Istraživanje: loša strana harmonike

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Odgovori
Radovednez
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 21 Dec 2015, 06:20

Istraživanje: loša strana harmonike

Post od Radovednez »

Pozdraf svima,

prvo izvinite na jeziku. Nisam iz Srbije i nadam se da me čete razumijeti.

Za školu pravim istraživanje o harmoniki i naravno sam našao puno dobrih reči o tom instumentu, a treba mi i loša strana harmonike.
O tome nema skoro ništa napisanog i bilo bi mi u veliko pomoč ako mi ko kaže, šta bi moglo biti bolje, šta mu ne valja kod harmonike i tako dalje.
Znam, da je harmonika super instrument al valda je nešto što bi mogli biti bolje. :)

Hvala vam puno!
Korisnikov avatar
rale023
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 04 Apr 2014, 02:57
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od rale023 »

Evo, ja ću reći par osnovnih mana, pa neka još neko doda:

1. Težina
2. Razvlačenje meha, koje umara svakog harmonikaša nakon višečasovnog sviranja
3. ...itd.
Korisnikov avatar
dugmetarac78
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 1239
Pridružio se: 31 Maj 2012, 20:31

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od dugmetarac78 »

Realno receno pitanje nije lako, jer svako ko voli harmoniku, tesko nalazi mane vec joj se divi i uziva u onom sto ona pruza, ali ako to pogledamo sa tehnicke strane......da ima nedostataka. Pored onih sto je kolega naveo, tu je npr. Gabaritnija je nego sto je potrebno, tj. Ima dosta neiskoristenog prostora koji je cini vecom i tezom, a nemora tako. Na nekim mestima je uradjena od robusnih materijala i delova bez potrebe, a neki delovi koji su izlozeni kvarenju, i kidanju tokom godina i vremena su recimo odradjeni od slabijih materijala. Itd.
Radovednez
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 21 Dec 2015, 06:20

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od Radovednez »

Super, to če mi pomoči! hvala vam puno. :)
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od alibaba40 »

Moram te razocarat nema losi strana ona se voli bez ijedne sprave koja moze da izmjeri ljubav prema harmonici... :ijuju:
Korisnikov avatar
alibaba40
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 873
Pridružio se: 15 Mar 2011, 13:42

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od alibaba40 »

I jos nesto zaboravio sam oni koji kukaju da je tesko razvlaciti i da je teska brate imaju klavijature, u tome i jest car sviranja ovakvog instrumenta :svirac:
Korisnikov avatar
Harmonikašica Ivana
48 basova
48 basova
Postovi: 75
Pridružio se: 21 Apr 2014, 23:09

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od Harmonikašica Ivana »

Ne znam trebaju li ti podaci za istraživanje još uvijek. Evo ti ženska strana priče :)
Kako smo mi žene inače sitnije i slabije od vas muškaraca to nam još više otežava ( da tako kažem ) sviranje. Budimo realni - mi žene naprijed imamo "nešto" što vi nemate, pa to "nešto" harmonika pritišće i čini nelagodu :lol: Kad tek počinješ tu su opake upale mišića. Mana joj definitivno težina. Nakon nekog vremena "ogrbaviš" to jest kičma se deformira zbog težine same harmonike. A i nama koji sviramo na stalku također strada i noga od "držanja" tog istog stalka. Ne znam kako je kod ostalih, ali, mene ako ne sviram dan - dva počnu boliti zglobovi na prstima pa htjela ne htjela moram svirati! Na kraju bih dodala da sve te mane padaju u vodu kada stavim harmoniku na sebe, osjetim njezin miris i zasviram je. Nema ljepšeg osjećaja od toga! :D
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od Dallape 1960 »

Pa hajd da izuzmemo tezinu.. mana joj je po meni slozenost :-) definitivno su potrebne godine ucenja, i prakticnog usavrsavanja 5-6 zanata i ogromna doza ljubavi prema harmonici da bi neko postao dobar majstor za servisiranje harmonika, a takvih ce biti sve manje.. a servis i popravka su neophodni. inace nema mane, prvo zbog ogromne ljubavi i postovanja koju osecam prema harmonici, drugo nezahvalno je instrumentu koji uz pravilno cuvanje i odrzavanje moze da traje 100 godina i u rukama dobrog harmonikasa sebe otplati 100 puta. :-)
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od Dallape 1960 »

Nezahvalno je traziti manu :-)
birtija
16 basova
16 basova
Postovi: 18
Pridružio se: 22 Feb 2012, 00:19

Re: Istraživanje: loša strana harmonike

Post od birtija »

:svirac: Nema mana
Odgovori