Transport harmonike avionom

Sve u vezi harmonike i muzike što ne spada u gornje podforume.
Odgovori
mamula
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 16 Jun 2011, 07:57

Transport harmonike avionom

Post od mamula »

Pozdrav svima, hocu moju harmoniku da transportujem avionom, ima li iko iskustva kako je pripremiti za transport i koje sve formalnosti treba uraditi prije ulaska u avion? Treba li prije najaviti transport? Upisati u pasos ili nesto slicno? hvala
95vdadov91
Nema harmoniku
Postovi: 2
Pridružio se: 20 Jul 2017, 08:59

Re: Transport harmonike avionom

Post od 95vdadov91 »

Hallo harmonikas, ovo tije pravo pitanje. Samo jedna mal pouka za ostale koji to zele tako raditi kao ti.kad predajes harmoniku za transport u avionu moras je obavezno u koferu transportovati i ti sam kofer dobro spuzvom zaviti pa preko folijom vise puta zavi.Opet ti je samo 50% sigurno da ces je dobiti na izlazu ne ostecenu. Problem je sto se koferi bacaju bez tvog znanja kod transporta.Posebno i ako napises da je lomljivo naljepnicu stavi na English.Posmatraj kako se bacaju. Ja sam nazalost jednom dobio razbijenu harmoniku leteci iz Amerike nazad. Od sad samo nosim je sa sobom u kabinu.Nije jednostavno ali najsigurnije. To je samo jedan od saveta. Sretno
Korisnikov avatar
stoper
48 basova
48 basova
Postovi: 48
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Transport harmonike avionom

Post od stoper »

Prije nešto manje od godinu dana sam avionom prenio harmoniku iz Sarajeva do Kaira sa presjedanjem u Beču. Putovao sam Austrian Airlines-om i prethodno sam im postavio pitanje o transportu harmonike kao ručnog prtljaga (ne bih nikada dozvolio da harmonika ide sa ostalim prtljagom). Dobio sam odgovor da ne mogu transportovati harmoniku kao ručni prtljag nego da za nju trebam platiti sjedište u avionu, što košta gotovo kao i karta za odraslu osobu. Ja sam na rizik ponio harmoniku sa sobom u mekanoj torbi za harmoniku i na aerodromu u Sarajevu su me pitali šta nosim i da li je to harmonika ali nisu pravili probleme. Obzirom da je avion koji leti od Sarajeva do Beča bio nešto manji, harmonika nije mogla stati u pretince za prtljag te sam je stavio sebi na krilo. Stjuardesa je malo negodovala ali sam ja bio veoma ozbiljan i rekao da nije moj problem što su pretinci manji u odnosu na standardne. Prije samog polijetanja ona mi je ponudila da stavim harmoniku u business klasu između sjedišta jer je bilo praznih mjesta - dakle harmonika putovala business klasom a ja economy :)
Na aerodromu u Beču prije prolaska vrata za Kairo su pozvali da se prijavi ručni prtljag koji je teži ili većih dimenzija od predviđenog što sam uradio (nisam trebao), te su bili iznenađeni da sam uspio doći dotle sa tako gabaritnom torbom. Rekli su mi da prije samog ulaska u avion odložim torbu pred vratima aviona na što sam ja odgovorio da nema problema. Naravno, to nisam uradio nego sam unio harmoniku u avion i stavio je u pretinac za odlaganje ručnog prtljaga (dimenzije ovog pretinca su u avionu iz Beča za Kairo bile veće tako da je harmonika stala bez problema). Tako sam uspio prenijeti harmoniku.
Negdje sam pročitao jednu dobru ideju, a to je da se harmonika rastavi na dva dijela (klavijatura na jednoj strani, a basovi i mijeh na drugoj), te ukoliko putujete sa nekim možete tako rastavljenu i fino umotanu (možda u plastičnu foliju) da je prenesete u dvije ručne torbe ili ruksaka, a težina i veličina ne bi trebali da pređu predviđene dimenzije.
mamula
120 basova
120 basova
Postovi: 173
Pridružio se: 16 Jun 2011, 07:57

Re: Transport harmonike avionom

Post od mamula »

stoper, odlicno si ovo opisao. Mislim da je ovo zadnje pun pogodak, sa rastavljanjem u dva dijela. Mislim da ima cak i covjek koji pravi ovakve kofere, samo ne znam gdje. Ovo kako si ti prosao je prava lutrija, ja sam na kraju odustao i kupio harmoniku, kad sam bacio na papir izasla me skoro isto kao da sam platio sjedista sto su trazili od mene.
Odgovori