Filtriranje tona kod losih snimaka

Pravila foruma, predlozi, sugestije i kritike, uputstva za rad na forumu i slično.
Odgovori
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Filtriranje tona kod losih snimaka

Post od micha56 »

Na molbu naseg clana boki80, a verujem da ce koristiti i svim nasim clanovima, koji imaju eventualno problem sa losim mp3 snimkom od lose i izgrebane ploce, odnosno loseg video snimka, gde ton ima sum, brum, pucketanje i td ... Naravno veoma je bitno i poznavanje rada na kompjuteru. U suprotnom - nista, mala sala.

Kod loseg mp3 snimka postupak je sledeci:

1. Otvoris program Adobe Audition (ja koristim verziju 3.0) i ubacis taj los mp3 snimak (program je kompatibilan i sa mnogo drugih ekstenzija).
2. Na grafiku snimka je sada potrebno pronaci sekvencu tog loseg tona sa brumom, sumom, pucketanjima i sl i selektovati je. Ova sekvenca moze da bude mnooogo mala, ali po mom iskustvu najbitnije je da na njoj nema nista od dobrih tonova, a i dobro je da bude npr 1 sec.
3. U opciji Effect ukljuciti Noise Reduction (process), pa u njemu Capture Profile i time prakticno zapamtite taj los zvuk.
4. Selektujete celi snimak mp3 i ponovo Noise Reduction (process) - OK.
Sada prakticno program pronadje na celom snimku lose zvuke zapamcene od malopre i obrise ih, a ostane samo dobar ton.
Ukoliko ste u tackama 2. i 3. selektovali i zapamtili samo lose zvuke, onda je dobro, ali ako medju njima ima i dobrih tonova, onda posle "ciscenja" dobijete NISTA. Ne mari, postoji opcija UNDO, pa vratite nazad, a ako bas mnogo zeznete stvar - uvek imate onaj originalni los snimak.
5. E sada iskoristite svoje uvo i talenat, pa preko raznih filtera, reverba, eha i miksera (program je prebogat ovim efektima) doterate taj snimak da vredi i to je to.
6. Ostaje samo Save As mp3 ili neka druga ekstencija i gotovo.
Poslednja izmena od micha56 u 23 Dec 2010, 21:04, izmenjeno 3 puta ukupno.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Filtriranje tona kod losih snimaka

Post od micha56 »

Za los ton kod video snimka postupak je sledeci:

1. Video snimak treba prilagoditi da bude kompatibilan sa programom Windows Movie Maker (wmv, avi i sl.). Ukoliko video nije u ovim ekstenzijama, postoji niz konvertora, pomocu kojih moze da se prebaci taj video iz nekog drugog (flv ...) u ove koji nam trebaju.
2. Otvori se program Windows Movie Maker i u njemu ovaj video. Bitno je da se ceo video snimak spusti dole u Storyboard.
3. Otvori se bilo koji od programa pomocu kojih moze da snimi ton sa video snimka. Ja koristim Sound Forge (kod mene je verzija 9.0), koji snima sa videa samo ako je selektovan Stereo mix preko one ikonice zvucnika dole, desno pored sata (snimanje).
4. Pustis emitovanje videa i snimis ton u realnom vremenu preko Sound Forge npr. Taj ton se - Save As mp3 ili neka druga ekstenzija.

Sada ide obrada tona isto kao bilo kog mp3 snimka sa lose ploce (prethodni post) i kada dobijete dobar tonski snimak - postupak je sledeci:

5. Sada donju traku videa u programu Windows Movie Maker prebacite na Timeline, pa preko Set Audio Levels iskljucite originalni ton videa, a ukljucite ton Audio/Music.
6. Ubacite novi snimak dobrog tona (koji je preradjen sa Adobe Audition) u Windows Movie Maker i spustite ga ispod videa na Timeline.
7. Ukoliko ima nekog kasnjenja ili dislociranja tona u odnosu na video - pomeranjem tona u odnosu na video to moze da se ispravi.
8. E sad dolazi pamcenje tog vaseg videa na kompjuter i to u ekstenziji wmv. Velicina fajla se drasticno menja u zavisnosti od kvaliteta tog video snimka. Ja licno koristim gustinu snimka na 2,1 Mbps.
9. Za izbacivanje ovog videa na YouTube mnogo je bolje da se ekstenzija wmv konvertuje na flv pomocu nekog od konvertera (ja koristim Cool WMV To FLV Converter na opciju Medium), jer ce se tako wmv fajl od npr. 40 Mb sada smanjiti u flv ekstenziji na 14 Mb (mnogo manji, a skoro isti kvalitet).

Dragi forumasi, ako vas nesto dodatno interesuje - tu sam.

Pozzz.
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Filtriranje tona kod losih snimaka

Post od boki80 »

Hvala puno na objasnjenju. Pozdrav!
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Filtriranje tona kod losih snimaka

Post od micha56 »

Linkovi za skidanje pomenutih programa u gornjim postovima su:

Za Adobe Audition 3.0:
hotfile.com Audition3.part1.rar.html
hotfile.com Audition3.part2.rar.html
hotfile.com Audition3.part3.rar.html

Za Sound Forge 9.0:
hotfile.com FunFunnia.Com_Sony_Sound_Forge_9.rar.html

Windows Movie Maker vec postoji u instalaciji bilo kog programa Windows (XP, Vista 7 ...) tako da nije potrebna posebna instalacija.

Pozzz.
Korisnikov avatar
Salle1010
120 basova
120 basova
Postovi: 134
Pridružio se: 23 Sep 2011, 14:02
Lokacija: Cuprija

Re: Filtriranje tona kod losih snimaka

Post od Salle1010 »

micha56 napisao:Linkovi za skidanje pomenutih programa u gornjim postovima su:

Za Adobe Audition 3.0:
hotfile.com Audition3.part1.rar.html
hotfile.com Audition3.part2.rar.html
hotfile.com Audition3.part3.rar.html

Za Sound Forge 9.0:
hotfile.com FunFunnia.Com_Sony_Sound_Forge_9.rar.html

Windows Movie Maker vec postoji u instalaciji bilo kog programa Windows (XP, Vista 7 ...) tako da nije potrebna posebna instalacija.

Pozzz.
micha56 ova prva 3 linka za "Adobe Audition" ne rade vise, a svuda gde sam nasao neki drugi za skidanje ovog programa trazi ili registrovanje putem "Adobe Download Assistant" ili pak nesto drugo,.....
Mozes li ponovo postaviti neki link?
Hvala i pozz
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Filtriranje tona kod losih snimaka

Post od micha56 »

I ovi linkovi su mi promakli, pa ih nisam skinuo.
Na forumu je strogo zabranjeno postavljanje krekova i besplatnih verzija programa koji se placaju, tako da ...
Cucemo se na PP.

Pozdrav.
Odgovori