 basova
Postovi: 212
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Re: Koju bio harmoniku voleli da imate?

Post od MladenIsakovic »

Voleo bih da mogu popraviti ovu moju, koja je nastradala sad u poplavi, kad sam e izvadio iz vode, raspala se na mehu sa obe strane. Sad završavam kuću i nameštaj, i čim budem mogao, nosim je kod majstora da vidim može li se šta uraditi :(
Odgovori