Tomica Miljić

Ljudi bez kojih harmonika ne bi progovorila. Biografije harmonikaša.
Pravila foruma
Ukoliko imate biografiju nekog harmonikaša koji se još uvek ne nalazi u ovom delu foruma, slobodno postavite novu temu sa tekstom biografije. Cilj je da ovde sakupimo biografije svih naših i svetskih harmonikaša.
Odgovori
Korisnikov avatar
boki80
48 basova
48 basova
Postovi: 86
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tomica Miljić

Post od boki80 »

steela napisao:to je vrhunski harmonikas pogotovo u sviranju SUMADIJSKE muzike...ima lijepih kola ali nisu puno tehnicki zahtjevna osim GINJA (BAR ZA MENE)...odlican harmonikas,ali je ipak za mene omiljeni PAVKE!
O ukusima naravno ne vredi raspravljati, ali ovde bih se samo osvrnuo na jednu recenicu koja mi je onako sto se kaze "zapala za oko", citiram
"ima lijepih kola ali nisu puno tehnicki zahtjevna osim Gunja". Sa tom konstatacijom da su kola od Tomice Miljica laka za sviranje se nikako ne bih slozio, pod uslovom da se izvedu upravo onako kako ih je on svirao, ne da lici na to, nego da se bas odsvira u ton, izuzetno tesko i za najbolje harmonikase na ovim prostorima. Cak sta vise slobodan sam da kazem da mnogi i sviraju njegova kola bas tako, da lici i bude prepoznatljivo, bez da ikoga podcenim i vredjam. Ni za jedno njegovo kolo nikada ne bih mogao da kazem da je lako za sviranje, bez obzira na tempo u kome se izvodi. I najsporije njegovo kolo je kombinacija raznih ukrasa dosta teskih za izvodjenje i samo najbolji majstori pogotovo iz skole Dragana Vasovica mogu da to odsviraju onako kako bi trebalo. Mada je Tomica dosta i modifikovao prstored i prilagodio ga onako kako je njemu bilo lakse, jednostavno neponovljiv umetnik.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Tomica Miljić

Post od steela »

slazem se ali za mene su kola lagana,neznam..ja sam vise za spora kola ne volim ..ZIVCANA(takoreci).a tomica i jeste komponova dosta sporih kola..o ukusimase ne raspravlja.svaka moze imatisvoje misljene!pozdrav
Korisnikov avatar
Ukika
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 400
Pridružio se: 20 Mar 2011, 19:38

Re: Tomica Miljić

Post od Ukika »

kad se setim kad mi je Spasojevic pokazao prstored za onaj deo u kosackom, gde su ona cetiri trilera vezana, nisam mogao da spavam kad sam došao kući... retko ko to odsvira pravilno, ja sam duuugo lupao glavu dok mi to Boban nije objasnio...
Miki82
Nema harmoniku
Postovi: 9
Pridružio se: 07 Dec 2012, 16:24

Re: Tomica Miljić

Post od Miki82 »

Legenda!
DervenD
48 basova
48 basova
Postovi: 57
Pridružio se: 08 Mar 2011, 22:39

Re: Tomica Miljić

Post od DervenD »

Obicno se kaze o ukusima ne treba raspravljati,sto i razumem donekle,a kazem:bas i o ukusima treba raspravljati uz prevashodno postovanje(znaje) abecede.Naime vrlo cesto je uvrezeno misljenje da je narodnu pesmu(u principu svaka pesma je komponovana i u najmanju ruku ima bar pocetnog autora-e)najlakse odpevati,odsvirat, gde se licno ne slazem.Upravo najteze je odpevati , odsvirati narodnu pesmu,najteze odsvirati lagano kolo(pravo ili vrlo korektno izvesti).Muziku ne cine samo prsti,virtouznost,brzina,glas"grlo,dijafragma,pravilno uzimanje vazduha,kradja vazduha"... vec izmedju ostalog i boje,ukrasi,harmonija,dinamika vodjenje("talasanje") i ostale i te kako vrlo vazne stvari,ako hocemo o pravom meraku.Mislim da je mnogo lakse odpevati i odsvirati brzu pesmu,brzo kolo iz prosrog razloga sto je manje zahtevnije.Sve sto je brzo bar za nijansu je siromasnije,a prebrzo moze biti i "kuso",da mi izvinite na izrazu.
Tomica je svirao nepogresio po definiciji uz pregrst nadogradnji,davao posebnu sladkocu svakom tonu.Kazu da je imao nameru,zelju da doda upravo tu "slatkocu u prstima" Borku Radivojevicu u neku ruku po geografskom poreklu "zemljaku"(okolina Petrovca na Mlavi ,Novog Sela,Lapova,V.Plane relativno je bliska).Mislim da bi pomogao ne samo Borku,vec i mnogim drugima,jer Tomica je bio covek velike duse.
Dobrica
48 basova
48 basova
Postovi: 50
Pridružio se: 22 Dec 2012, 17:44

Re: Tomica Miljić

Post od Dobrica »

Uživao sam čitajući ,DervenD svaka vam čast. :depkvk:
Dobrica
48 basova
48 basova
Postovi: 50
Pridružio se: 22 Dec 2012, 17:44

Re: Tomica Miljić

Post od Dobrica »

,steela,nekada neko mišljenje zadrži za sebe postaješ naporan,sve znaš sve umeš,sve kupuješ u svemu si najbolji ajde oladi malo,i razmisli o svojim postupcima.na ovom sajtu si okružen finim i kulturnim ljudima,koje treba da poštuješ ,mene ne moraš ja nisam još muzičar ja sam tek početnik i ako me zbog ovoga što sam napisao banuju ,neka ne ljutim se.
Korisnikov avatar
steela
Šef orkestra
Šef orkestra
Postovi: 386
Pridružio se: 15 Avg 2012, 11:48

Re: Tomica Miljić

Post od steela »

ok,posteno.
guerini
120 basova
120 basova
Postovi: 276
Pridružio se: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Tomica Miljić

Post od guerini »

Korisnikov avatar
Shop
120 basova
120 basova
Postovi: 197
Pridružio se: 08 Avg 2011, 09:39
Lokacija: Petrovac na Mlavi

Re: Tomica Miljić

Post od Shop »

Legenada!Ostavio je neizbrisiv trag za sobom!Dal postoji neki harmonikas koji ne svira bar dva Tomicina kola!

Dok god se bude svirala harmonika u nasoj zemlji i okolini dotle ce se svirati Tomicina kola! Bar je to moje misljenje!

pozdrav
Odgovori