Budimir - Buca Jovanovic

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od DervenD »

Ukika napisao:Svaka cast i hvala za ove lepe postove! Nemojte mi persirati ja sam dosta mladji, jedva punoletan, a i kao svirac ne zasluzujem to :)
Vidim da ste mlad,zainteresovan i abiciozan .Imate takodje izvrstnog ucitelja.Iskoristite taj momenat,takodje i eventalni angazman u nekom KUD-u,"ako vam je pri ruci" nije losa stvar.Najbitnije za mlade,ovladati sve postepeno,ne preskakati,biti strpljiv.Obicno,po pravilu mladi zure,malo su nestrpljivi,cak i u samoj svirki zure,nekako vise vole da soliraju.Ucite orkestarsko sviranje,pogotovo harmoniju.Licno nisam harmonikas,ali sam bio clan jednog KUD-a,gde su mnogi poznati muzicari vodili muzicku sekciju, te znam kako su radili sa mladima.A vremena mora biti.Radio sam i to jako teske poslove,uporedo studirao ne bas laki fakultet,tri puta minimum sedmicno odlazio na probama,nastupi sa KUd-om...Kad se ima zelje,volje,sve " mora da moze i stima",mozda ne perfektno,a ono bar solidno,ako nista drugo za svoju dusu.Pohvalno je i to sto ima jos uvek mladih ljudi,koji uprkos svemu, nastavljaju nase lepe tradicije.
Hvala i moja velika zelja da uspete.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od Ukika »

Hvala! I ja planiram da se "uvalim" u neki KUD da radim, eto za casove i dzeparac, trebalo bi do leta da se sredim jer bas to sto ste napisali je moj problem ta zurba.... ranije ko klinac kad sam vezbao bas me briga bilo za metronom a nisam imao sa kim da vezbam nego sam sam svirao i jurio, pa sad kad soliram i ne oseca se mnogo ali kad stanem sa orkestrom tu je vec problem.. ali prof. Boban uspeva da me vrati u ritam, sam vidim da napredujem... hvala jos jednom na lepim zeljama i recima ;) odosmo u off topic, al eto izvinjavamo se omaklo se :D
Korisnikov avatar
accordionist
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 543
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od accordionist »

Jako zanimljiv snimak na kojem Budimir Buca Jovanovic prica o sebi a zatim svira i peva:

http://www.youtube.com/watch?v=cqXQc_RkkLc

Njegovu besedu sa ovog snimka mozete i da procitate ovde:

Budimir Jovanović - o sebi

"Bavim se muzikom već više od četrdeset godina. Kao dete od šest godina počeo sam da sviram harmoniku, tojest moj otac je još pre rata svirao diatonsku harmoniku sa tri reda pa je negde pred rat prešao na gramatičnu, kako se to kaže, harmoniku, sa pet redi, i ja sam još pre rata počeo svirati diatonsku, tu harmoniku sa dva reda i nekoliko meseci sam svirao na toj harmonici. U oči rata, negde '38-39' godine, počeo sa dugmetarom zvanom Ravner - marka harmonike. I tako sam to učio, prvo od oca pa posle od drugih starijih kolega, Ilije Spasojevića i Stevice Stankovića sve do '46-7e godine od kad sam počeo već da se bavim poluprofesionalnim poslovima svirajući vašare, svadbe, igranke i tako dalje.

Od 1951. godine počeo sam da sviram na radio Beogradu - takozvani Beogradu 2.

1963. godine sam osnovao svoj ansambl i bavim se takoreći superprofesionalnim poslovima ove vrste u duhu narodnog melosa, stvaralaštva, muzike u tom duhu.

Stvorio sam mnoge pesme i igre. Izveo sam na put sa svojim kompozicijama mnoge pevače. Stekao sam bezbroj prijatelja i obožavalaca; dobijao sam mnogo pisma u znak zahvalnosti za svoje stvaralaštvo. Mnogi su mi zahvaljivali za stvaralaštvo koje sam dao narodu ali ni jedan ne beše ovoliko, ovoliko i ovakav ljubitelj narodne umetnosti na muzičkom polju kao ovaj dečko koji sad sedi pored mene ovde a zove se Aleksandar Saša Krstić. Inače, i on se bavi muzikom svirajući na fruli stara kola i stare pesme kao i ovu muziku koju mi danas stvaramo, novokomponovanu. S entuzijazmom i sa ovakvom željom, da ovoliko neko može voleti umetnike koji stvaraju muziku u narodnom duhu! Pa kad je već on jedini, i jedan, jedini čovek u ovoj zemlji, ja ću mu posvetiti nekoliko kompozicija svojih, a možda ću nešto i odsvirati koje sam prvo u svojoj karijeri, odnosno u svom detinjstvu, pesmu, koju sam prvu naučio, pokušaću da i to se setim, šta sam to učio da bi ovaj mladi čovek imao, ovaj, nečega čega će da se seća, naravno posle, jer on će u svakom slučaju više živeti nego mi koji se već nazivamo - veterani.

Pa evo, sad ću ja to pokušati da nešto odsviram i odpevam za mladog Sašu.

Na početku nisam rekao da se ja zovem Budimir Jovanović, zvani Buca.

Pa evo, kao što rekoh, te prve pesme koju sam naučio da sviram, onda kada sam imao šest godina. Pesma se zove Cvetala mi lipa i topola."



A evo i jos dva snimka gde svira i peva uzivo svoje pesme koje je napisao za poznate pevace:

http://www.youtube.com/watch?v=KnMfH1B9vnE

http://www.youtube.com/watch?v=wY6nLG3QeAs
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od DervenD »

accordionist, svaka cast na entuziazmu i vremenu koje poklanjate ovom forumu.
Pozdrav!
Odgovori