Budimir - Buca Jovanovic

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Budimir - Buca Jovanovic

Post od micha56 »

Slika
Budimir - Buca Jovanović

Od mnostva dobrih harmonikasa koji su u poratnim godinama pa sve do danasnjih dana delovali na jugoslovenskoj estradi treba posebno izdvojiti Budimira - BUCU Jovanovica koji svojom prelivajucom, raspevanom svirkom cini njegovo sviranje prepoznatljivim cak i onda kada se cuje u orkestru. To kako Buca Jovanovic prebira po dirkama to je nesto drugacije od moravskog Mijinog stila - to je meraklijski obrenovacki stil.
Budimir BUCA Jovanovic nije gradio solisticku karijeru harmonikasa vec je pretezno nastupao sa svojim orkestrom kojim je uspeo da stvori svojevrstan simfonijski nacin muziciranja. Njegovi aranzerski poduhvati sa neobicnim, ali veoma prikladnim harmonskim resenjima ucinili su ga poznatim u diskografskom svetu. Mnogi izuzetni pevaci su proizasli ispod skuta Buce Jovanovica. Dovoljno je samo spomenuti Boru Spuzica Kvaku, Sabana Saulica i Azeminu Grbic pa da se shvati kavo je cudo sa njima ucinio u svetu diskografije ! On je jedan od retkih harmonikasa koji tako dobro poznaje svet nota i u njemu se nalazi na maestralan nacin. Note je naucio vec u prvim godinama svog druzenja sa harmonikom, a tome ga je naucio harmonikas starije generacije Dzoni Gavrilovic, kako Buca sam posteno tvrdi odajuci na taj nacin starom majstoru duznom postovanja.
Budimir Jovanovic je umro 1988 godine. Produkcija gramofonskih ploča Radio televizije Beograd je tim povodom izdala ploču i kasetu pod nazivom: "U SPOMEN BUDIMIRU BUCI JOVANOVICU" sa sledecim pesmama:

01.Budimir Jovanovic - Rasiri ruke o majko stara
02.Bora Spuzic Kvaka - Na rastanku
03.Saban Saulic - Dajte mi utjehu
04.Vida Pavlovic - Teku casi bola
05.Saban Saulic - Kako si majko, kako si oce
06.Vida Pavlovic - Ne spremaj, majko, darov
07.Slavko Petrovic - Danas, majko, ženiš sina
08.Saban Saulic - Bio sam pijanac
09.Bora Spuzic Kvaka - Ako draga sretnes majku moju
10.Marinko Rokvic - Momak veseljak
11.Saban Saulic - Zbog neverstva jedne zene
12.Dobrivoje Topalovic - Psenica se povila u klasu
13.Biserka Misic - Danas je tvojoj cerki svadben dan

Svake godine Bucini prijatelji i saradnici organizuju manifestaciju DANI BUDE JOVANOVICA.

Radio je sa sledecim izvodjacima i napravio im sjajne pesme koje ce uvek pamtiti u narodu:

Azemina Grbic, Biserka Misic, Bora Drljaca, Bora Spuzic Kvaka, Branka Scepanovic, Cvele Radovanovic, Dobrila Nikolic, Dobrivoje Topalovic, Dragoljub Lazarevic, Dragoslav Belic, Duet Branka Tosic i Zivan Pavlovic, Duet Kruna Jankovic i Milutin Jevtic, Dzevad Ibrahimagic, Gvozdne Radicevic, Izet Cirikovic, Javorka Urosevic, Jelena Jankovic, Lepa Lukic, Ljiljana Jovanovic, Marinko Rokvic, Meho Puzic, Mile Kitic, Milija Stankovic Brole, Milivoje Djurisic, Milomir Delic, Mira Vasiljevic, Mirjana Barjaktarevic, Mirjana Obradovic, Miroslav Radovanovic, Mustafa Ezic, Nedeljko Bilkic, Nedeljko Kostic, Nenad Jovanovic, Nikola Urosevic Gedza, Novica Negovanovic, Rasa Pavlovic, Safet Cimirotic, Safet Isovic, Safet Redzic, Sena Ordagic, Silvana Armenulic, Slavko Petrovic, Subhija Isakovic, Saban Saulic, Seki Turkovic, Toma Jovanovic, Vida Pavlovic, Zaim Imamovic, Zekerijah Djezic, Zoran Kalezic, Zvonimir Mitrovic Zone, Zika Nikolic, Zivadin Kojic Zica...

Budimir Buca Jovanovic - 01.07.1968 - Rasiri ruke, majko

Iza sedam gora i mora
Ja sam ti usamljen majko znaj
I stalno čeznem i mislim
Kad ću da dođem u rodni kraj

Raširi ruke, o majko stara
Ja ću ti doći kad dođe maj
Kad naša bašta, sva ozeleni
Nadaj se majko meni

Želja je moja jedina
Da vidim još jednom rodni dom
I staru majku radosnu
Da ruku poljubim ocu svoma

Prećiću gore i mora
Tad mojoj patnji biće kraj
Nestaće tuge i bola
Kad padnem majci u zagrljaj

A evo i jednog cuvenog Bucinog kola:
http://www.youtube.com/watch?v=BURFUjlr46M
Korisnikov avatar
EVOMENE
Nema harmoniku
Postovi: 12
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Kolo

Post od EVOMENE »

Po misljenju,mnogih strucnjaka Budimir je snimio najlepse kolo
Kolo se zove Zvecanka
Korisnikov avatar
micha56
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 770
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00
Lokacija: Cuprija

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od micha56 »

EVOMENE napisao:Po misljenju,mnogih strucnjaka Budimir je snimio najlepse kolo
Kolo se zove Zvecanka
A kojih to strucnjaka ?????
Mislim da je kolo lepo i da je jedno od boljih, ali najlepse ...????
Ima mnogo lepih i dobrih kola, koja mogu da konkurisu za takav epitet (kola od Tomice Miljica, Ljubise Pavkovica, Baneta Milutinovica, Radojke, Slobodana Bozinovica, Tihomira Paunovica, Krnjevca i mnogoh, mnogih dugih), ali ne moze ni jedno biti izabrano kao najlepse - posto su ukusi razliciti, a svaka budala ima svoje veselje, tako da ...

Pozzz.
Korisnikov avatar
srx
Nema harmoniku
Postovi: 15
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od srx »

Ovo su njegova kola iz 1966 -
A1 Momačka Šetnja
A2 Miškovo Kolo
B1 Bucino Kolo
B2 Gocino Kolo
a Imamo i iz 1967 -
A1 Momački Zaplet
Written-By - R. Mitrović*
A2 Gružanka
B1 Guncatsko Kolo
B2 Lazarevačko Kolo

Inace moj idol :)
Dallape 1960
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 709
Pridružio se: 27 Maj 2011, 21:25
Lokacija: Kosovo i Metohija

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od Dallape 1960 »

Vrhunski kompozitor i harmonikas.. :svirac:
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od Ukika »

Dolazi li neko od vas ovde u Guncate, na Bucine dane? Nekad su organizovali i takmicenje harmonikasa, bilo je dosta i dece, sada nije kao nekad ali i dalje se drze, nastupa dosta pevaca, njegov ucenik je prosle god. svirao sa svojim orkestrom, sve u svemu lepo druzenje :D

To je ovde kod mene, susedno selo, sat peske 10 min kolima. Inace pokojni Aleksandar Leka Nikolic je bio moj (ja se nisam rodio) komsija. Danas se druzim sa njegovim unukom, cerka svaki dan s majkom na kavi, a onda je je gnjavim da mi prica tako o Buci jer su Leka i Buca bili nerazdvojni prijatelji.

"Rasiri ruke o majko stara" je nastala u Australiji na turneji cini mi se 68 god. Krenulo im je dobro, pa su produzili za jos 6 ili tri meseca ne secam se, a on je tamo patio i iz te patnje eto legendarne pesme.

Cim budem imao tacne informacije o "Bucinim danima" javicu ovde na forum, pa bi bilo lepo da se vidimo i druzimo malo.
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od DervenD »

Vrstan muzicar,kompozitor,aranzer,tekstopisac.Svoje sviranje podredio je orkestru.Evo kako je samo vro jednostavno cisto svirao i pratio Bucin orkestar,kako je predivno orkestrirao:


http://www.youtube.com/watch?v=u6MhqNiCXjQ


Vrlo cesto mi zaboravjamo frulase ili glumce koji govore stihove(ovde nije slucaj,ali kod prelepe rekao bi izvorne narodne pesme,Buca je autor,ali je pesma po svim elementima stvarno u cistom izvornom,narodnom duhu,"Oj goro,goro zelena"stihove govori Duasan Vidak-jos jednan element koji govori o Bucinoj raznovrstnosti ,sirokom i bogatom repertoaru).Na ovoj ploci svira duet frula Tihomir Paunovis-Pavle Stanojevic.Ne zaboravimo legendarnog Kragujevcanuna Pavla i mozda ne tako po stilu,koliko po mestu rodjenja maestra Boru Dugica.


A evo kako je Buca u orkestru muzicirao.Dakle nesto vise od sviranja.Po meni mozda Silvanina najlepsa,najkvalitetnija pesma.Mozda ne najpoznatija,mozda ova pesma nije dozivela takvu slavu poput "Sta ce mi zivot",ali mozda kompletnija u svakom segmentu.Ima li negde takve ozbiljnosti u pristupu necega sto radite, uz ovakvu nonsalantnost?Da ima,ima kod Buce.Instrumen kao da postaje mala igracka,bez koje se ne moze,koja kaze sve,koja znaci sve.


http://www.youtube.com/watch?v=fMKnGRy8mJs
Poslednja izmena od DervenD u 10 Mar 2012, 21:17, izmenjeno 6 puta ukupno.
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od Ukika »

Buca je raspisivao po 12 violina.. pa vi vidite :D
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od DervenD »

Ukika napisao:Buca je raspisivao po 12 violina.. pa vi vidite :D
Da,Vi ste u pravu i hvala za zanimljiv podatak o pesmi "Rasiri ruke,o majko stara",a uzput : pesma "Poleti golube moj" kazu nastala je na turneji po Bugarskoj.

Krajem sezdesetih,pocetkom sedamdesetih,slicno zabavnoj muzici,"Srpska skola" kompozitora,resila je da oplemeni pesmu i svirku sa vokalnim grupama.Pogotovo to se radilo kada su se spremale festivalske pesme,pa nije mogao da se zaobidje svakako jedan od najvecih i najacih festivala Narodne muzike, ne samo u Srbiji,vec i na podrucju bivse SFRJ "Beogradski sabor".U ranijim godinama tih festivala "Ilidza","Beogradski sabor"...ne samo da je bilo takmicenje,nadmetanje pevaca,kompozitora,aranzera,tekstopisaca,vec su nastupali ,pratili pevace mnogi orkestri,koji su imali svoje klijente,pa su se u neku ruku i orkestri takmicili,nadnetali,mozda ne i zvanicno.Evo primera:Ansambl R. i T. Zivkovica imao je svoje klijente(Nedeljko i Nedzad) koje "nikome nije davao"-koliko samo Ilidza i B.Sabora,Safeta su cesto pratili,Kvaku "Stara pjesma".... Buca Sabana "nije ispustao" ili Saban nije ispustao Bucu,pre ce ovo drugo.Buca je na jednoj Ilidzi pratio Safeta"Stoj mesece zut",Lepu Lukic "Oplakana ljubav",Dzevada Ibrahimagica "Slomljeno srce"....Legendarni Mija Krnjevac na jednom B.Saboru pratio Hokija "Sjecaj se srce" i Tomu "Sliku tvoju ljubim",koliko je puta samo ucestvovao na Ilidzi?... Naravno da su istovremeno ucestvovali kao nezaobilazni sa mnogim orkestrima na Ilidzi NO RTS pod vodjstvom Jovice i Serbe,a u Beogradu NO RTB pod vodjstvom Miodraga Jasarevica(cak su putovali i na Iidzi -pobednicku pesmu jedne Ilidze mislim '68 ,"Ah ljubav,ljubav" Nedzada Salkovica ako ne komplet,a ono ispomaze Rade Jasarevic sa svojom druzinom-bilo je to davno).Pocetnih godina tih festivala ,Sestet Dusana Radetica ucestvovao je sa ostalim orkestrima u Beogradu i u Sarajevu.Na svu zalost kasnije su sve ucestnike pratili samo RTS i RTB,pa se desiilo i ono nedopustivo.Na svu zalost koriscen je plejbek na jednoj Ilidzi(naravno na plejbeku ulovi se onaj pevac koji zna da peva uzivo,a ne snalazi se sa plejbekom,sto je i logicno-"ulovljen je plejbek" na pesmi "Asiklija"."Nezad je poceo da peva,a jos usta nije otvarao").Mislim da su se oglasila i SMI u jednoj rubrici.

Na prvi pogled malo skretanje sa teme,ali Buca je stvarno bio i te kako aktivni takmicar na svim poljima:kompozitor,aranzer,tekstopisac,orkestarski,kola....
Kada je pocela saradnja Buca-Kalezic(Zoki je nekako bio vise Acin,Stepicev "klijent") Buca je stvarno obogatio "Pivljanku" violinama o kojioma Vi govorite i tom pevackom grupom,pa je "tuzna Vinka Pivlanka" predstavljena u jednom novom ,boljem svetlu:

http://www.youtube.com/watch?v=duX2l6SbyO0

Da,vidite kako sada obogacena Pivlanka zvuci,za nepoverovati!
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Budimir - Buca Jovanovic

Post od Ukika »

Svaka cast i hvala za ove lepe postove! Nemojte mi persirati ja sam dosta mladji, jedva punoletan, a i kao svirac ne zasluzujem to :)
Odgovori