Đorđe Davidović

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
Bata Kanda 73
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 701
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Đorđe Davidović

Post od Bata Kanda 73 »

Otvorio sam novu temu tj.postavio novo ime na staroj temi,jer mislim da ovaj dečko to i zaslužuje! Kada je neko sa 18g.prva harmonika sveta pa još i jedno prepametno dete,fino vaspitano mislim da treba da ima i on svoje mesto na ovom forumu i baš ovde među ovoliko velikana.Momak ne samo da ima znanje već i dušu,srce, za jedan ovako plemenit instrument.Jer nije bitna samo tehnika (o tome smo puno pričali) već i osećaj za instrument,za svaku kompoziciju,bitna je duša da svaku kompoziciju doživi na pravi način i da je proživi dok je bude izvodio,a ovaj momak,verujte mi, to ima u izobilju! Pa eto neka neko,ko je vešt sa komp.pošto ja nisam,postavi njegove "stvari" ovde da i ostali uživaju u muzici ovog mladog a velikog muzičara! Pozdrav! :svirac:
Korisnikov avatar
Fado
48 basova
48 basova
Postovi: 54
Pridružio se: 27 Avg 2011, 21:46
Kontakt:

Re: Đorđe Davidović

Post od Fado »

Evo sta danasnja Politika pise:
Đorđe Davidović najbolji mladi harmonikaš na svetu

Đorđe Davidović osvojio svetski kup, koji je održan u Spoletu u Italiji
Đorđe Davidović oduševio i publiku i žiri izvođenjem klasične muzike na „dugmetari“ (Foto iz lične dokumentacije)
Niš – Titula juniorskog prvaka sveta na velikom Svetskom kupu harmonikaša, koji je održan u Spoletu u Italiji, pripala je mladom sedamnaestogodišnjem Nišliji Đorđu Davidoviću. Renomirano takmičenje održano je od 18. do 27. avgusta, a juče se Đorđe vratio u svoj Niš:
Presrećan sam jer sam u konkurenciji mladih umetnika iz celog sveta branio izuzetno visoku reputaciju srpske harmonike i naših poznatih virtuoza. Sa harmonikom drugujem od šeste godine i za sve moje uspehe, naravno i za ovaj na Svetskom kupu, najzaslužnija je moja profesorka Tijana Jovanović – ispričao nam je Đorđe Davidović, učenik Muzičke škole u Nišu.
Na Svetskom kupu u Italiji ovaj mladi Nišlija, za koga kažu da je vanserijski talenat za instrumentalnu muziku, posebno za harmoniku, jer pored „dugmetare“ svira i klavirsku harmoniku, pobedio je u do sada najjačoj konkurenciji domaćina iz Italije i takmičara iz Rusije, Ukrajine, Kine, Švedske, Francuske, Španije, Nemačke i drugih zemalja: – Do poslednjeg dana vladala je velika neizvesnost ko će poneti titulu najboljeg. U dve etape, a nakon toga i na završnom takmičenju nas 15, među kojima su bili i izuzetni majstori iz Rusije, Kine i Švedske, nastupali smo pred strogim žirijem koji je ocenjivao naše umeće. Žiri bez ikakvih odstupanja poštuje i primenjuje rigorozne kriterijume u ocenjivanju – u ukupnom zbiru odbacuju se po tradiciji najniža i najveća ocena i tek posle toga odlučuje o plasmanu – navodi mladi muzičar.
Učestvujući prvi put na tom prestižnom takmičenju, Đorđe Davidović je oduševio i publiku i žiri izvođenjem klasične muzike na „dugmetari“ – dela Baha, Vojtenka, Bramsa, Semjonova i Skarlatija. Do Spoleta i Italije stigao je pobedivši na Republičkom takmičenju učenika muzičkih i baletskih škola Srbije u Šapcu i na Internacionalnom festivalu harmonike u Istočnom Sarajevu. Sa peharom iz Italije upotpunio je vitrine u kojima su priznanja, nagrade i diplome.
Ovom mladom Nišliji muzički stručnjaci predviđaju izuzetnu i bogatu karijeru. Stremeći ka muzičkim vrhovima ne samo u juniorskoj konkurenciji, uzor mu je sestra Jelena, dve godine starija, koja je takođe virtuoz ha harmonici i „prva harmonika Srbije“ na takmičenju u Sokobanji pretprošle godine. Roditelji Snežana i Vojkan Davidović omogućili su Jeleni nastavak školovanja na Konzervatorijumu u Beču, na drugoj godini studija. Njenim stopama ide i Đorđe.
Nemam sta da dodam za sada osim i ove slike iz istog lista:
Slika
free picture hosting
Od srce najlepse zelje da nastavi sigurnim koracima na putu kojim je krenuo :)
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Đorđe Davidović

Post od cupavac »

Svaka cast za prvaka svijeta! Virtuoz na klavirki i dugmetari, ovo se rijetko vidja! Sve cestitke Djole! :svirac:
cupavac
120 basova
120 basova
Postovi: 152
Pridružio se: 04 Jan 2012, 18:14
Lokacija: Dalmacija

Re: Đorđe Davidović

Post od cupavac »

Odgovori